Noort Maad kattis üleilmne ookean ({{commentsTotal}})

Noor maakera oli tõenäoliselt tasase pinnaga ja peaaegu tervenisti veega kaetud. Nii väidavad austraalia teadlased, kes on uurinud Lääne-Austraalias leiduvaid maailma vanimaid kivimeid.

Antony Burnham ja Andrew Berry Austraalia rahvusülikoolist väidavad oma uurimistöö põhjal, et maakeral ei leidunud esimese mõnesaja miljoni aasta jooksul mingeid mägesid ning ka maakoorelaamade liikumist ja omavahelisi kokkupõrkeid, millest mäed võinuks tekkida, ei olnud.

Nad uurisid kivimites sisalduvaid tsirkoonikristalle ja neis kristallides väga väheses koguses sisalduvaid keemilisi elemente. Selgus, et nende elementide suhtelised kogused muutusid sadade miljonite aastate vältel üsna vähe. See viitab sellele, et ka meie planeet muutus tollal veel väga aegamööda.

Tsirkoonikristallide päritolu analüüs nendesamade niinimetatud jälgelementide põhjal osutas, et need on tekkinud tardkivimite, mitte settekivimite sulamisel. Et settekivimid sulavad tavaliselt siis, kui suured maakoorelaamad põrkuvad, sai neist tulemustest pigem tuge hüpotees, et väga noorel maakeral laamad veel ei põrkunud.

Laiemalt võttes toetavad Burnhami ja Berry ajakirjas Nature Geoscience avaldatud uurimistulemused niinimetatud jaheda varajase maakera teooriat, mille järgi pärast meie planeedi algset moodustumist, mil olud olid väga äärmuslikud, algas üsna jahe ja rahulik ajajärk.

Rahutumaks läks uuesti umbes 4,1 miljardit aastat tagasi, kui Maale hakkas tihedalt langema komeete ja asteroide. Arvatakse, et esimesed väikesed elusolendid ilmusid meie planeedile siis, kui see tihe pommitamine umbes 3,8 miljardit aastat tagasi läbi sai.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaElevant.Elevant.
Plastplaneet: inimeste valmistatud plastmass kaalub miljard elevanti

Plast on populaarne. Selles pole mingit kahtlust. Materjali masstootmise algusest saati on valmistatud plasti niivõrd palju, et kaaluda üles enam kui miljard elevanti. Taaskasutusse on jõudnud sellest aga vaid napid üheksa protsenti, näitavad värsked arvutused.

Lisatud graafikud.

Õpilaste teadusajakirjas Akadeemiake on teadlaste range eelretsenseerimise läbinud kaheksa värsket õpilasteuurimust. Akadeemiakese toimetus tegi koos ERR Novaatoriga kolmest tööst kokkuvõtted.
Taimetarkus
Karulauk.Karulauk.
Laansoo: inimeste taimeteadlikkus võiks olla kõrgem

Botaanik Urmas Laansoo sõnul on viimastel aastatel kasvanud ravim- ja metsataimede populaarsus, kuid inimeste teadlikkus pole menukusele järele jõudnud. Sestap leiab Laansoo, et korilusentusiastid peaksid tegema rohkem kodutööd enne kui metsast tundmatu leht või õis koju tuuakse. 

Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.

Etnobotaanik: rahvas on ikka leidnud taimedele nutikaid kasutusviise

Etnobotaanik Raivo Kalle nendib, et meie eelkäijad on olnud taimeriigiga rohkem ühenduses ja leidnud kõigile metsasaadustele rakendust. Samas on teadlase hinnangul viimastel aastatel taimeteadlikkus kasvanud, mistõttu on ka linnainimesed taastamas sidet loodusega. 

Emase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.Emase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.
Video: nähtamatu kummituse ehk tantsulise ööliblika varjatud elukäik

Tartu ülikooli putukateadlane Sille Holm jälgis kodutalu hoovis Euroopa ühe tantsulisema ööliblika humala-eistekedriku varjatud elu nukust eduka paaritumiseni ja avaldas sellest Instagramis lõbusa video. Skandinaavia ja germaani mütoloogias tuntakse humala-eistekedrikut "nähtamatu kummitusena". 

TõstmineTõstmine
Vaid spordijook ei pane lihast kasvama

Hargnenud ahelaga aminohapped leutsiin, valiin ja isoleutsiin kannavad spordijookides koos lühendit BCAA. Leutsiin, valiin ja isoleutsiin moodustavad üle kolmandiku meie lihaskiust. Kuid lihaskasvu täiemahuliseks stimuleerimiseks vaid neist ei piisa.

Geko jalg.Geko jalg.
Gekojalast inspireeritud robot aitab päästa maailma kosmoseprügist

Kus on käinud inimesed, sealt leiab ka rämpsu. Alates esimestest kosmose vallutamise plaanidest saadik on suutnud inimkond tekitada maakera ümber enam kui poolest miljonist rusutükist koosneva pilve. Segaduse klaarimise võti võib peituda maailma peaaegu kõige osavamates ronijates – gekodes – ja neist inspireeritud robotites.

Kaheksas raseduskuu.Kaheksas raseduskuu.
Doktoritöö: kes vastutab, kui Eestis sünnib laps, keda vanemad ei soovinud?

Kas tervishoiuteenuse osutaja peaks hüvitama lapse ülalpidamiskulud, kui isikud on soovinud lapse saamist vältida, kuid arsti eksimuse tõttu naine siiski rasestub ja sünnitab igas mõttes terve lapse? Aga kui sündiv laps on raske puudega?

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.