Tamme gümnaasiumi õpilased said moodsa geenilabori ({{commentsTotal}})

Tänasest saavad Tartu Tamme gümnaasiumi õpilased töötada moodsas geenilaboris, mille sisustamiseks koguti raha ühisrahastuplatvormi Hooandja kaudu. Täna said laboritööga kätt proovida nii annetajad kui ka haridusminister Jürgen Ligi, kes eraldas oma süljest DNA-d.

Tamme gümnaasium on loodusteadusliku süvaõppega kool, mis viib juba aastaid Tartu ülikooli laborites läbi õpilaste biotehnoloogia praktikume, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eelmisel aastal ehitas kool endalegi labori, kuid tarvikute ja reaktiivide jaoks enam raha ei jagunud. Niisiis lõid õpilased ja vilistlased projekti ühisrahastusplatvormil Hooandja.

Loodetud 2200 euro asemel koguti peaaegu 2900 eurot ning haridus- ja teadusministeerium panustas samuti mõnituhat eurot. Tänu sellele valmis moodsa tehnoloogiaga labor.

Täna said annetajad ise laboritööd proovida.

"Täna toimub kõigepealt oma DNA eraldamine suuõõne limaskesta rakkudest. Seejärel lõpptulemusena tahetakse määrata üht mutatsiooni ehk DNA riket, mis on selles mõttes positiivne, et kui see rike on, siis sellel inimesel on väiksem tõenäosus nakatuda HI-viirusega," selgitas Tartu Tamme gümnaasiumi bioloogiaõpetaja Urmas Tokko.

Laboritunnis õppisid annetajaid kasutama pipetti, millega tõstsid alustuseks vedelikku ühest katseklaasist teise. Kui pipeti kasutamine oli selge, võtsid kõik oma süljeproovi ning otsisid värske tehnikaga sealt DNA mutatsiooni.

"Ei, ma ütlesin, et minust laboranti ikka ei tule, mul tekib minigusugune kannatamatus, ma tahan natuke teistmoodi tööd ja ma ei taha, et kogu aeg keegi kamandab kõrval. Tahaks oma peaga mõelda, mis on õige, aga mitte seda, mis pipett ja missugune katseklaas tuleb võtta ja millises järjekorras," rääkis haridusminister Jürgen Ligi, kes tõdes, et ilmselt tuleb tal jääda edai poliitikuks.

Lisaks ministeeriumile rahastas laborit 60 annetajat.

Toimetaja: Merili NaelOokean.Ookean.
Kalad tulid maismaale arvatust kiiremini

Kalade areng vee-elukatest maismaaloomadeks võis käia seniarvatust palju kiiremini. Nii väidavad kanada ja rootsi teadlased, kes on tänapäevaste võtetega uuesti põhjalikult läbi uurinud ühe enam kui 300 aastat tagasi Šotimaalt leitud loomafossiili.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Valguskiir andis teada valge kääbuse massi

Taevatähtede massi pole niisama lihtne mõõta. Neid ei saa ju lihtsalt kaalule asetada, aga õnneks on olemas Einsteini üldrelatiivsusteooria, mille abiga on nüüd esimest korda otseselt üle mõõdetud ühe valge kääbustähe mass.

Geenivaramule on geeniproovi andnud 52 000 inimest

Ligi viis protsenti Eesti täisealisest elanikkonnast ehk umbes 52 000 inimest on Eesti geenivaramule andnud oma geeniproovi. Tulevast sügisest hakkab geenivaramu kõigile neile, kel on geenitest tehtud, jagama tervise kohta personaalset tagasisidet. Ühtlasi loodab geenivaramu hakata lähiaastatel koguma uusi geeniproove, millest saaks infot enda geeniandmete kohta suisa ligi 500 tuhat inimest.