Tamme gümnaasiumi õpilased said moodsa geenilabori ({{commentsTotal}})

Tänasest saavad Tartu Tamme gümnaasiumi õpilased töötada moodsas geenilaboris, mille sisustamiseks koguti raha ühisrahastuplatvormi Hooandja kaudu. Täna said laboritööga kätt proovida nii annetajad kui ka haridusminister Jürgen Ligi, kes eraldas oma süljest DNA-d.

Tamme gümnaasium on loodusteadusliku süvaõppega kool, mis viib juba aastaid Tartu ülikooli laborites läbi õpilaste biotehnoloogia praktikume, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eelmisel aastal ehitas kool endalegi labori, kuid tarvikute ja reaktiivide jaoks enam raha ei jagunud. Niisiis lõid õpilased ja vilistlased projekti ühisrahastusplatvormil Hooandja.

Loodetud 2200 euro asemel koguti peaaegu 2900 eurot ning haridus- ja teadusministeerium panustas samuti mõnituhat eurot. Tänu sellele valmis moodsa tehnoloogiaga labor.

Täna said annetajad ise laboritööd proovida.

"Täna toimub kõigepealt oma DNA eraldamine suuõõne limaskesta rakkudest. Seejärel lõpptulemusena tahetakse määrata üht mutatsiooni ehk DNA riket, mis on selles mõttes positiivne, et kui see rike on, siis sellel inimesel on väiksem tõenäosus nakatuda HI-viirusega," selgitas Tartu Tamme gümnaasiumi bioloogiaõpetaja Urmas Tokko.

Laboritunnis õppisid annetajaid kasutama pipetti, millega tõstsid alustuseks vedelikku ühest katseklaasist teise. Kui pipeti kasutamine oli selge, võtsid kõik oma süljeproovi ning otsisid värske tehnikaga sealt DNA mutatsiooni.

"Ei, ma ütlesin, et minust laboranti ikka ei tule, mul tekib minigusugune kannatamatus, ma tahan natuke teistmoodi tööd ja ma ei taha, et kogu aeg keegi kamandab kõrval. Tahaks oma peaga mõelda, mis on õige, aga mitte seda, mis pipett ja missugune katseklaas tuleb võtta ja millises järjekorras," rääkis haridusminister Jürgen Ligi, kes tõdes, et ilmselt tuleb tal jääda edai poliitikuks.

Lisaks ministeeriumile rahastas laborit 60 annetajat.

Toimetaja: Merili NaelLääneriikide tarbimise mõjul sureb Aasias kümneid tuhandeid inimesi

Ainuüksi Lääne-Euroopa ja Ameerika Ühendriikide jaoks mõeldud kaupade tootmisel tekkiv õhureostus viib Hiinas igal aastal enam kui 108 000 inimese enneaegse surmani. Kokku nõuab rahvusvahelisest kaubandusest tingitud õhureostus aastas enam kui 750 000 elu.

Alo Lõhmus: hindamatu huvi ja lämmatav kohustuslikkus

Kohustuslike ainete lisamisest õppekavadesse head nahka ei tule, see-eest nn loovainetes numbrilisest hindamisest loobumine on samm õiges suunas, leiab Alo Lõhmus Vikerraadio päevakommentaaris.

Labor: kured tulevad, õhulõhed sulguvad

Sookurg Ahja 5 on oma kevadisel kojurändel jäänud pikemalt peatuma Põhja-Iisraelis, kus inimesed toidavad teda ja veel tuhandeid liigikaaslasi maitsva maisiga. Noore kure panusest maailma teadusse räägib Eesti maaülikooli ornitoloog Aivar Leito.