Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Arborist õpetab: kuidas istutada nädalavahetusel puud?

Eesti Rahvusringhääling ja Teeme Ära talgumeeskond kutsuvad 5. ja 6. mail istutama oma puu, tegema sellest pilti ja läkitama foto aadressile err.ee/omapuu. Arborist Heiki Hanso andis "Vikerhommikus" mõned näpunäited edukaks puuistutuseks ja puu suureks kasvatamiseks.

Esmalt soovitab Hanso pidada silmas asukohta ning teha sobiva puu ja kasvukoha kombinatsiooni leidmiseks eeltööd kas või lihtsa guugeldusega. Puuliik tuleks valida selle järgi, millist mulla tüüpi ja valguse hulka te talle istutuspaigas pakkuda saate.

Teiseks tuleb pidada silmas, kas soovite paljasjuurset, konteinertaime või koolitatud istikut. Kui suurt taime te soovite – kas väikest istikut või saate tuua metsast juba suurema taime? Ehk soovite taime hoopis ise seemnest, näiteks vahtraninast või tammetõrust kasvatada?

Konteinertaimede istutamisel tuleb silmas pidada, et ei tekiks keerdjuuri, mis võivad saada puule saatuslikuks. Kui te ostate konteineris istiku, siis taime välja võttes tuleb kätega juured lahti tõmmata, et juurestik saaks hakata kasvama külgedele.

Vaata ka ERR.ee videolugu ja üheksa sammuga graafilist õpetust, kuidas puud istutada.

Hanso sõnul on oluline anda puule piisavalt valgust ja hingamisruumi, eriti tammedele, mida on praegu populaarne istutada. "Kui te istutate nad hästi tihedalt kokku, siis nad hakkavad omavahel konkureerima, mõned üldse hääbuvad, tekib kõrgusse kasv ja tulevad pikad palgipuud. Swedbanki logo moodi tamme saamiseks peaks ta olema üksi keset põldu. See on selline tamme liigitunnus: laiuv, madal ja vinge võra, kus oksad on pikemad kui tüve kõrgus."

Istutatud puule tuleks panna tugivaiad ja puu kinni siduda. Mitte väga tugevalt, vaid väikese liikumisruumiga, aga samas niimoodi, et esimene tuul puud pikali ei puhu.

"Puu istutamine on vastutuse võtmine ja mida kvaliteetsema alguse te talle annate, seda parem on ka tulemus,“ paneb Hanso südamele, et inimesed kannaksid oma noore puu eest vähemalt esimesel kümnel aastal rohkem hoolt.

Hanso rõhutab, et uisapäisa ei tasu puud istutama minna, vaid tasub teha eeltööd ja uurida kasvatamise nüansse: "Te ei tule ju kokku tühja hetke täitma või viisakuse pärast. Kui te juba tulete, siis mõelge selle peale, mida te istutate, sest ta võib olenevalt puuliigist kasvada vabalt veel mitme sajandi vältel — see on kihvt mõtte avardamine."

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: