Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Marko Reikop ja Grete Lõbu otsisid üles enda istutatud puud

Eesti Rahvusringhääling ja Teeme Ära talgupäeva meeskond kutsuvad kõiki istutama 5. ja 6. mail oma puu ning saatma sellest pildid ka ERRile. Marko Reikop ja Grete Lõbu otsisid sel puhul üles enda kunagi istutatud puud, et näha, mis on neist saanud.

Reikop rääkis, et tema istutas puu keskkooli lõpetamisel 1987. aastal. Puu on praegu alles, kuid üsna kidur. "Tegelikult kõik lennud istutasid sinna oma puu ja need ei läinud mitte üks kasvama. Ausalt öeldes, see on nüüd 30 aasta vanune, aga kui sa vaatad peale, siis ta näeb umbes kuue aasta vanune välja,“ arutles Reikop puu tagasihoidliku kasvu üle.

Reikop meenutas, kuidas kaevas pinginaabriga koos istutamiseks auku: "Jaanus Olev oli mu pinginaaber, temaga me põhimõtteliselt kahekesi olime kõige rohkem äksi täis, kellega me istutasime. Ja see on alles! Mina saan käia seda kallistamas ja vaatamas, kuigi ma olen puude istutajana üsna ebaõnnestunud... See on üsna kidur, jah."

Lõbu istutas puu samuti keskkooli lõpetamisel 1995. aastal Tallinna Reaalkooli kõrvale, kusjuures nende lend oli üks viimaseid, kes sai sellisele kesklinna platsile puu istutamiseks loa. 17 aastat tagasi istutatud puu on praeguseks parajalt pikk, kuid lopsakusega ei hiilga ka tema.

Grete Lõbu enda istutatud tammega Reaalkooli juures. Autor: Ringvaade/Facebook

Hoopis kurvem on aga puu saatus, mille Reikop istutas 2007. aastal Kadrioru parki. "Ma alati uhkustundega räägin, et see on minu puu, aga ma ausalt öeldes mäletasin natuke valesti, kus see puu on. Täna käisime siis puu juures vaatamas..." viitas Reikop kurvale pildile endast koos kännuga, mis ostutus tema istutatud hõbevahtraks. 

Marko Reikopi istutatud vaher on maha võetud. Autor: Ringvaade/Facebook

Reikop uuris puu õnnetu saatuse kohta: tema väikese vahtra kõrval oli kasvanud vana hobukastan, mille suur oks kukkus ühele naisele peale, tekitades talle eluaegse vigastuse. "Samas kukkus see ka minu poolt istutatud hõbevahtra peale – see läks täiesti katki ja pooleks, see tuli maha saagida," rääkis Reikop, kelle sõnul näitab see, et vanu puid tuleb linnas järjepidevalt maha võtta ja vajadusel uutega asendada.

Reikop istutas Kanada rahvuspuu Kadrioru parki. Autor: Ringvaade/Facebook

Reikop ja Lõbu kutsusid inimesi postitama "Ringvaate" Facebooki lehele esmaspäevaks fotosid puudest, mille nad on juba varem istutanud – eriti tore, kui on fotod nii istutamise ajast kui praegu.

ERR kutsub lisaks saatma oma värskelt istutatud puudest fotosid aadressil err.ee/omapuu.

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: