Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mikita: eestlasel peab sõprade seas olema alati ka suuri puid

Tamme-Lauri tamm on kõige vanem lõunaeestlane ja tõenäoliselt kõige vanem eestlane üldse – teadaolevalt 700aastane. Ta on kõige jämedam puu – 8,5 meetrit – ja tõelise eestlase sünonüüm, leiab kirjanik ja semiootik Valdur Mikita saates "Osoon."

Taoline hiiglane on Mikita sõnul täpselt eestlastele meeltmööda: "Ma arvan, et see on eestlastele üks kummaline iseloomustav omadus, et paljudele meeldib vaadata suuri puid. Ilusa puuvõra otsimine on nagu omaette kunstižanr. Ma arvan, et paljud eestlased on kogenud suuri kunstilisi elamusi mitte kunstisaalis käies, vaid vaadates ja vahtides ja otsides selliseid ilusaid puuvõrasid."

Eestlased on Mikita kirjeldusel ka meistrid puid kuulama: "Me teame, et iga puu heliseb kuidagi isemoodi. Ma arvan, et üks ilusamaid hetki, mida me oma lapsepõlvest mäletame, ongi see, kui me istume kodutrepil ja kuulame, kuidas tuul kohiseb suure puu ladvas, selles on midagi väga ilusat."

Puudega on eestlased osanud ikka suhteid ja mälestusi luua. "Meil on säilinud üks ilus komme, mis on arvatavasti ka väga vana," toob Mikita näite, "paljudel inimesele olulistel sündmustel, nagu lapse sünd, kellegi lahkumine, võib-olla uue kodu rajamine – nende mälestuseks istutatakse sageli puu. Ma arvan, et eestlased ei ole kivist mälestusmärke kunagi väga armastanud. Meie intuitsioon ütleb, et kui me tahame midagi mäletada, siis me peaksime selle mäletamiseks istutama just puu."

 Mikita tunneb siiski muret, et isiklik suhe puudega hakkab tasapisi ära kaduma. "Kui mõelda oma põlvkonna või vanemate inimeste peale, siis väga paljudel meist on hingepuud või õuepuud või lihtsalt olulised puud, kes on nagu meie pereliikmed," räägib ta. "Ma ise arvan, et see iseloomustab läänemere-soomelikku mõtlemist, et kõikide meie sõprade hulgas peab alati olema ka suuri puid."

Kuna Eesti maastikud muutuvad kiirelt ja suured puud kipuvad neilt kaduma, võiks Mikita arvates mõelda igaüks, miks mitte istutada endale hingepuu, keda lapselapsed meenutavad võib-olla saja aasta pärast kui ainsat mälestust, mis on jäänud vanaisast või vanaemast.

Eesti Rahvusringhääling ja Teeme Ära talgupäev meeskond kutsuvad 5. ja 6. mail istutama oma puu, millega luua ühiseid mälestusi ja rikastada elukeskkonda. Saatke oma puu istutamisest foto ka meile! Seda saate teha meie alamlehel err.ee/omapuu.

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: