X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tallinna tehnikaülikoolis alustas tööd moodne akustikalabor

Tallinna tehnikaülikooli (TTÜ) kolmapäeval avatud akustikalaboris saavad ettevõtted katsetada oma toodete heliisolatsiooni omadusi. Sellise labori loomine pakub firmadele ajalist ja rahalist kokkuhoidu, sest enam ei pea nad testimiseks pöörduma välismaale.

Laboril tööpuudust karta pole, sest müra-reostus on kasvav probleem ja selle vastu võitlemiseks otsitakse tõhusaid materjale.

Kui keegi oli juhuslikult teleka ette magama jäänud, on ta nüüdseks selle valge müra peale kindlasti üles ärganud. TTÜ uues akustikalaboris saab tipptasemel elektroonikaga mõõta, kui suurt mürataset miski põhjustab ja millised on efektiivseimad materjalid selle summutamiseks, aga ainult sellega uue labori võimalused ei piirdu.

TTÜ mehaanika ja tööstustehnika instituudi professor Jüri Lavrentev ütles, et lisaks standartsetele katsetele suudetakse laboris tootjale anda ka soovitusi, kuidas teha ust-akent ja seinapaneeli paremaks ja avastada lekkeid, kust see müra läbi tuleb, mida tavameetoditega on raske avastada.

Soovi korral saavad ettevõtjad siit oma toodetele ka helikindluse sertifikaadi. Avatud kontori seinte kallal aasta jagu töötanud ettevõte Bonn Acoustic rõõmustab, et sai oma toodete mõõtmised teha Eestis mitte Soomes, Rootsis või Lätis, mis on andnud ettevõttele nii ajalise kui rahalise kokkuhoiu.

"Me saame eelteste teha nende väikeste tükkidega ja ei pea tulema kohe suurte avatäidetega katsetama, vaid saame luua endale pildi materjalide virr-varrist ja alles siis hakata suure detaili ametlikult sertifitseerima," ütles ettevõtte Bonn Acoustic tehniline direktor Marko Tritnev.  

Akustikalabor on osa TTÜ digialgatusest TalTechDigital, millega soovitakse muuta ülikoolilinnak intelligentseks ja digitaalseks.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: