Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti küberturvalisuse uurijad valiti USA teadusuuringute programmi

Foto: Kevin Lamarque/Reuters/Scanpix

USA kaitseministeeriumi teadusuuringute agentuur DARPA valis taas Eesti ettevõtte Cybernetica oma programmi, mis uurib privaatsust ja andmekaitset infosüsteemides. Eesti firma ülesanne on arvuti-süsteemidest üles leida need kohad, kust andmed lekivad.

Brandeisi nimelise DARPA programmi eesmärgiks on luua programme ja süsteeme, mis oleksid võimalikult turvalised, Cybernetica aktsiaseltsi ülesanne on nendest süsteemidest lekete otsimine.

Et selgitada DARPA olemust, on vist kõige kergem kirjeldada nii: tegemist on selle agentuuriga, mis leiutas interneti.

Kuu aega tagasi, kui Cybernetica leping veel ei olnud avalik, käisid ettevõtte juhtfiguurid Peeter Laud ja Dan Bogdanov Washingtonis, kus leidsid aega oma tulevast projekti kirjeldada.

"Meie tööd võib võrrelda sellega, et me otsime torudest lekkeid. Kust näiteks ütleme, vett lekib torust - see on igaühele selge, et see on oluline probleem. Arvutisüsteemid on tegelikult ka ühendatud torud ja anumad, kus liiguvad andmed ja meid huvitab ennekõike see, kus võib nendes süsteemides minna kaduma isikute isiklikud andmed," kirjeldas Bogdanov.

Cybernetica teadusdirektor Peeter Laud näeb eestlaste programmis järelevalve võimalust.

"Oma tööga me saame tegelikult hinnata ka seda, mida teevad teised partnerid nüüd selles Brandeisi programmis, sest nemad töötavad välja igasuguseid uusi privaatsuse säilitamise, privaatsuse tõstmise tehnikaid," sõnas Laud.

Tõsiasi on see, et USA kaitseministeerium ei kutsu just tihti oma programmidesse arendajaid Euroopast, kuid Cybernetica jaoks on tegemist juba teise sarnase projektiga.

"Oma eelmises projektis me tegelesime uute andmekaitsemeetodite väljatöötamisega - ja just selliste, mis on hästi tugevad, tuginevad krüptograafilistel, matemaatilistel alustel. Seekord me oleme võtnud rohkem sellise laiema pildi. Me tahame endale ja ka teistele selgeks teha, millised andmekaitsemeetodid annavad kui tugevaid garantiisid ja millised on nende varjuküljed," sõnas Bogdanov.

Peeter Laud selgitas, et programmis osalemine aitab oskuse teha turvalisemaid süsteeme ning samuti süsteeme, mis säilistavad paremini privaatsust.

"Meie jaoks on see eelkõige teaduslikult, aga ka arenduse mõttes väga huvitav, selle pärast, et partnerid, kellega me siin koostööd teeme on tõepoolest maailmatasemel kõik," rääkis Laud.

Cybernetica projektis osaleb alltöövõtjana ka Tartu ülikooli arvutiteaduse instituut, kelle ülesandeks saab võimalike tööriistade katsetamine äriprotsessides ja süsteemide ülesehitamises.

Toimetaja: Greete Palmiste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: