Akadeemikute valimised 2021: kes on Mall Leinsalu?
Eesti Teaduste Akadeemia akadeemikukandidaadiks rahvatervise valdkonnas esitati sel aastal Tervise Arengu Instituudi juhtivteadur Mall Leinsalu.
Mida peate oma senise elu või karjääri kõige nauditavamateks hetkedeks ning kui palju võivad ühtida need põhjustega, mille pärast teid akadeemikukandidaadiks esitati?
Kui hetkedest rääkida, siis ühtviisi rõõmu teevad nii edukad granditaotlused kui ka iga avaldamiseks vastuvõetud artikkel. Heameel on ka sellest, et tervise ebavõrdsuse teema, mis on olnud minu peamiseks uurimisalaks, on uues Rahvastiku tervise arengukavas toodud ühena põhieesmärkidest. Lisaks on mul väga vedanud toredate, tarkade ja inspireerivate kolleegidega, kes igapäevatöö nauditavaks teevad.
Millised on teie valdkonna peamised väljakutsed Eestis ja maailmas tervikuna?
Ei ole kuigi originaalne väites, et hetkel on rahvatervishoiu valdkonna suurimaks väljakutseks COVID-19 ja sellega seotud teemad: kuidas hoida tervishoiusüsteem toimivana, kuidas ära hoida uusi nakatumisi, milline on pandeemia otsene ja kaudne mõju rahvastiku vaimsele ja füüsilisele tervisele, millised on haavatavad rahvastikurühmad, kui vaid nimetada mõnesid.
Samas pole kuhugi kadunud teised haiguste ennetamise, tervise edendamise ja tervise kaitsmisega seotud väljakutsed. Enda uurimisvaldkonnast lähtuvalt nimetaksin siinkohal jätkuvalt suurt tervisealast ebavõrdsust meeste ja naiste, erinevate piirkondade, erineva haridustaseme või erineva sissetulekuga inimeste vahel. Milline roll selles on ühiskonnast lähtuvatel teguritel, kui palju mõjutavad individuaalsed käitumuslikud tegurid, millistel elukaare etappidel ja milline on erinevate tegurite koosmõju on mõned küsimused, millele vastuste leidmine aitaks kujundada poliitikaid ja sekkumisi rahva tervise parandamiseks.
Millisena näete te akadeemikute rolli 21. sajandi ühiskonnas ja kui nähtavad peaksid nad olema argielus?
Mõningaid vihjeid sellele annab akadeemia põhikiri, mis sätestab, et akadeemik peaks jätkuvalt olema oma valdkonna tippteadlane, panustama teadlaste järelkasvu ja aitama seeläbi kaasa teaduse ja hariduse edendamisele ja väärtustamisele Eestis. Samas, ja eriti praegusel ajal, kus tavatarbijani jõuab infot väga erinevatest kanalitest ja infotulvas orienteerumine on keeruline, on teaduskommunikatsioonil väga oluline roll teaduspõhise sõnumi edastamisel. Rahvatervishoiu valdkonnas on see eriti tuntav, kuna terviseteema puudutab meist igaüht ning arvamusi ja arvajaid on palju.
Mida tähendaks akadeemiku tiitli saamine teile isiklikult ja kuidas see teie elu muudaks?
Tunnustust ja suuremat vastutust.