Novaator kutsub valima säravaimat teadusloengut

Veebruari alguses selgusid Teaduste Akadeemia korraldatud konkursi "Teadus 3 minutiga" laureaadid. Nüüd on viis kõige enam silma paistnud noorteadlast astunud üles ka kaamerasilma ees ja annavad kolme minuti pikkustes videoloengutes ülevaate neile hingelähedasest uurimisteemast.
Üles astuvad Jako Siim Eensalu (TTÜ), Mariann Proos (TÜ), Mai Simson (EMTA), Reet Kasepalu (TLÜ) ja Dagni-Alice Viidu (EMÜ). Oma lemmiku poolt saab hääle anda selle nädala lõpuni ja võitja selgub teisipäeval, 13. aprillil saates "Terevisioon".
Jako Siim Eensalu: "Läbipaistvad päikesepatareiaknad"
Jako Siim Eensalu on Tallinna Tehnikaülikooli keemia ja materjalitehnoloogia doktorant. Huvitudes keemiast ja uute põnevate materjalide valmistamisest, otsustas ta pärast magistrantuuri jätkata doktoriõppes.
Eensaluuurimistöö on antimonsulfiidil põhinevate poolläbipaistvate päikesepatareiakende väljatöötamine peamiselt keemiliste meetodite abil. Tema teadustööst selgub, milliste tingimuste ja lähteainete abil saab valmistada võimalikult efektiivse antimonsulfiidil põhineva läbipaistva päikesepatarei.
Mariann Proos: "Tähendus kui tööriist maailmast aru saamiseks"
Mariann Proos on Tartu Ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituudi doktorant. Teda huvitab, kuidas keel töötab ning kuidas see on seotud meie meele ja meid ümbritsevaga. Proos tegeleb oma uurimistöös semantikaga, tema fookuses on sõnade mitmetähenduslikkus ning tähenduse varieerumine keeltes.
Mariann Proos sai kõrghariduse Tartu Ülikoolis eesti ja soome-ugri keeleteaduse erialal. Magistri- ja doktoriõpingute ajal on Mariann töötanud ja õppinud ka Belgias ja Hollandis.
Dagni-Alice Viidu: "Lehmade loodud farm"
Dagni-Alice Viidul on alati olnud soov loomi aidata. Ta lõpetas veterinaarmeditsiini eriala 2017. aastal, kuid jõudis peagi järeldusele, et saab loomade heaks rohkem ära teha, kui läheneb nende probleemidele süsteemselt. Seetõttu astus ta 2019. aastal veterinaarmeditsiini ja toiduteaduse erialal doktorantuuri ning töötab maaülikoolis nooremteadurina.
Viidu uurimistöö käsitleb piimalehmade ja -vasikate suremust mõjutavate karjaüleste tegurite välja selgitamisest, selleks et pakkuda neile võimalikult pikka ja turvalist elu.
Mai Simson: "Igal ajal oma muusika"
Mai Simson on koormeister ja dirigent. Ta lõpetas 2017. aastal Eesti muusika- ja teatriakadeemia magistrantuuri prof Tõnu Kaljuste dirigeerimisklassis ning 2018. aasta sügisest jätkas õpinguid samal erialal doktoriõppes.
Praegu töötab Simson Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias õppejõuna, Eesti rahvusringhäälingu segakoori juures dirigendina ning kammerkoori Voces Tallinn koormeistrina.
Reet Kasepalu: "Mis tegelikult toimub rühmatöö ajal?"
Reet Kasepalu on 3. aasta kasvatusteaduste doktorant Tallinna ülikoolis, kel on anglistika, germanistika ja kasvatusteaduste taust ning pea 10 aastat kogemust tegevõpetajana.
Kasepalu töö fookus on rühmatöö läbiviimise toetamine kasutades tehnoloogilist abilist, mis aitab õpetajal klassis õppimist jälgida. Multimodaalse õpianalüütika vahend CoTracki abil näeb õpetaja, kui aktiivselt iga rühmaliige töösse panustab ning probleemide korral pakub õpetajale sekkumiseks lahendusi.
Konkursi žüriisse kuulusid sel aastal Tarmo Soomere (teaduste akadeemia president ja žürii esimees), Liina Kersna (haridus- ja teadusminister), Reimo Sildvee (Eesti televisiooni hommikuprogrammi "Terevisioon" saatejuht ja vastutav toimetaja), Kärt Anvelt (ajakirjanik), Mart Koldits (Von Krahli teatri juht ja lavastaja), Heiti Hääl (ettevõtja) ja Liisa Pakosta (võrdõiguslikkuse volinik).
Tutvu teiste finaali jõudnud noorteadlaste ja nende uurimistööga konkursi erilehel.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa