Teadlane ennustab, mis tuleb pärast teatrit ja kino

Loogiliseks järkuks klassikalisele teatri- ja kinokunstile ning uuele meediale on kogemuste ja elamuste saatmine otse inimajju, ennustab Tallinna Ülikooli digitehnoloogiate instituudi arvutitunnetuse dotsent Aleksander Väljamäe.

Uued trendid meelelahutuses on tavaliselt seotud tehniliste uuendustega, nagu näiteks heli tekkimisega kinos. Loogiline samm uue meedia, kunsti või post-dramaatilise teatri arengus on Neuroteater. See esituskunsti praktika on integreeritud arvuti-aju liideste tehnoloogiaga, mis võimaldab kommunikatsiooni ilma füüsilise liikumiseta. Tavaliselt on need orienteeritud patsientidele, kes on halvatud.

Üks olulisi Neuroteatri põhimõtetest on bio-küberneetiline tagasiside: reaalajas toimiv inimese psühholoogiliste protsesside jälgimine või treenimine. Need protsessid on seotud vaatlejate või esinejate emotsioonidega.

Teiste sõnadega, Neuroteatris toimub füsioloogia-põhine interaktsioon, mis võib toimuda ka alateaduslikult. Tavalises teatris tagasiside saalist toimub vaikuse kaudu, aga neuroteatris saame nüüd reaalselt ühendada vaataja etenduse protsessi.

Uued kogemused, mis Neuroteater toob, võivad varieeruda kollektiivse aju stsenaariumist kuni emotsionaalse treeninguni nii näitleja kui ka vaataja jaoks. Me kasutame neuroteatrit, et mängida läbi tuleviku stsenaariumeid, mis on seotud uute trendidega, nagu transhumanism, küborgiseerimine või totaalse kontrolli ühiskonnad.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: