Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Euroopa toiduohutusamet soovitab neonikotinoidide kasutust veelgi piirata

Toimetas Jaan-Juhan Oidermaa

Euroopa toiduohutusamet (EFSA) leiab aasta alguses ilmunud uurimistöö põhjal, et kahe laialt kasutatava putukamürgi, atsetamipriidi ja imidaklopriidi, mõju inimeste närvisüsteemile tuleb põhjalikumalt uurida ning soovitab nende kasutamist selguse saabumiseni piirata.


Keemiliselt nikotiinile sarnaste neonikotinoidide näol on tegu suhteliselt hiljuti välja töötatud pestitsiididega. Ühendid on imetajatele eelmise põlvkonna putukamürkidest tunduvalt ohutumad. Viimastel aastatel on aga neist mõningaid üha tihedamalt seostatud mesilasperede sagenenud hukkumisega. Nii otsustas Euroopa Komisjon kaheks aastaks kolme kõige enam kasutatava neonikotinoidi kasutamine põhjalikumateks uuringuteks kaheks aastaks keelustada. Juhtivad taimekaitsemürkide tootjad Bayer CropScience ja Syngenta on otsuse juba kohtus vaidlustanud.


Neonikotinoide võib aga nüüd tabada uus hoop. Selle aasta jaanuaris ajakirjas PLOS ONE ilmunud uurimistöö kohaselt pärsivad imidaklopriid ja atsetamipriid sarnaselt nikotiinile vastsündinud rottide närvirakkude arengut. Seeläbi võivad need mõjutada ka loomade õppimisvõimet ja mälu.


EFSA soovitab töö põhjal võimalikku seost põhjalikumalt uurida ja ettevaatusabinõuna ühendite kasutamist piirata. Samas pole uued soovitatud maksimaalsed päevased doosid praegustest väga palju madalamad, mis viitab otsese tõestusmaterjali nappusele. Samuti puudutab see esialgu otseselt atsetamipriidi. Imidaklopriid kuulub Euroopa Komisjoni poolt eelnevalt keelustatud pestitsiidide hulka.


Viimaks soovitab Euroopa toiduohutusamet Liidu tasemel kõigi neonikotinoidide mõju närvisüsteemi arengule uuesti sõltumatult hinnata. Võimalikke edasisi samme peab kaaluma Euroopa Komisjon, mis võib võtta mitu kuud.


Vaata veel:

EFSA assesses potential link between two neonicotinoids and developmental neurotoxicity (EFSA)

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: