Endine «kümnes planeet» tõenäoliselt Pluutost väiksem ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Eris kunstniku kujutuses.
Eris kunstniku kujutuses. Autor/allikas: Taamal paistab Päike. NASA
Toimetas Priit Ennet

Värskete taevavaatluste andmetel on Päikesesüsteemi kunagine üheksas planeet Pluuto tõenäoliselt ikkagi veidi suurem kui kääbusplaneet Eris, mida omal ajal ka kümnendaks planeediks on tahetud nimetada. See sai selgeks läinud nädalavahetusel, kui astronoomid Tšiili Andides teleskoobiga taevast uurides nägid, kuidas Eris liikus otse ühe tähe eest läbi.

Sündmus oli muidugi ette teada ja astronoomid vaatluseks valmis. Tervelt kolmel teadlasrühmal läks korda vaadata, kuidas täht, mille eest Eris möödus, korraks justkui kustus.

La Silla observatooriumis registreeriti tähevarjutuse kestuseks umbes 27 sekundit. Enam kui 700 kilomeetrit põhja pool San Pedro de Atacama observatooriumis aga mõõtsid kaks teadlasrühma kahe teleskoobi abil varjutuse vältuseks 76 sekundit.

Nende mõõtetulemuste põhjal oskavad astronoomid Erise läbimõõdu välja arvutada. Andmed ei võimalda küll väga täpset rehkendust, aga üsna kindel on, et Erise läbimõõt jääb selgelt alla 2340 kilomeetri. Et aga Pluuto läbimõõt on sellest arvust pigem mõni kilomeeter suurem, siis tuleb väga tõenäoliseks pidada, et Eris ongi Pluutost väiksem.

"See on äärmiselt põnev," ütles ERRile Amsterdami Ülikooli astronoomiadoktorant Mihkel Kama. "Et Erise mass on Pluuto omast ligikaudu 20% suurem, siis on on Eris Pluutost palju suurema keskmise tihedusega. Siit järeldub, et neil on tõenäoliselt väga erinevad koostised ja arengulood. Eris on ilmselt kivine, Pluuto aga jäine kääbusplaneet."

"Meil on Päikesesüsteemi kohta veel palju huvitavat õppida," tõdeb Kama.

Nüüdsel ajal ei ole Erise ja Pluuto mõõtmetel enam nii suurt sümboolset tähtsust, kui oleks olnud veel mõne aasta eest, mil Eris Päikesesüsteemi kümnenda planeedi tiitlile pretendeeris. Hoolimata sellest, kas äsjaste vaatluste tulemused kinnitust leiavad või mitte, peavad mõlemad taevakehad ikkagi kääbusplaneedi nimega leppima.

Vaata veel: Former 'tenth planet' may be smaller than Pluto (New Scientist)
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: