Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.
Ka indutseeritud pluripotentsed tüvirakud võivad esile kutsuda äratõukereaktsiooni
Toimetas Kirsikka Kurg
Indutseeritud pluripotentsed tüvirakud (iPS rakud) on organismi ehitusse kuuluvad keharakud, mis ümberprogrammeerimise tulemusena on viidud embrüonaalsesse staadiumisse. Embrüonaalsete tüvirakkude kasutamise vastased on kiitnud iPS rakkude tehnoloogia heaks, kuna nii on võimalik saavutada rakkudes olek, mis on sarnane embrüonaalsele, ilma tegelikku inimembrüot hävitamata. Nüüd on teadlased aga avastanud, et organism võib tagasi lükata ka geneetiliselt identsest kehast pärit iPS rakud.
Täiskasvanud keharakkude ümberprogrammeerimiseks iPS rakkudeks viiakse nendesse teatud transkriptsioonifaktoreid ning kasvatatakse ja paljundatakse seejärel embrüonaalsetele tüvirakkudele sobilikus keskkonnas. Kuna nad on geneetiliselt identsed doonoriga, on seni arvatud, et iPS rakud ei põhjusta immuunvastust ja äratõukereaktsiooni.
Siiski leidsid Tongbiao Zhao ja tema kolleegid California ülikoolist, et vähemalt kahe ümberprogrammeerimismeetodi puhul ei pea see oletus paika.
Teadlased võtsid hiire fibroblastid (sidekoerakud) ja kasutasid kahte erinevat tehnikat nende ümberprogrammeerimiseks iPS rakkudeks. Rakud siirdati hiljem geneetiliselt identse hiire organismi. Võrdluseks tehti sama ka embrüonaalsete tüvirakkudega.
Tulemused olid üllatavad. Embrüonaalsed tüvirakud olid enamasti võimelised hiire organismis kasvama ja jagunema, kuid indutseeritud tüvirakud kutsusid esile immuunsüsteemi rünnaku. Rakud olid kasvult palju väiksemad ja omasid äratõukereaktsioonile iseloomulikke kahjustusi. Seda tõestas ka asjaolu, et immuunpuudlikkusega hiirtesse siirdatud iPS rakud olid võimelised normaalselt kasvama ja jagunema.
Geneetiline võrdlus näitas, et iPS rakkudes, võrreldes embrüonaalsete tüvirakkudega, olid teatud geenid üleekspresseeritud ning see põhjustaski kõige tõenäolisemalt T-rakkude poolt vahendatud immuunvastuse.
Seetõttu vajab indutseeritud pluripotentsete tüvirakkude kasutamine rakuteraapias veel edasist uurimist, et lisaks geneetilisele sobivusele arvestataks ka organismi arenguprotsesside seda osa, mis ei ole otseselt geenidega määratud.
Vaata veel: Immune Roadblock to Stem Cell Treatment (The Naked Scientists)