Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.
Tšillipipar teeb nohurohu efektiivsemaks
Toimetas Kirsikka Kurg
Vürtsiseid tšillipipraid kasutatakse tavaliselt toidu maitsestamiseks. Seda aga siiski küllalt väikestes kogustes, sest kõige karmimagi mehe võib suutäis seda punast põrgulist nutma ajada. Nüüd on aga Cincinnati ülikooli teadlased avastanud, et vürtsistest tšillipaprikatest (Capsicum annuum) saadud koostisosaga ninaaerosool võib aidata ravida teatud tüüpi ninakõrvalkoobaste põletikku.
Uurimuses võrreldi pipraga ninasprei ja platseebot sisaldava aerosooli mõju patsientidele, keda vaevas mitteallergiline riniit. Tegu on ülemiste hingamisteede haigusega, mida iseloomustab nohu, ninakinnisus ja valu siinustes. Haigus sarnaneb allergilisele nohule, kuid on tegelikult põhjustatud keskkonnafaktoritest nagu ilm, kodukemikaalid ja parfüümid. On ka inimesi, kelle puhul on raske öelda, mis põhjustab põletikku.
Capsicum annuum sisaldab alkaloidi nimega kapsaitsiin, mis on kibepipra peamine komponent ja annab talle iseloomuliku vänge maitse. Kapsaitsiin on aktiivne koostisosa ka mitmetes uutes valuvaigistites, mis on saadaval käsimüügis.
Kaks nädalat kestnud katses selgus, et kapsaitsiini sisaldav ninaaerosool on ohutu ja efektiivne vahend, võitlemaks mitteallergilise riniidiga. Uurimuse autori Jonathan Bernsteini sõnul teatasid capsicum annuumi ninaspreid kasutavad vabatahtlikud kiiremini ravimi toimimisest ning leevendustunne saabus keskmiselt juba minuti jooksul aerosooli kasutamisest.
See on esimene katse, kus kapsaitsiini õnnestus kasutada järjepidevalt riniidi sümptomite leevendamiseks. Bernsteini sõnul on tegu suure edusammuga, kuna siiani polnud turul väga tõhusat ravimit mitteallergilise riniidi raviks. Sama uurimisgrupi eelnevad katse on ebaõnnestunud, kuna koostisosa oli liiga tuline, et seda ilma tuimestuseta manustada.
Vaata veel: Heat in Chili Peppers Can Ease Sinus Problems, Research Shows (Science Daily)