Inimese tekitatud müra määrab, millist viisi linnud vilistavad ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Soosidrik.
Soosidrik. Autor/allikas: pinebarrensanimals.com

Toimetas Laur Kanger

Mürarikas keskkond paneb laululinde viisijuppe vahetama. Linnupojad õpivad ära laulu, mis neile mürast kõige selgemini kõrva kostab. Nii toimuvad ühe liigi siseselt aja jooksul püsivad muutused, vahendabPhysorg.com.


Duke'i ülikooli teadlasi huvitas, kuidas inimtegevusest tulenevad mõjurid loomade suhtlusviise ja -kanaleid mõjutavad. Ennekõike paelus neid just inimese mõju laululindude suhtlusele.


Mõjude täpsemaks uurimiseks võtsid teadlased üheksa isast soosidriku poega ja kasvatasid neid helikindlates tingimustes.


Linudele lasti 12 nädala jooksul kaks korda päevas 16 erineva isase laulu salvestisi. Neist kaheksa olid suhteliselt kehva kvaliteediga või mürarikka taustaga korduvalt ümber salvestatud ja kaugelt lindistatud viisijupid. Teised kaheksa olid puhta kõla ja hea kvaliteediga sama liigi laulud, kuid siiski erinevad. Kui linnupojad lõpuks lauluikka jõudsid, hakkasid nad vilistama just viimaste salvestiste seast õpitud repertuaari.


Teadlaste sõnul polnud see eelistus kuigi üllatav. Küll aga polnud teadlased lootnud, et eranditult kõik linnupojad õpivad ära ainult selgelt kõlanud viisijupi.


Linnud hülgavad seega laulu, mis nende elukeskkonda ei sobi, sest kaob übritseva müra sisse ära. Teadlaste sõnul on sellise lauluvahetuse puhul tegu kultuurilise mitte loomuliku valikuga, sest laul õpitakse ära vastavalt oludele, mitte pärilikest tingimustest tulenevalt.


See on teadlaste sõnul oluline tähelepanek, sest kultuurilised muutused toimuvad kiiremini kui looduslik valik. Nii on inimese tekitatud müral oluline mõju sellele, milliseid laule linnupojad õpivad. Ühtlasi selgitab see, miks on linnulaul nii mitmekülgne.


Vastav artikkel ilmus ajakirjas Biology Letters.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: