Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti hakkab uurima pestitsiidide mõju meemesilastele

Põllumajandusministeerium otsustas rahastada Eesti Maaülikooli uuringut taimekaitsevahendite esinemisest mees ja suiras ning nende mõjust meemesilastele.


Uuringuga selgitatakse välja, kas mesilaste suremus on Eestis seotud taimekaitsevahendite kasutamisega rapsikasvatusel, teatas ministeerium. Muu hulgas uuritakse, milline on pestitsiidijääkide hulk mees ja suiras ning analüüsitakse nende jääkide mõju mesilasperede arengule – mee tootlikkusele ja mesilaste haigestumise ja suremuse tasemele, vahendab ERR uudisteportaal.

Toiduohutuse asekantsler Toomas Kevvai sõnas, et selline uuring on oluline nii mesinikele kui rapsikasvatajatele, et teha selgeks konkreetsete taimekaitsevahendite tegelik risk mesilastele. Kaks aastat kestev uuring peab selgitama Eesti olukorda ja andma konkreetselt sobivad lahendused, mis on nii mesilaste tervise säilimise kui ka rapsikasvatuse huvides.

Eelmisel nädalal oli Euroopa Komisjonis hääletusel eelnõu, mis oleks keelanud neonikotinoide sisaldavate taimekaitsevahendite kasutamise kaheks aastaks. Liikmesriikide poolt ei leidnud eelnõu aga piisavat toetust, kuna leiti, et Euroopa Toiduohutusameti (EFSA) soovitus ei olnud teaduslikult piisavalt põhjendatud.

Eesti jäi koos mitme teise riigiga hääletusel erapooletuks ning kutsus Euroopa Komisjoni pingutama selleks, et saada ettepanekule piisav teaduslik põhjendus.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: