Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tikksabad õpivad teiste eeskujul kägusid umbusaldama

Salu-tikksaba õpib teiste eeskujul.
Salu-tikksaba õpib teiste eeskujul. Autor/allikas: Wikimedia Commons

Toimetaja Piret Ehrenpreis

 

Austraalia teadlastele oli teada, et mõned linnuliigid õpivad kägude vastu võitlema selle asemel, et järjepidevalt pettuse ohvriks langeda. Kuidas nad õppust võtavad, oli seni selgusetu. Tikksabade juurde sokutatud käotopised aitasid olukorras selgust saada, vahendab Physorg.com.


Käod teatavasti munevad teiste lindude pesadesse, lükates enne sealt ühe olemasolevatest munadest välja. Nõnda ei saa tegelikud pesaomanikud pettusest esimese hooga aimugi. Käopoeg koorub enne teisi ning lükkab jällegi konkurendid pesast välja. Kuna käopoeg on vähemalt esialgu üsna sarnane peremeeslindude järelkasvule, toidetakse teda nagu oma last.


Tikksaba on üks liikidest, kes sagedasti käopoegi kasvatab. Austraalia teadlaste uuringust selgus, et tikksabad pole siiski läbinisti naiivsed. Aja jooksul õpivad nad teiste liigikaaslaste käitumist jälgides kägusid minema peletama.


Teadlased korraldasid eksperimendi käotopistega. Täistopitud käod asetati värskelt täiskasvanuks saanud tikksabade nägemisulatusse. Üsna ootuspäraselt ei osanud sel momendil noored linnud sellele kuidagi eriliselt reageerida. Seejärel pandi topis kohta, kus vanemad tikksabad puutusid noorematega kokku. Elukogenumad linnud püüdsid kägu minema peletada. Üsna varsti pärast seda pandi käotopis uuesti noorlindude lähedusse, kes olid nüüdseks juba vanemate käitumist näinud. Tuli välja, et noored olid kiired õppijad ning järgisid vanemate eeskuju, püüdes kägu ära ajada.


Vastav uuring avaldati ajakirjasBiology Letters.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: