Uudne leedlamp aitab nii uinuda kui ka virgestuda
Õhtul, enne magamaminekut ei ole soovitav pikalt vaadata elektroonilisi ekraane. Valgus ajab une ära. Eriti just sinisel valgusel on siin suur süü, sest sinise valguse silma sattumise toimel väheneb organismis unehormooni melatoniini tase.
Nüüd aga on Korea teadlased välja töötanud uudse leedlambi, mis ekraanipiksli koosseisus olles ei tarvitse õhtusel vaatamisel nii väga une tulekut segadagi, päeval aga võib ekraanivaataja erksust tõsta.
Changwook Kim ja Young Rag Do Soulis asuvast Kookmini Ülikoolist otsustasid koos mõnede kolleegidega luua valgusallika, mis võiks toetada inimeste loomulikke ööpäevarütme, ükskõik mis kellaajal.
Sinise valguse lainepikkus ulatub 380 nanomeetrist 500 nanomeetrini, aga mitte kogu ses ulatuses ei mõju ta melatoniinile ühtemoodi. Melatoniini taset alandab lainepikkuste vahemik 460 nanomeetrist 500 nanomeetrini.
Teadlased panid oma lampi kaks leedelementi: ühe, mis kiirgab umbes 475 nanomeetrise lainepikkusega valgust, mis ergutab ärkvele, ja teise, umbes 450 nanomeetrist sinivalgust kiirgava, mis uinumist ei häiri.
Inimkatseid tehti 22 mehega, kes elasid kolm päeva aknata toas, mis oli sisustatud laua, voodi ja jooksulindiga. Tuba valgustas mõlemat teadlaste loodud sinileedi sisaldanud lamp, mille üldine värvus oli seadistatud valgeks, kuid mille sinist komponenti reguleeris arvuti vastavalt kellaajale. Kontrollrühma katsemeestel valgustas tuba tavaline leedlamp.
Süljeproov näitas, et uudse lambi puhul oli katseisikul öösel melatoniini keskmiselt 12 protsenti rohkem kui tavaleedi puhul. Päevasel ajal aga oli uudislambi valgel elanud katseisikutel melatoniini 22 protsenti vähem kui tavalambi valgel elanuil; seega päeval see lamp ergutab.
Asjast kirjutavad teadlased ajakirjas ACS Omega.