Akadeemikute valimised 2021: kes on Margus Viigimaa?

Eesti Teaduste Akadeemia akadeemikukandidaadiks rahvatervise valdkonnas esitati sel aastal Tallinna Tehnikaülikooli täisprofessor tenuuris Margus Viigimaa.


Mida peate oma senise elu või karjääri kõige nauditavamateks hetkedeks ning kui palju võivad ühtida need põhjustega, mille pärast teid akadeemikukandidaadiks esitati? 

Euroopa Hüpertensiooni Ühingu juhatuse liikmena rajasin Euroopas Hüpertensiooni Ektsellentsikeskuste võrgustiku aastal 2006 ja arendasin seda edasi aastani 2013.  Minu initsiatiivil loodi Euroopa Hüpertensiooni Ühingu töögrupp "Hüpertensioon ja seksuaalne düsfunktsioon", mida juhin selle asutamisest 2010. aastal. 

Mind on kutsutud paljude kardioloogiavaldkonna rahvusvaheliste ajakirjade toimetuskolleegiumi. 

Ma olen valitud TTÜ aasta teadlaseks aastatel 2014 ja 2020, parimaks õppejõuks aastal 2007. 

Olen Ukraina Teaduste Akadeemia kuldmedali laureaat, mitmete riikide (Rootsi, Ungari, Bulgaaria, Kasahstan) kardioloogia ja hüpertensiooni erialaühingute auliige. 

Millised on teie valdkonna peamised väljakutsed Eestis ja maailmas tervikuna? 

Ateroskleroosi ja düslipideemia ravi alal on maailmas viimase viie aastaga läbimurdeks saanud uute bioloogiliste ravimite alirokumab ja evolokumab juurutamine müokardi infarkti ja teiste kardiovaskulaarsete haiguste ravis.  

Olen osalenud selle valdkonna teedrajavate uuringute ODYSSEY OUTCOMES ja FOURIER disainimisel, juhtkomitee liikmena ja Eesti vastutava uurijana. 

Millisena näete te akadeemikute rolli 21. sajandi ühiskonnas ja kui nähtavad peaksid olema nad argielus? 

Akadeemikute roll võiks ühiskonnas olla suurem. Eesti Teaduste Akadeemia võiks olla akadeemilise juhtrolliga südamehaiguste preventsiooni, eriti personaalpreventsiooni juurutamisel Eestis.  

Minu tegevus Eesti Teaduste Akadeemia liikmena annaks südamehaiguste ennetusele ja rahvatervisele akadeemilist tuge, rõhutaks tõenduspõhise personaalpreventsiooni tähendust.  

Mida tähendaks akadeemiku tiitli saamine teile isiklikult ja kuidas see teie elu muudaks? 

See annaks mulle juurde tööd, loomingut ja vastutust. Näen enda tegevuses Eesti Teaduste Akadeemia liikmena suurt potentsiaali ja sünergiat rahvusvahelises koostöös rahvatervise vallas.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: