Akadeemikute valimised 2021: kes on Dmitri Nešumajev?

Eesti Teaduste Akadeemia akadeemikukandidaadiks tehnika ja arvutiteaduste valdkonnas esitati sel aastal Tallinna Tehnikaülikooli vanemteadur Dmitri Nešumajev.
Mida peate oma senise elu või karjääri kõige nauditavamateks hetkedeks ning kui palju võivad ühtida need põhjustega, mille pärast teid akadeemikukandidaadiks esitati?
Ma arvan, et ma ei ole originaalne kui ütlen - igale teadlasele on kõige nauditavamaks tema pidevas professionaalses tegevuses, avastamise rõõm.
Selles mõttes mina ei ole erand, minul tõesti see tekitab kõige nauditavamat tunnet. Näiteks, läbiviidud katsete jooksul avastate, et eelnevalt püstitatud hüpotees on toimiv, saadav efekt on mõõdetav ja n-ö käega katsutav ehk oma teadmistele tuginedes leiate kuidas see või teine füüsika protsess kulgeb. Mis võib veel teadlasele pakkuda suuremat rõõmu?
Millised on teie valdkonna peamised väljakutsed Eestis ja maailmas tervikuna?
Arvan, et täna on üheks suuremaks väljakutseks see, mis seotud elektritootmise ja teiste valdkondade süsinikuneutraalsele põhjale üleviimisega aastaks 2050. Milliste tehnoloogiate baasil 2050. aastaks tagatakse meil elektrivarustus kasvava elektritarbimise juures, arvestades ka meie eripära ja tehnoloogilise arenguga, sõltuvusega teistest kaasosalejatest elektriturul ja mis ka oluline – mis hinnaga see saavutatakse?
Selle probleemi juures on väga tähtis ka see, kuidas meie jõuame visandatud verstapostini, kuna väga tähtis on juba täna hakata oluliselt vähendama CO2 heitmeid, et vältida kliimamuutust, mille põhjustab temperatuuri tõusu üle 1,5°C.
Selle foonil efektiivsuse tõstmine erinevates protsessides eriti nendes, mis seotud elektritootmisega või tarbimisega, on samuti suure tähtsusega. Seega, efektiivsus ja süsinikuneutraalsus on need kaks võtmesõna, mis minu arvates kajastavad tänapäeval peamisi väljakutseid.
Millisena näete te akadeemikute rolli 21. sajandi ühiskonnas ja kui nähtavad peaksid olema nad argielus?
Ma arvan, et akadeemiku roll 21. sajandi ühiskonnas suures kontekstis ei ole muutunud. Vajadus varustada ühiskonda teaduspõhise nõustamisega ei kao kuhugi vaatamata tehisintellekti kiirele arendamisele.
Samas, interneti ja sellega seotud tehnoloogiate kiire arendamine on peale heade väärtuste toonud lisaks kaasa ka võimalusi igasuguste "teooriate" levimisele, mis antakse ette põhjendamata või valeprintsiipidega põhjendatult ja seega ei oma mingit seost tegeliku teadusega. Selle juures on teaduse populariseerimine on üha suurema tähtsusega.
Mida tähendaks akadeemiku tiitli saamine teile isiklikult ja kuidas see teie elu muudaks?
Kindlasti tähendaks see eeskätt suurt tunnustust, millega kaasneb arvatavasti ka suur vastutus ühiskonna ees, seda eriti arvestades täna meie ümber toimuvate muudatustega seoses süsinikuneutraalse strateegia rakendamisega.