Ühe minuti loeng: mida teeb taliujumine inimese kehaga?
Taliujumine turgutab immuunsust ja tekitab kehas ka mitmeid teisi suuremaid ja väiksemaid muutusi, kinnitab Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi liikumisteaduste lektor Kirsti Pedak.
Regulaarselt külma vee protseduuride harrastajad kannatavad vähem kergemate haiguste all, on energilisemad, rõõmsameelsed ja hea unega. Kõige enam uuringuid on tehtud külma vee mõjust immuunsüsteemile ja meeleolu häiretele.
Külm vesi mõjub soodsalt vere valgeliblede hulga suurenemisele, kuna keha on sunnitud reageerima ekstreemsetele tingimustele ja nendega kohanedes tõuseb immuunsüsteemi vastupanu haigustekitajatele. Lisaks adrenaliinilaksule suurendab külmas vees suplus noradrenaliini ja beeta-endorfiini taset, mõjudes meie kehale kui antidepressant.
Külma vette minnes suunatakse perifeeriast veri elunditesse, et säilitada sisetemperatuur. Veest välja tulles perifeersed veresooned laienevad ja kogu keha verevarustus paraneb – me tunneme meeldivat soojust.
Kõige sobivam on alustada veetemperatuuril 15 kraadi, lastes kehal järk-järgult harjuda veetemperatuuri langusega. Hakatuseks sobib kasvõi hommikune külm dušš.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa