Stressihormoon aitab kõrgusehirmu vastu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kõrguskõhedust trotsides.
Kõrguskõhedust trotsides. Autor/allikas: Reuters/Scanpix
Toimetas Priit Ennet

Kui kardate kõrgust, siis vaevalt küll tuleb esimese võimaliku lahendusvariandina teile pähe, et teie kehas võiks olla rohkem stressihormooni. Aga just stressihormoon kortisool Šveitsi teadlaste värske uurimistöö põhjal kõrgusehirmust üle saada aitab.

Foobiate raviks kasutatakse tihtipeale võtet, et inimest harjutatakse järk-järgult temas ebaratsionaalset hirmu tekitava stiimuliga. Mõte on selles, et juhul kui foobia on inimesel niiöelda kätte õpitud, siis võib sellest ka lahti saada, kui inimene õpib mõistma, et karta pole midagi.

Loomadega tehtud katsetest on selgunud, et stressi puhul erituv hormoon kortisool aitab sedasorti õppimisele kaasda. Nii otsustasidki Dominique de Quervain Baseli Ülikoolist ja ta kolleegid järele proovida, kuidas see hormoon foobiate alasele ümberõppele mõjub.

Teadlased kutsusid kokku 40 vabatahtlikku, kellel kõigil oli hirm kõrguse ees. Katseisikutele manustati kortisooli ja siis alustati teraapiat. Selleks kasutati esiteks virtuaalreaalsuskiivrit ja teiseks paluti sammuda üles-alla mööda kõrget avatud vaatega treppi.

Kolm päeva hiljem ilmnes kortisooli saanutel nii reaalsete kui ka virtuaalsete kõrguste puhul palju vähem hirmu märke kui kontrollisikutel. Hirmu vähesust tuvastasid nii küsitlus kui ka naha elektrijuhtivustest.

De Quervain loodab, et kortisoolist võiks abi olla muudegi foobiate ravil peale kõrguskartuse.

Vaata veel: Stress hormone combats fear of heights (New Scientist)

Pildil ronib prantslane Alain Robert, tuntud ka Ämblikmehena, maailma kõrgeima torni, Dubais asuva 828-meetrise Burj Khalifa otsa. Pilt on tehtud eile, 28. märtsil 2011.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: