Kuidas kulda maakmineraalist eraldada? ({{commentsTotal}})

Kuldselt sädelev kullamaak.
Kuldselt sädelev kullamaak. Autor/allikas: Foto saatest «Püramiidi tipus»
Toimetas Astra Kallasmaa

Tavalises kullakaevanduses tänapäeval kulda ei näe, sest enamasti saadakse kaevandamisel tonni kohta kolm grammi kulda. Milline näeb aga välja kullamaak, millest lausa kolmandik on puhtast kullast?

Sir Arvi, nagu teda Austraalias tuntakse, on saate "Püramiidi tipus" meeskonnaga kohtumiseks ettevalmistunud talle omase põhjalikkusega. Tema Melbourne’i kodu söögitoa laual on reas mineraalid kaevandustest, mida 83aastane tööstur ligi pool sajandit juhtis. See on nagu väljavõte Mendelejevi tabelist.

Isegi, kui kaevandamisel saadakse ühe tonni kohta 1 gramm kulda, tasub mäeinseneri ja suurtöösturi sõnul selle kaevandamine siiski ära. "Üks gramm on väärt 50 dollarit. Et kui tonni tootmiskulud on väiksemad kui 50 dollarit, siis tasub," ütleb Parbo.

Kuidas kulda maakmineraalist eraldada?
"See on väga lihtne. See lihtsalt purustatakse ja pihustatakse ja siis leotatakse tsüaniidi lahuses. Tsüaniid on üks väga väheseid kemikaale, mis lahustab kulda. Ja siis sealt sadestatakse see hiljem välja," annab Parbo lihtsale küsimusele lihtsa vastuse.

Tsüaniidi kasutatakse kaasaegsetes mineraalide töötlemise tehastes kulla eemaldamiseks maagist, kuna professionaalsel kasutamisel on see ohutu, keskkonnasõbralik ja majanduslikult otstarbekas. Tsüaniidis leostumise meetodit, millega kuld kullamaagist eemaldatakse, kasutatakse praegu enamikes kullakaevandusoperatsioonides.

Vaata veel videot, kus Arvi Parbo demonstreerib erinevaid maake. Kõik mineraalid on pärit kaevandustest, mida 83aastane tööstur ligi pool sajandit juhtis. Lisaks ka näpunäiteid, kuidas maagist metall kätte saada.


Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: