Tooriumis peitub tuumaenergia ohutum tulevik ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tuumaenergia kasutamine tekitab keskkonnakaitsjate seas tõsiseid vaidlusi.
Tuumaenergia kasutamine tekitab keskkonnakaitsjate seas tõsiseid vaidlusi. Autor/allikas: emfnews.org

Toimetas Laur Kanger

Cambridge'i ülikooli teadlased on leidnud, et kui kasutada tuumaelektrijaamades uraani asemel tooriumi, oleks kogu energiatootmisprotsess palju ohutum ja kestlikum. Turvalisema tuleviku nimel on asutud välja töötama efektiivsemat reaktoritüüpi, vahendab Physorg.com.


Tuumaenergia tootmise üle arutlemisel tekitab alati kõige suuremaid vaidlusi küsimus, mida teha tekkivate radioaktiivsete jäätmetega. Neid koguneb tootmisprotsessi tagajärjel kahte sorti. Ühed on lõhustumissaadused, teised aktiniidid.


Lõhustumissaadustega on võimalik nende lühema poolestusaja tõttu suhteliselt kergemini hakkama saada. Aktiniidid vajavad aga tuhandete aastate pikkust talletamist selleks spetsiaalselt ehitatud hoidlates.


See on viinud nii mõnegi teadlase mõttele, et ehk annaks aktiniide hoopis energia tootmiseks ära kasutada. Näiteks võiks kasutada uraani asemel reaktorikütusena hoopis tooriumi. See võimaldaks ohutult ümber töödelda ka tekkivaid aktiniide.


Esimene tooriumil töötava reaktori prototüüp valmis juba 1960ndail USAs. Põhjus, miks seda aga laiemalt kasutusele ei võetud on see, et uraani kasutamise kõrvalsaadusena tekib rohkem plutooniumi, mis on tuumarelvade tootmisel oluline tooraine.


Seni pole toorium aga laialt kasutatud reaktorite tehnoloogia tõttu tõsisemat kasutustt leidnud. Tooriumi tarvitamisest uraaniga võrreldes veelgi suurema tulu saamiseks tuleks seniste reaktorite tehnoloogiat veidi muuta. Vastavad muudatused on teadlastel juba ka töös.


Tooriumi kasuks räägib ka tõsiasi, et see on uraaniga võrreldes palju raskemini laiali kanduv ning umbes neli korda paremini kättesaadav.


Paraku takistab aga tooriumi tarvitamist seegi, et praegu puudub vastav tööstus. Nii tuleks enne tuumareaktorite kütuse vahetamist luua kogu vajalik taristu algusest peale.


Kasvava rahvastiku üha tõusev energiavajadus sunnib tuumaenergiale tõsisemalt mõtlema. Teadlaste hinnangul tõuseb järgneva viiekümne aasta jooksul Maa rahvastiku hulk poole võrra. Selleks, et säilitada harjumuspärast energiatarbimist, tuleks iga päev lülitada tööle mõni uus võimas elektrijaam. Kui soovida seda teha võimalikult keskkonnasäästlikult, võib Cambridge'i teadlaste hinnangul peituda lahendus just tooriumi kasutuselevõtus.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: