Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vähirakkudest tuvastati üle kümne tuhande erineva valgu

Rakukultuur.
Rakukultuur. Autor/allikas: Wikimedia Commons
Toimetas Katrin Sak

Müncheni Tehnika Ülikooli teadlased tuvastasid vähirakkudes üle kümne tuhande erineva valgu.

 

Nimetatud ülikooli proteoomika ja bioanalüütika osakonna juhataja, professor Bernhard Küsteri sõnul on peaaegu kõigi kasvajavastaste ravimite märklauaks just valgumolekulid ning tuumorirakkude proteoomi kindlakstegemine suurendab võimalusi tuleviku raviarenduses, võimaldades leida ravimitele uusi märklaudu.

 

Antud töös uuriti Ameerika Rahvuslikust Vähiinstituudist (NCI) saadud 59 kasvaja rakuliini. Sellised nn NCI-60 rakuliinid esindavad üheksa erineva koe (sh aju, rinna, soole, naha ja vere) kõige enamesinevaid kasvajaid. Vastavate rakuliinide proteoomi kohta oli siiani veel suhteliselt vähe teada, samas on just valgud need, mis põhjustavad erinevusi tervete ja kasvajarakkude vahel.

 

Uuringu tulemusena leiti NCI-60 rakuliinides üle kümne tuhande erineva valgu. Neist enam kui 5 000 esinevad erinevas koguses kõigi koetüüpide kasvajarakkudes. Seda osa võiks vaadelda seega kui vähi tuumikproteoomi. Samas leiti erinevate kudede tuumorirakkude valguprofiilide vahel ka selgeid erinevusi ning see näitab, et kasvajarakud omavad tüüpilisi ühisjooni sama koe tervete rakkudega.

 

Loe lisa: Researchers identify over 10 000 different proteins in cancer cells (MedIndia)Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: