Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

HIV-vaktsiini arendus on andnud paljulubavaid tulemusi

Wikimedia Commons.
Wikimedia Commons.
Toimetas Merle Must.
Oregoni meditsiini- ja teadusülikooli (OSHU) teadlaste väljatöötatud HIVi-vaktsiini kandidaat on andnud häid tulemusi: selle abil on suudetud viirus ahvide organismist täielikult eemaldada ning varsti on lootust alustada katseid ka inimeste peal.

Seni on suudetud HI-viirusega nakatunud inimesi ravida vaid mõnel üksikul juhul. OSHU vaktsiini- ja geeniteraapia instituudi direktori Louis Pickeri sõnul näitavad aga viimased uuringud, et kindlate uue vaktsiini abil saavutatud immunreaktsioonide abil on võimalik aga viirust kehast täielikult kõrvaldada.

Teadlased kasutasid uurimuses SIVi, HIV-i üht ahvidel levinud vormi, ning tsütomegaloviirust (CMVd). Nad avastasid, et nende kahe kokkupanemisel olid üllatavad tulemused: muudetud CMV vorm on võimeline looma tapjarakke, mis reageerivad just SI-viirusele ning suudavad seda paremini leida ja hävitada.

T-rakud on keha immuunsüsteemi osad, mis võitlevad haiguse vastu, kuid SIV-vaktsiinid ise pole võimelised viirust kõrvaldama. CMVi esile kutsutud SIV-spetsiifilised T-rakud olid aga erilised. Umbes pooled vaktsineeritud ahvid, keda seejärel SI-viirusega nakatati, jäid haigeks, kuid mingi aja jooksul kadusid nende kehast kõik viiruse jäljed. Niisiis olid T-rakud varustatud parema jälitussüsteemi ja võimalustega viirust leida ja hävitada.

Picker selgitas, et selle meetodi kaudu suutsid teadlased õpetada ahvide keha paremini viirusega võitlema. Praegu tegeleb tema uurimisrühm sellega, et aru saada, miks vaktsiin mõjus ainult osade ahvide puhul.

Teadlased loodavad, et pannes kokku CMV ja HI-viiruse, on võimalik teadustöö tulemusi ka inimeste ravimiseks rakendada.

Teadustöö tulemused on avaldatud väljaandes Nature.

Loe veel:
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: