Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

India saadab kosmosesondi Marsi juurde

Mars Orbiter Mission.
Mars Orbiter Mission. Autor/allikas: Indian Space Research Organisation
Priit Ennet

India pole mitte ainult kosmoseriik, vaid on arvatavasti varsti lausa Marsi-riik, sest ülejärgmisel nädalal, 5. novembril kavatseb India teele saata kosmosesondi, mis sõidab uurima meie punast naaberplaneeti. Peamine eesmärk on siiski näidata, et India suudab Marsi ümber tehiskaaslase tiirlema panna.


India alustas kosmoseprogrammi juba 1960. aastatel, aga esialgu piirdus pikka aega vaid Maa ümber tiirutavate satelliitidega, mis seirasid kosmosest muu hulgas India metsade seisundit ja otsisid põhjaveevarusid. Viie aasta eest lennutati aga Kuu ümber tiirlema Chandrayaan-1, mis muu hulgas avastas vett ka Kuu pealt. Ka Marsi ümber orbiteerima hakkav Mars Orbital Mission, nagu kosmoselaeva ühes India riigikeeles, inglise keeles, nimetatakse, hakkab teadusuuringuid tegema.


Selle pardal on viis teadusinstrumenti, sealhulgas metaanisensor, mis püüab Marsi atmosfäärist selle gaasi märke leida. Neid märke on seal juba nähtud ka, aga päris kindlad veel ei olda. Nii et iga uus uuring läheb asja ette. Metaani olemasolu pakub huvi, sest meil Maal on põhilised metaanitekitajad elusolendid.


Mars Orbital Mission (MOM) püüab ka aimu saada, miks on Marsi atmosfäärist vesi kaotsi läinud. Sama mõistatust sõidab lahendama ameeriklaste Marsi-sond Maven, mis samuti tuleval kuul peaks startima, aga millel on pardal suurem hulk teadusinstrumente kui India sondil. Ameeriklastega India kosmosealal ei võistlegi, aga teise Aasia suurriigi Hiinaga käib rebimine küll. Hiina tahab detsembris kulguri Kuu peale saata.


Vaata veel:

India's Mars Orbiter Mission now set for November 5 launch date(Space.com)

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: