Ronk jätab petise näo meelde ({{commentsTotal}})

Sa võid küll ronka tüssata, kuid ronk jätab su näo meelde, vähemalt kaheks kuuks.

Austria ja rootsi teadlased õpetasid kodustatud ronkadele selgeks, et kui nad loobuvad maiuspalast, ulatades selle inimesele, annab inimene talle vastu palju parema maiuspala. Keskpäraseks maiuspalaks oli leivatükk, mis maitseb ronkadele päris hästi. Palju paremaks maiuspalaks aga juustutükk, mis maitseb ronkadele märksa paremini.

Mõnikord ei andnud inimene rongale leivatüki eest juustutükki vastu, vaid sõi mõlemad ise ära. Seejuures petsid linde ainult mõned katsetegijad. Teised mängisid ausat mängu.

Kahe päeva pärast tehtud korduskatsetel keeldusid petta saanud rongad neid petnud inimestega kaupa tegemast. Palakesi vahetama olid nad nõus ainult nende inimestega, kes olid neid ausalt kohelnud, ja nendega, keda nad varem näinud ei olnud. Veel kaks kuud hiljemgi oli ainult üks katseronk seitsmest valmis loovutama leivapala teda varem petnud inimesele.

See, et rongad ja teised varese perekonna liigid on täitsa taibukad linnud, on teada juba päris ammu. Kuid nüüd selgub Viini ülikooli kognitiivbioloogi Jorg Masseni ja ta kolleegide tööst, mis on avaldatud ajakirjas Animal Behaviour, et rongad taipavad, kui neid petetakse, ja oskavad pettust seostada kindla isikuga, keda suudavad ka üsna kaua meeles pidada.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaVaade Emajõele.Vaade Emajõele.
Teadlased ei näe Emajõe tselluloositehase plaane loodussäästlikena

Eesti puidu väärindamine on teretulnud, kuid praeguste pealiskaudsete andmete põhjal tehtud analüüside põhjal on küsitav, kas Emajõgi kannaks välja tehasest tuleva lisareostuse. Paistab ka, et riigil pole plaani, kuidas majandada metsa siis, kui Tartumaal on ettevõte, kes on valmis ära ostma kõik Eesti ekspordiks mineva puidu. Tselluloositehase mõjude üle veele ja metsale arutlesid Teaduste Akadeemia seminaril Tartu teadlased.

Väiksemad planeedid jagunevad kahte selgesse rühma

Alles see oli, kui teadlased ei teadnud väljaspoolt meie Päikesesüsteemi ühtegi planeeti, kuid nüüd on nn eksoplaneete hakatud avastama suurel kiirusel ja hulgakaupa. NASA kosmoseteleskoobi Kepler abiga on nüüd äsja üles leitud ja teatavaks tehtud ühekorraga lausa 219 uut planeedikandidaati.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.