Tehnikauudised: Hiina digitaalne diktatuur ja Briti sotsiaalmeedia ajapiirangud noortele

Foto: DAMIR SAGOLJ/REUTERS/SCANPIX

R2 hommikuprogrammi teadus- ja tehnikauudiste rubriigi sellenädalased teemad puudutasid tehnoloogiliste arengute pahempoolt – kuidas Hiina kasutab arenguid tehisintellekti alal ära oma kodanike jälgimisel ning kuidas sotsiaalmeedia mõjud kasutajatele vaimsele tervisele on ärgitanud Ühendkuningriike võtma samme soovituslike kasutuspiirangute koostamiseks.

Hiina sotsiaalse krediidi süsteem tõotab riigist teha maailma esimese digitaalse diktatuuri

Hiina presidendi Xi Jinpingi poster Pekingi tänaval. Autor: Andy Wong/AP/SCANPIX

Hiina on loomas digitaalset diktatuuri, eesmärgiga kontrollida kõiki oma 1,4 miljardit kodanikku. Mõnede jaoks tähendab nn sotsiaalse krediidi süsteem privileege, teistele aga karistusi.

Dandan Fan on kaasaegne Hiina naine. Turundusspetsialist, ta hoolas ja jõukas – paljuski Hiina musterkodanik. Kuid Dandanit jälgitakse 24 tundi ööpäevas.

200 miljoni valvekaameraga võrgustik üle Hiina tagab, et riigis poleks ühtegi pimedat nurka, kuhu end peita. Iga sammu, mida Dandan teeb, kuitahes väike või suur see poleks – isegi seda, mida ta mõtleb – saab jälgida ja hinnata. Ja Dandanile see sobib.

Miski, mis võib tunduda düstopilise tulevikuvisioonina, toimub Hiinas juba praegu. Ja see loob ja lõhub inimeste elusid üheaegselt.

Hiina kommunistlik partei nimetab seda nn sotsiaalseks krediidiks ja nende sõnul on see süsteem 2020. aastaks täielikult toimiv.

Partei ametlikus ülevaates seisab, et kõigest paari aasta pärast võimaldab see usaldusväärsetel inimestel vabalt liigeda, muutes samal ajal usaldamatute jaoks ka ühe sammu tegemise keeruliseks.

Sotsiaalne krediit on justkui isiklik tulemuskaart igale Hiina 1,4 miljardist kodanikust. Ühes juba rakendatud pilootprogrammis on igale kodanikule antud hinnang 800-punktilises süsteemis. Teistes programmides on süsteem 900-punktiline.

Inimesed nagu Dandan, kellel on tippklassi kodaniku skoor, saab hotellides ja lennujaamades VIP-teenindust, odavaid laene ja eelisjärjekorras parimatesse ülikoolidesse ning töökohtadele.

Edetabeli lõpuotsa inimesed võidakse aga ühiskonnast isoleerida ja keelata neile reisimine, krediidilaenude saamine või valitsuses töötamine.

Süsteemi hakatakse rakendama kõige uuemate kõrgtehnoloogiliste seiresüsteemide abil, kuivõrd Hiina teeb jõupingutusi, et tõusta tehisintellekti osas maailmas juhtpositsioonile.

Valvekaamerad on varustatud näotuvastuse, kehaskannimise ja geojälgimisega, et hoida igal kodanikul pidevalt silm peal. Nutitelefoni rakendusi kasutatakse samuti andmete kogumiseks ja veebipõhise käitumise igapäevaseks jälgimiseks.

Seejärel lisatakse individuaalsetele skooridele suurandmed traditsioonilisematest allikatest, näiteks valitsuse andmed, sh haridus- ja meditsiinilised, riigi julgeolekuhinnangud ja finantsdokumendid.

Sotsiaalse krediidi katsesüsteemid on nüüd oma erinevates arenguetappides kasutusel vähemalt 12 linnas üle kogu Hiina. Riigiga teevad koostööd mitmed ettevõtted, eesmärgiga süsteem riigistada, tehnoloogiat koordineerida ja konfigureerida ning viia lõpule riiklikku kodanikuskoori määravad algoritmid.

See on tõenäoliselt suurim ühiskonnakorralduse projekt, mida on kunagi üritatud ellu viia ja ühtaegu viis, kuidas kontrollida ja allutada valitsuse korrale enam kui miljardit inimest. Kui see õnnestub, saab sellest maailma esimene digitaalne diktatuur.

Dandan on supermarketis ja uurib vahekäikudes kaupu. Isegi see igapäevane ettevõtmine ei pääse partei läbitungiva pilgu eest. Kui sotsiaalne krediit saab täies ulatuses rakendatud, võib see, mis ta oma toidukorvi paneb, mõjutada samuti tema sotsiaalset skoori.

Liiga suure koguse alkoholi ostmine võib osutada sõltuvusele; ta kaotab paar punkti. Kuid mähkmete ostmine võib osutada vastutusele; ta saab mõne punkti juurde. Süsteem toimiv võrgus, nii et tema skoori uuendatakse reaalajas.

Dandani ei heiduta väljavaade elust, kus ta on riigi kõikenägeva järelevalve all. 36-aastane naine teab, et sotsiaalne krediit pole ideaalne süsteem, kuid usub, et see on parim viis maailma suurima elanikkonnaga keeruka riigi juhtimiseks.

"Ma arvan, et inimesed igas riigis soovivad stabiilset ja turvalist ühiskonda," ütles ta. "Kui meie valitsuse sõnul on kõigi avaliku ruumi nurkadesse paigaldatud kaamerad, siis ma tunnen ennast turvaliselt."

Ta saab süsteemist ka tõenäoliselt kasu. Dandani finantskäitumine on riikliku sotsiaalse krediidi skoori määramisel oluline meede. Erakrediidi hindamise ja lojaalsusprogrammi süsteemi Sesame Credit järgi on Dandanil kõrge tulemus ehk 770 punkti 800st – ta on vägagi lojaalne Hiina kodanik.

Tänu oma skoorile on Dandanil juba võimalus kasutada paljusid Hiina kiire arengu hüvesid. Telefonis olev rakendus võimaldab juurdepääsu erilistele soodustustele, nagu näiteks auto, hotellitoa või maja ilma tagatiseta rentimine.

Kuid sotsiaalset krediiti mõjutavad rohkem kui lihtsalt veebisirvimine ja ostuotsused. See, kes on teie sõbrad ja perekond, mõjutavad samuti teie skoori. Kui teie parim sõber või isa räägib valitsuse kohta midagi negatiivset, kaotate samuti punkte.

See, kellega te kohtamas käite ja kelle oma elukaaslaseks valite, mõjutab samuti sotsiaalset krediiti. Dandan abiellus armastusest, kuid ta valis omale õige mehe – Xiaojing Zhangil on tõenäoliselt veelgi kõrgem skoor. Ta on justiitsministeeriumi riigiteenistuja, partei lojaalne tööline.

"Me vajame sotsiaalse krediidi süsteemi," ütles Xiaojing. "Hiina rahvana loodame, et saame üksteist aidata, armastada ja aidata kõigil saada edukaks. President Xi sõnul saame me nii rikkaks, demokraatlikuks, kultuurseks, harmooniliseks ja ilusaks. Selline on Xi lootus riigi tuleviku suhtes. See on ka kogu Hiina rahva lootus."

Hiina on juba pikka aega olnud järelevalveriik, nii et kodanikud on sellega harjunud, et valitsus võtab nende isiklikes asjades juhtohjad oma kätte. Paljude jaoks ei ole privaatsus Hiinas lihtsalt ka sama väärtuslik nagu see on läänes. Hiina hindab üksikisiku õigustest rohkem kogukonna heaolu, nii et kui enamus arvab, et sotsiaalne krediit loob turvalisema ja stabiilsema ühiskonna, siis on nad selle tulekuks valmis.

Kuid see sama enamus ei näi mõistvat seda kõikehõlmavat kontrolli, mis sotsiaalse kredii süsteemiga tõenäoliselt kaasneb, ja Hiinas pole ka olnud mingit avalikku arutelu süsteemi rakendamise üle.

Haritud keskklassi privaatsetes ringkondades on tekkinud mure, et mis saab siis, kui kodanikuskoor ongi ainuke hindamise kriteerium. Kuid see ei peata süsteemi käivitamist.

Partei kasutab süsteemi eesmärgiga taastada osa sellest kontrollist, mis nad kaotasid, kui Hiina 20. sajandil maailmale avanes ja järgnes kiire areng. See on ühtlasi võimalus erimeelsuste vaigistamiseks ja partei absoluutse dominatsiooni tagamiseks.

Juba umbes 10 miljonit inimest on saanud karistada piirkondades, kus sotsiaalse krediidi süsteemi praegu katsetatakse. Liu Hu on üks neist. Paljudes ühiskondades oleks ta kangelane. Kuid mitte Hiinas. Ta on uuriv ajakirjanik, kes on paljastanud korruptsiooni partei ladvikus ja lahendanud sarimõrvu. Tema sõnul peab valitsus teda aga oma vaenlaseks.

Hu kaotas oma sotsiaalsest krediidist, kui talle esitati süüdistus kuritegeliku avalduse eest, ja nüüd on ta ühiskonnast oma madala skoori tõttu isoleeritud. Aastal 2015 kaotas Hu kohtuasja, sest süüdistas ametnikku väljapressimises. Ta pidi avalikult vabandama ja maksma trahvi, kuid kui kohus nõudis lisatasu, keeldus ta sellest.

Eelmisel aastal leidis 43-aastane mees end sotsiaalse krediidi pilootprojekti mustast nimekirjast, kuhu ta oli märgitud kui ebausaldusväärne kodanik. "Mustas nimekirjas on palju inimesi, kes on seal ekslikult, kuid nad ei saa sealt välja," ütleb Hu.

See hävitas tema karjääri, isoleeris ta ühiskonnast ning nüüd kardab ta oma perekonna tuleviku pärast. Sotsiaalkrediidi süsteem sulges tema reisivõimalused ja hoiab teda kodulinnas Chongqingis koduarestis.

Kui Hu püüab oma korteris kasutada telefonirakendust, et broneerida rongipileteid Xi'anisse, lükatakse taotlus tagasi. "[Rakendus] ütleb, et ei saa broneeringut teha ja mu juurdepääs kiirraudteeliinile on seadusega piiratud," selgitab ta.

Hu sotsiaalmeedia kontod, kus ta avaldas suure osa oma uurivast ajakirjandusest, on samuti suletud. Ta väidab, et tema kombineeritud Wechat'i ja Weibo kontodel oli oma tippaegadel kaks miljonit jälgijat, kuid nüüd on need tsenseeritud.

Hu usub, et tema musta nimekirja kandmine on poliitiline ja ta on püüdnud ametiasutustele seda ka edasi kaevata. Siiani pole talle ses osas vastu tuldud.

Ta tahab maailma sotsiaalse krediidi süsteemiga kaasneva õudusunenäo eest hoiatada. See võib seada tema sõbrad ja pere riigipoolse repressiooni ohtu, kuid Hu arvab, et enamik hiinlasi ei saa veel aru, mis on totalitaarse digiriigi juhtimisel veel tulemas.

"Seda on näha Hiina rahva vaimse seisundi pealt," ütleb Hu. "Nad on pimedad ja nad ei kuula. Nad teavad maailmast väga vähe ja elavad illusioonis."

Samal ajal on Dandani digitaalse tuleviku taevas aga sinine. Ja tal on veel üks põhjus olla sotsiaalse krediidi suhtes optimistlik. See on võimalus tagada oma kaheaastasele pojale Ruibaole õnnelik ja terve tulevik.

Tänu oma vanemate kõrgetele kodanikuskooridele, saab Ruibao oma elu alustamiseks parimad võimalused – parima eluaseme, koolid ja tervishoiu. See on tagatud vähemalt seniks, kuni ema ja isa hoiavad oma sotsiaalsed krediidid kõrgetena.

***

Ühendkuningriigi tervishoiuvaldkonna juhid on kehtestamas noortele sotsiaalmeedia ajapiirangud

Teadlaste sõnul on sotsiaalmeedia kasutamisel mõju vaimsele tervisele. Autor: Yui Mok/PA Wire/PA Images/SCANPIX

Ühendkuningriigi valitsusel on plaanis koostada esimesed ametlikud suunised, millega määrata kindlaks maksimaalne aeg, mida noored inimesed sotsiaalmeedias kulutama peaksid, ütles terviseminister Matt Hancock, kuivõrd riigis kasvab mure, et sotsiaalmeedia ülemäärane kasutamine ja vaimse tervise probleemid on omavahel seotud.

Hancock ütles, et on andnud Ühendkuningriigi kõrgemale tervishoiuametnikule Dame Sally Davies'ile ülesandeks koostada võimalikult kiiresti nõuanded, millest loodetavasti saab ühiskonnas täpselt samasugune heakskiidetud norm nagu täiskasvanute soovitatav maksimaalne tarbitav alkoholikogus.

Hancock, kellel on kolm alla 12-aastast last, ütles, et ta on tõsiselt häiritud seosest noorte vaimse tervise probleemide ja piiramatu sotsiaalse meedia kasutamise vahel.

Ta usub, et telefonide väljalülitamine öösel, kui lapsed magama lähevad, oleks üks täiesti tavaline ja otsene kahju piiramise viis. "Olen isana väga mures, et sotsiaalmeedia mõju laste vaimsele tervisele kasvab."

"Noorte sotsiaalmeedia piiramatu kasutamine võib olla nende vaimsele tervisele väga kahjulik. Nii et ma olen palunud kõrgemal tervishoiuametnikul esitada ametlikud juhised selle kohta, kuidas lapsed sotsiaalmeediat kasutama peaksid."

Ta usub, et see annaks lapsevanematele ja õpetajatele võimaluse kehtestada mõistlikke piiranguid ja neid lastele selgitada. "Vanemana tahad sa, et sul oleks võimalus öelda, et reeglid ütlevad, et sa ei tohi kasutada sotsiaalmeediat kauem kui teatud aja jooksul. Selleks on meil kõrgem tervishoiuametnik, et kehtestada ühiskonnas norm, teha ühiskonna nimel see otsus ära, nii et üksikud koolid või vanemad ei peaks seda igaüks eraldi tegema."

Samuti soovib ta, et Davies esitaks suunised minimaalse vanuse kohta, mil noortel peaks olema võimalik teatud veebisaite kasutada. Paljud suured sotsiaalmeediaettevõtted on nõuanded esitanud, kuid ei ole suutnud neid jõustada, ütles ta.

"Facebooki ja Instagrami kasutuseeskirjade kohaselt ei tohiks sa neid kasutada, kui oled alla 13-aastane. Kuid nad ei tee midagi, et seda kontrollida. WhatsAppi juhised ütlevad, et sa ei tohiks seda kasutada, kui sa pole 16. Aga jällegi nad ei tõsta sõrmegi."

Valitsuse ja meditsiiniringkondades kasvab ka mure selle pärast, kuidas nutiseadmete vabal ajal kasutamine mõjutab laste õppimis- ja teadmiste omandamise võimet. Uuringus, mis ilmus väljaandes Lancet Child & Adolescent Health eelmisel nädalal ja mis põhineb USA laste hulgas tehtud küsitlustel, leiti, et lastel, kes kasutasid nutiseadmeid päevas vähem kui kaks tundi, oli kõrgem kognitiivne võimekus.

Möödunud aastal leiti eraldiseisvas USA uuringus 18–24-aastaste inimeste hulgas, et 41 protsenti sotsiaalmeedia kasutajatest arvas, et sotsiaalmeedia muudab nad kurvaks, ärevaks või masendunuks.

Ofcomi aruandes eelmisel aastal leiti, et Ühendkuningriigi lapsed vanuses 5–15 kulutasid internetis keskmiselt 15 tundi nädalas ja pooltel 12-aastastest olid sotsiaalmeedias kasutajakontod.

Ühendkuningriigi hariduspoliitika instituut leidis eelmisel aastal seose sotsiaalmeedia kasutuse ja vaimse tervise probleemide vahel. Instituut märkis, et kuigi 12 protsendil lastel, kes ei veetnud sotsiaalmeedias üldse aega, esines psüühikahäirete sümptomeid, tõusis nende arv 27 protsendini nende puhul, kes veetsid veebilehtedel päevas rohkem aega kui kolm tundi.

Mobiiltehnoloogiate, näiteks nutitelefonide kasutamine oli uuringu järgi seotud ka hirmudega seoses sotsiaalsete normide järgimise ja vajadusega nn laikide – veebis avaldatud isikliku sisu välise valideerimise järele.

Siiski jõuti järeldusele, et kuna noored viisid oma elu aina rohkem veebi, oleks tõenäoliselt mõttetu püüda kaitsta lapsi ja noori kõigi veebipõhiste ohtude eest.

"See näitab, et avaliku poliitika keskmes peaks olema noorte vastupidavuse arendamine, et säilitada nende emotsionaalne ja vaimne heaolu ning tagada neile turvaline digitaalne elu."

Mõned tehnoloogiafirmad on tunnistanud, et vanemad vajavad kontrolli selle üle, kui palju aega lapsed veebis veedavad. Apple tutvustas uut ekraaniaja-funktsiooni, mis võimaldab vanematel piirata aega, kui palju lapsed ekraanide taga aega veedavad. Facebook tutvustas aga hiljuti mitmeid uusi vahendeid, et aidata kasutajatel oma Facebookis ja Instagramis kulutatud aega paremini hallata.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: