Brian Cox tahab noori teadusega inspireerida ({{commentsTotal}})

Teaduse populariseerimise imemees, Briti füüsik ja saatejuht, professor Brian Cox, on Suurbritannias toonud teadusteemalisi kõnekoosolekuid kuulama tuhandeid inimesi ning Tallinna tuli ta sama eesmärgiga - panna ka siinsed inimesed füüsikast huvituma ja seda armastama.

Briti füüsik, Manchesteri ülikooli professor ja Euroopa Tuumauuringute keskuses Suure Hadronite Põrguti juures töötav Brian Cox on teadusmaailmas teinud tõelist revolutsiooni teaduse populariseerimisel.Tallinna tuli ta esinema kosmoseteemalise vestlusshowga, mis mujal maailmas läheb tihti välja müüdud saalidele.

"Minu show teemaks on kosmoloogia, mis tähendab, et ma keskendun universumi tekkele ja selle arengule. Olen sama show'ga esinenud nii Suurbritannias kui ka Austraalias ja seda isegi väga suurtes saalides. Londonis Wembley Arenal tuli show'd kuulama 9000 inimest, mis on astronoomia kohta tähelepanuväärne saavutus," ütles Cox.

Alates 2010. aastast BBC-s linastunud teadussaadete sarja juhina pannakse just Coxi saavutuseks seda, et viimase seitsme aasta jooksul on Briti ülikoolides füüsikateaduskonda astujate hulk kasvanud 52 protsenti.

"Ka Inglismaal oli teadus mingil hetkel vähikäiku tegemas, kuid ma usun, et üldiselt see ikkagi huvitab inimesi. Teine asi on see, et kuigi teaduse populaarsus kahaneb, muutub teadus ise aina tähtsamaks. Eestiski põhineb majandus aina rohkem kõrgtehnoloogilisel tööstusel, e-kaubandusel - selle jaoks on vaja teadlasi ja insenere. Ning kui vajatakse teadlasi ja insenere, on järelikult vaja noori inimesi ka siin inspireerida, panna neid teadusest huvituma, et nad läheksid ülikooli ja õpiksid vajalikke oskusi," rääkis teadlane.

Cox on korduvalt võtnud sõna ka Brexiti kohta. Briti ülikoolid ei toetu mitte üksnes Euroopa liidu teadusrahale, vaid ka vabalt ringi liikuvatele teadlastele. Tõsi, möödunud nädalal toimunud Briti valimised annavad alust ettevaatlikuks optimismiks.

"Oleme üks maailma suuremaid teaduskeskusi - ja oleme seda olnud juba tuhat aastat -
seega on Brexit üldiselt meie kõigi jaoks negatiivne. Olen siiski pärast eelmise nädala valimisi pisut optimistlikum, sest see, mis juhtuma hakkab, ei ole enam nii ilmselge," lausus Cox.

Lameda maa teoreetikud Coxi kuigivõrd ei kõiguta, kuid pildi muudab tõsisemaks see, et tihtipeale eitatakse sama soojaga ka kliimamuutusi ning ollakse vaktsineerimise vastu. Järelikult tuleb sel suunal veel tööd teha.

"Osa minust arvab, et me peaksime lihtsalt selliste inimeste üle naerma, mis pole küll ehk kuigi kena. Aga kuna on teatud tõendeid, et nende üle naermisest pole kasu, siis võib-olla on ikkagi vajalik selgitada maailma toimimist pisut kannatlikumal moel," ütles veel Cox.

Toimetaja: Aleksander KrjukovMartin Kuusk.Martin Kuusk.
Haiguse lugu: elu eluaegse närvihaigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Süüria konflikt on ajanud liikvele miljonid inimesed.Süüria konflikt on ajanud liikvele miljonid inimesed.
Lähis-Ida ähvardab vaimsete häirete epideemia

Sõda austab haruharva lahinguvälja piire. Käsikäes Lähis-Idas otsese sõjategevuse tõttu hukkunute arvuga on kasvanud hüppeliselt enesetappude hulk ning välditavate krooniliste haiguste ja vaimsete häirete esinemissagedus, näitab uus raport. "Kadunud sugupõlvest" on saamas sada aastat pärast esimese maailmasõja lõppu taas paratamatu reaalsus.

Päikese tuum pöörleb ühe korra nädalas

Päikese tuum teeb ühe täispöörde umbes ühe nädalaga. Nii nagu maakera ja teised taevakehad, pöörleb ka Päike ümber oma kujuteldava telje. Kuid kui taevakeha pole läbini tahke, nii nagu Päike seda polegi, siis tihtilugu pöörlevad eri kihid eri sügavusel eri kiirusel.

Esimese õistaime rekonstruktsioon.Esimese õistaime rekonstruktsioon.
Teadlased kirjeldasid kõigi lillede võimalikku esiema

Evolutsiooniteooriale vundamendi ladunud Charles Darwin nimetas lillede arengut "vastikuks mõistatuseks". Õistaimede fossiilid ilmusid saja miljoni vanustesse ladestustesse justkui üleöö. Sadu lilleliike kirjeldava andmebaasi aluseks võtnud teadlased järeldavad nüüd, et esimesi lilli võis näha Maal juba vähemalt 140 miljoni aasta eest.

Imiuss, kes kuulub Trichobilharzia perekonda. Noolega näidatud kohas on iminapp, millega parasiit end peremehe organismi külge kinnitab.Imiuss, kes kuulub Trichobilharzia perekonda. Noolega näidatud kohas on iminapp, millega parasiit end peremehe organismi külge kinnitab.
Teadlased leidsid Viljandi järvest suplejaid kimbutava imiussi vastsed

Eesti maaülikooli teadlased leidsid Viljandi järvest imiussi vastsed, kes võivad suplejatele tekitada sügelustunnet või punetust. Kuigi varem on seal taoliste sümptomite tekitajateks peetud sinivetikaid, võib viimastele proovidele tuginedes öelda, et põhjuseks on pigem parasiitide suur osakaal.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.