Gümnasist testis uut meetodit tehislihaste valmistamiseks

Tartu ülikoolis loodud lihasrobotid, mis on kiiremad kui teod.
Tartu ülikoolis loodud lihasrobotid, mis on kiiremad kui teod. Autor/allikas:

Hugo Treffneri gümnaasiumi õpilane Andreas Vija katsetas oma uurimistöös uut moodust tehislihaste valmistamiseks, kasutades selleks ioonvedelikke ehk vedelaid soolasid.

Tehislihased on kuju või suurust muutvad seadmed, mis imiteerivad bioloogilise lihase liikumist. Nende arendamine on kiiresti arenev teadussuund, millel on oluline roll mikrorobootika rakendustes.

Vija eesmärk oli sünteesida imidasoolil põhinevad polümeriseeritavad ioonvedelikud. Nende polümeriseerimise käigus ühendusid molekulid polümeerketti, mille tulemus on tahke materjal, mida on lihtne vormida ja mehaaniliselt mõjutada. Sellest saab teha kõrge juhtivusega kilesid, kiude ja kattematerjale. Valminud membraanid sobivad ka tehislihaste valmistamiseks.

Tavaliselt koosneb tehislihaste membraan ioonsest vedelikust, polümeerist ning lahustist, mis ioonide liikuvust suurendab. Töö käigus valmistati lihased, mille membraan koosneb vaid polüioonvedelikust.

"Selline tehislihas võiks olla levinud tehislihastest paar korda väiksema liigutusulatusega, aga lihtsam kokku panna ning vastupidavam ekstreemsetele tingimustele ning mehaanilistele vigastustele," selgitas Vija oma uurimistöös.

Vija töö järeldus on, et selline tehislihase valmistamise meetod vajab veel arendamist, sest liigutused on liialt väikesed. Siiski on Vija lootusrikas, et tehislihase liikumisvõime parandamisel võiks see osutuda väga kasulikuks tehnoloogiaks.

"Uuritud tüüpi lihaste liikumisvõime suurendamine lubaks neid tänu vastupidavusele ja lihtsale konstruktsioonile kasutada paljudes erinevates valdkondades ja tingimustes, näiteks militaareesmärkidel. Samuti võivad need lihased leida palju kasutust liivastes ja tolmustes oludes, kus niiskemad lihased vastu ei peaks," kirjutas Vija oma töös.

Tema juhendaja, Tartu Ülikooli doktorandi Arko Kesküla sõnul ei ole polüioonvedelikest tehislihaseid varem valmistatud ja valminud "lihased" on tehislihaste maailmas unikaalsed. "Vija on jõudnud oma teadustööga paljude lähemat uurimist ja rahvusvahelistes teadusajakirjades avaldamist väärivate tulemusteni," ütles Kesküla.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: