Õpilasuurimus: südameinfarkti riskitegureid esineb ka gümnaasiuminoortel

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Õpilased Tartu Miina Härma gümnaasiumis. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Peamised riskitegurid, nagu suur vaimne koormus ning vähene füüsiline liikumine on juurdunud probleemid juba kümnendate klasside õpilaste puhul, tõdes oma uurimistöös "Südameinfarkti riskitegurid gümnaasiumiõpilastel" Tartu Tamme gümnaasiumi õpilane Einike Lemats.

Probleeme valmistas ka noorte napp uni. Õpilased, kes magasid päevas kuni 6 tundi, tundsid end hommikuti väsinumana kui pikemalt maganud kaaslased. Selgus ka, et tüdrukud on poistega võrreldes õhtul vaimselt rohkem väsinud.

Ilmnes, et poisid on füüsiliselt aktiivsemad kui tüdrukud. Mõne trenni või muu füüsilise tegevusega oli hõivatud 74% poistest ja 55% tüdrukutest. Samuti eelistasid tüdrukud vahetundide ajal koolis rohkem istuda kui poisid (vastavalt 43% ja 24%). "Füüsiliselt aktiivsete õpilaste kehamassiindeks on kõrgem, kui õpilastel, kes ei käi trennis või ei tegele füüsiliselt aktiivsete tegevustega. Selline erinevus tuleneb sellest, et nende lihasmass on suurem ning lihasmassi erikaal on suurem kui rasvkoel," kirjutab Lemats oma uurimistöös.

Toitumisharjumuste poolest olid aga tüdrukud tervislikumad, süües rohkem kala ja juurvilju. Magusat armastasid poisid rohkem kui tüdrukud (vastavalt 61% ja 39%).

14 protsenti õpilastest olid suitsetajad. Seejuures olid suitsetajad vaimselt kurnatumad ja kehaliselt passiivsemad kui nende mittesuitsetajatest koolikaaslased. Lisaks sellele selgus uurimistöö teoreetilisest osast, et nikotiini mõju organismile on väga erinev. Nikotiin mõjutab õpilaste vaimset ja füüsilist tervist. Samuti imendub nikotiin väga kiiresti organismi, mõjutades inimese unerežiimi.

"Kui inimene muutub füüsiliselt passiivseks ja tunneb vaimset kurnatust, ei suuda organism sellises seisundis efektiivselt toimetada ja tagajärjeks on erinevad terviseprobleemid, sealhulgas ka südameinfarkt. Selle ennetamiseks peaksid õpilased tasakaalustama oma vaimset tervist, hoidma kõrgel füüsilist aktiivsust ning kujundama sobilikke toitumisharjumusi, vältima suitsetamist ning muid nikotiini tarbimise viise," võttis Lemats oma töö tulemusena valminud soovitused kokku.

"Uurimistöö võimaldab edasistel südametervise riskifaktorite uuringutel nii koolides kui teadusasutustes võtta Einikese andmed ja järeldused üheks aluseks. Leitud uudsed huvitavad seosed erinevate eluviiside mõjust südame-veresoonkonnale on asjalik lugemine kõigile huvilistele, sh noortele oma terviseriskide teadvustamiseks," võttis Lematsi töö olulisuse kokku üks tema juhendajatest, Tamme gümnaasiumi bioloogia õpetaja Urmas Tokko.

"See haigus ei teki ainult vanemas eas, vaid selle haiguse riskifaktorid esinevad ka juba nooremas eas. Igal aastal tõuseb diabeetikute ja ülekaaluliste inimeste arv. Uurimistöö koostamisel tõdesin, et kui õpilaste seas teha ennetustööd juba praegu, siis vanemas eas on südameinfarkti võimalik vältida," põhjendas Lemats oma teemavalikut.

Lematsi uurimistöö valim moodustus Tartu Tamme Gümnaasiumi nelja kümnenda paralleelklassi noortest, kokku 109 õpilast (71 tüdrukut ja 38 poissi).

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: