Matus kui toode – tarbimiskultuur on juurdunud ka traditsioonidesse

(Foto: Merit Maarits/ ERR)
Merit Maarits
21.11.2016 14:05
Rubriik: Ühiskond

Matusetraditsioon on olnud meie ühiskonna osa kauem kui keegi mäletada suudab. Aga isegi kui tundub, et matus on universaalne rituaal, kus üks suurus sobib kõigile, pole see kaasajal ammugi enam päris nii. Matusebüroosse astunud inimene seisab samasuguste dilemmade ees nagu internetipaketti valides – kas võtta kallim, odavam, keskmine? Internetikiirust valides me selle peale liigselt ei mõtle, küll aga tekib matuste kontekstis küsimus, kuivõrd sobilik on elu sellist ebamugavat osa kaubastada?

Kuigi suurem osa matusebüroodest on otsustanud võimalikud tooted ja teenused hinnakirjaga üles loetleda, on üksikud teised pakkujad koostanud tellijatele valimiseks paketid. Kui Tartu matusebüroo OÜ Matuselahendused kasutab teenusepakettide tähistamiseks numbreid – 1, 2 ja 3 – siis Tallinna matusebüroo Memoris on nii haua-, puumatuse kui ka tuhastusmatuse puhul jaotanud paketid hinnaklassi alusel nimedega Lihtne, Lihtne+, Premium, Elite ja Eriline.

Selline üsna selge klassipõhine jaotus aga võib matuse tellijas – kes tavaliselt soovib kadunud lähedase ära saata parimal võimalikul viisil – tekitada tunde, et lahkunu "lihtne" ärasaatmine on viimase suhtes kuidagi vähem väärikam. Olenemata sellest, et matusebüroo on suure tõenäosusega võimeline korraldama korraliku matuse ka kõige odavama paketiga.

"Kui eetiline see [matuseteenuse pakettidesse jaotamine] on, on iseküsimus. Kuid eks matuste uhkuse või kasinusega on inimesed end sotsiaalsetes suhetes ja hierarhiates eristanud aegade algusest peale. Matus on väga oluline rituaal kõigis inimkultuurides. Antud juhul lihtsalt pakub tarbimisühiskonna kaubastatud matuseteenus ette valmis pakendatud rituaali," selgitas Tartu ülikooli sotsiaalse kommunikatsiooni vanemteadur Margit Keller.

Ebaratsionaalne majanduslik mõtlemine on tarbijaühiskonnas, kus väärtustatakse tarbimise suurendamist, väga levinud. Sama pädeb mis tahes teenuse puhul – me eelistame teinekord kallimat teenust puht seepärast, et näib meile parem ja pakub seetõttu suuremat rahuldust. Kelleri sõnul ei ole midagi imestamisväärset ka selles, et matusebürood oma teenuseid pakettidena pakuvad, sest juba mainitud tarbimisühiskond kaubastab pea kõike, mida annab vähegi müüa.

Oma märgi on Kelleri hinnangul kindlasti jätnud ka kaasaajale omane ajavaesus ja inimeste vajadus saada praktiline informatsioon kiirelt kätte. "Jah, võib möönda, et näiteks mingisugune Elite matuseteenuse pakett võib olla niimoodi üsna räigelt veebis pakutuna sündsustunnet riivav, aga ju siis on loodetud, et nii on lihtsam ja kliendi aega säästvam kui hakata igaühele personaalselt seletama."

Matuseteenuste pakettidena pakkumine on lihtsalt veel võõras

Matusetalituse kultuuri võib mõnes mõttes pidada ka ühiskonna heaolu peegliks. Näiteks üleminekuajal, 1990. aastatel oli inimestel raha nii vähe, et paljud inimesed ei suutnud peielauda korraldada ja pärast lahkunu muldasängitamist pakuti suupistet jms ainult kalmistu väravas. Sellist tõdemust jagas ERR-iga folklorist Marju Kõivupuu, kes aastatuhande vahetusel Lõuna-Eestis inimesi küsitles.

Kõivupuu leidis, et tänapäevane matus on piltlikult öeldes "toode matusekeskusest", ja nagu kauba puhul ikka, on ka matusekeskuste hinnaklassid erinevad, et igaüks leiaks endale sobiva.

"Aga ka varasematel aegadel on matuseid korraldatud n-ö erinevas hinnaklassis, vastavalt lahkunud lähedaste võimalustele, külas ja linnas on olnud inimesed majanduslikult ebavõrdsed ka varasemal ajal. Kuigi jah, seda ei sildistatud nimetustega nagu neid kohtame tänapäeva matusekeskustes," lisas folklorist.

Kõivupuu märkis, et kuigi matusekeskuste hinnapaketid on emotsionaalselt keeruline ja tundlik teema, siis me pole veel sellega lihtsalt veel harjunud. Ta lisas, et kui matuste korraldamine matustekeskuste kätte juba on läinud, siis on ilmselt parem, kui leinajatel on võimalus valida oma majanduslikele võimalustele sobiv pakett.

"Tundmatutena maetakse meie väikses riigis niigi piisavalt palju inimesi, et tuleks luua elanikele võimalikult mitmekesised valikud, et iga inimene saaks väärikalt meie hulgast ära saadetud, ka siis, kui selleks on minimaalsed võimalused," lisas ta.

Matusekorraldajad: inimesed emotsionaalseid valikuid ei tee

Tallinna matusebüroo Memoris tegevjuht Tarko Tuisk ütles, et nemad pole oma töös veel kordagi tajunud, et inimene tunneb piiratud rahaliste võimaluste tõttu valehäbi. "Juhul kui inimene soovib matust, mida ta ei saa endale lubada, oleme leidnud selleks lahenduse ja/või hinnas oluliselt vastu tulnud."

Samuti ei nimetaks Tuisk nende büroo pakettide jaotust klassipõhiseks. "See on eelkõige meie turu-uuringu tulemus, mille alusel paketid on disainitud. Matusekultuur on tänaseks muutunud ja lähedase käitumine teenuse valikul ei pruugi sõltuda alati sissetulekust. Pigem ei sõltugi."

Saaremaal Kuressaares tegutseva Saare Matusebüroo juhatuse liikme Helju Välissoni sõnul ei lähtu inimesed põhimõttest, et kallim matus on parem ning ei tee hapra emotsionaalse seisundi tõttu valikuid emotsioonide põhjal. "Kallim matus võib olla suursugusem, aga paremaks teeb matuse tellijale soov täita lahkunu soovid."

"Olen oma töös aru saanud, et ka emotsionaalselt pinnalt jäävad inimesed ratsionaalseks, kui nendega suhtlemisel jäädakse ise matusebüroo töötajaks, kes jälgib meile antud teadmisi, kogemusi, professionaalsust ja loomulikult eetilisi tõekspidamisi," ütles Välisson.

Tartu matusebüroo OÜ Matuselahendused juhataja Malvar Vijari sõnul üritavad nad inimeste emotsionaalsest seisundist olenemata ühiselt välja selgitada, millised tooted ja teenused on taskukohased, püüdes samal ajal meenutada ka kadunukese endi eelistusi. "Omaksetele on see raske periood, siis aitame oma nõu ja teadmistega esialgsest kokkupuutest kuni pärgade kalmukünkale sättimiseni."

Kui palju inimesed matuste korraldamisele kulutavad?

Matusebürood, kellega ERR ühendust võttis, oskasid keskmise matusele kulutatava summa puhul välja tuua ainult orienteeruvad vahemikud. Suured käärid keskmise matustele kulutatava summa vahele tekitab enamasti otsus, kas tellitakse peielaud või mitte – ilma selleta saab matuse korraldada ka summa eest, mis jääb umbes 400 euro ümber. Peielaua tellimisel peab matuse tellija arvestama tavaliselt rohkem kui tuhande eurose väljaminekuga. Peale tekivad hinnavahed matuste korraldamisel sellest, milline puusärk või urn valitakse, millised on lilleseaded ja kui palju on tellitud matusele muusikuid.

Saare Matusebüroo juhatuse liikme Helju Välissoni sõnul on nende büroos võimalik matust korraldada minimaalselt 350 euro eest, misjuhul oleks tegemist tuhastamismatusega, millele ei eelne leinatalitust. Hinna sisse kuulub kadunukese transport, tuhastamine ja urni perele tagastamine, kes hiljem saavad selle omakeskis maha matta.

Kõige kallim matus 70 matuselisega läheks Välissoni hinnangul maksma umbes 1400 eurot, millele lisandub peielaud summas 910 eurot ehk kokku tuleks tellijal välja käia ümmarguselt 2500 eurot. "Saaremaal selles hinnas matuseid võib kõige rohkem olla kaks tükki aastas, kui sedagi."

Tallinna Matusebüroo juhi Toomas Daumi sõnul neil oma büroos maksimaalset matuse korraldamise hinda ei ole, sest kõik sõltub tellija soovidest ja võimalustest. "Matus on nii isikupärane, et kõiki numbreid saab kokku panna ainult koos tellijaga. Summa võib jääda vahemikku 3500–6000 eurot."

Ratsionaalne mõtlemine ei ole küsitav ainult tarbimisotsuste tegemisel

"Nn ratsionaalne valik tuleb mängu suuremate tehingute puhul ja ka siis ei tingi ostu mitte alati indiviidi arutelu, vaid näiteks tähtsad teised – pereliikmed, kolleegid, igasugused struktuursed tegurid nagu ressursid – aeg, raha, ruumilised, logistilised võimalused, või ka varasematest ostudest tulenev rajasõltuvus," rääkis Keller.

Kuigi ebaratsionaalsetest otsustest räägitakse sageli just nimelt ostu- ja tarbimistegevuse kontekstis, on sotsioloogid Kelleri sõnul laiemalt skeptilised mis tahes igapäevakäitumise ratsionaalsuses, sest suur osa käitumisest ongi rutiinne, harjumuslik ja kehaline.

Seega ehk ei peaks ka matuste korraldamisel muretsema üleliia emotsionaalsete valikute tegemise pärast, sest inimene ei pruugi seda ka suurima tahtmise juures kontrollida. Nagu asjatundjad nentisid, tõstatub eetikaküsimus eelkõige seepärast, et inimesed pole veel harjunud matuse kui kaubastatud teenusega. Võib-olla tasub paketistamist pigem vaadata praktilisest vaatenurgast – matuseteenuste pakettidena pakkumine teeb leinajale raske perioodi vähemalt valikute võrra kergemaks.

Toimetas
Greete Palmiste

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar
 • foto
  Doktoritöö: Eesti karikatuuris puudus klassikaline propaganda
  20.01

  Sõdadevahelisel perioodil eestikeelses ajakirjanduses ilmunud karikatuure ja nendes ''vaenlase'' kuju tekkimise protsessi analüüsinud Tallinna ülikooli humanitaarteaduste instituudi doktorant Antonia Nael leiab, et karikatuurides ei ole võimalik rääkida propagandast selle sõna täielikus mõttes.

 • foto
  Selles, kuidas me kõneleme ja kirjutame, võib “süüd heita” eesti keele vaarisale härra Blumele
  19.01

  Kui inimestelt küsida, mis neile seostub 17. sajandi eesti kirjakeelega, vastatakse tavaliselt usk, katekismus, võõrmõju või Forselius. Uuenduslikkust ei mainita – seda seostatakse pigem tänapäevase keelearendusega. Samas leidus innovaatilisust ka 17. sajandi eesti kirjakeele kujundamisel, kirjutab Tartu ülikooli eesti ja soome-ugri keeleteaduse doktorant Liina Pärismaa. Et saada selgemat pilti selle aja kirjakeele uuenduslikkusest, vaatame esmalt keskkonda, milles kirjakeel tekkis ja arenes.

 • foto
  Sotsiaalmeedia suurandmeid tõlgendada polegi nii lihtne
  18.01

  Kaubandusettevõtted, mobiilirakendused, sotsiaalmeedia – kõik koguvad tänapäeval andmeid kasutajate kohta. Sotsiaalteadlasi huvitavad uued tööriistad, millega tõlgendada andmeid nii, et suurest "andmepajast" välja võttes ei läheks kaduma kontekst ja ühes sellega ka tegelik tähendus, selgitab Tartu ülikooli ühiskonnateaduste instituudi infosüsteemide assistent Maris Männiste.

 • foto
  Teadlased arutlesid suurandmete ja keeleteaduste vaheliste seoste üle
  16.01

  Suurandmed on moesõna erinevates teadusvaldkondades. Kuidas aga kasutab tänapäevane keeleteadus ära suuri tekstiandmeid, selgitasid Tartu ülikooli kvantitatiivse keeleteaduse teadur Kristel Uiboaed, arvutilingvistika dotsent Kadri Muischnek ja eesti keele vanemteadur Liina Lindström.

 • foto
  Aasta leid arheoloogias: keskaegne veejuhe ja adrajäljed Tallinna kesklinnas
  10.01

  Tallinna kesklinnas Pärnu maantee ääres looduskaitsealuse hõlmikpuu kõrval laiub praegu veel tühi, aiaga ümbritsetud ala. Lähiaastatel peaks sellele, Pärnu maantee 31, 33 ja 35 ja Peeter Süda 4 kinnistuid hõlmavale krundile kerkima uus kontori- ja elumaja. Seoses ehitusplaanidega uuriti 2016. aasta augustis–septembris arheoloogiliste kaevamiste käigus läbi umbes 3000 ruutmeetri suurune ala. Tegemist on pindalalt ühe suurema arheoloogilise uuringuga Tallinnas pärast kaevamisi Vabaduse väljakul 2008.–2009. aastal.

 • foto
  100 sekundi video: uusaastalubaduse abil jõukamaks
  09.01

  Tartu ülikooli sotsioloogia assistent, EBSi doktorant ja MTÜ Rahatarkus kaasasutaja Leonore Riitsalu annab nõu, kuidas uuel aastal edukamalt raha säästa ja seeläbi jõukamaks saada.

 • foto
  Tiibeti kiltmaa asustasid juba kütid-korilased
  08.01

  Tuhandete aastate eest jätsid kuus Tiibeti kõrglaval ringi uitavat rändurit Chusangi kuumaveeallika kaldale ladestunud mutta oma käe- ja jalajäljed. Süvendite tekkeaega eelnevast täpsemini määranud teadlasrühm järeldab värskes töös, et kütid-korilased vallutasid maailma kõrgeima kiltmaa vähemalt 7400 aasta eest, suutes seal hakkama saada ka põllupidamise pakutavate hüvedeta.

 • foto
  Doktoritöö: sanitaarolude paranemine pikendas Eesti linnaelanike eluiga
  06.01

  Puhta joogivee kättesaadavuse paranemine vähendas oluliselt 19. sajandi lõpu Eesti linnades imikusuremust, mis pikendas omakorda linnaelanike keskmist eluiga, selgub Eesti linnaelanike suremust uurinud Tallinna ülikooli ühiskonnateaduste instituudi doktorandi Hannaliis Jaadla väitekirjast.

 • foto
  Kas kärisev hääl teeb naised kuuldavaks ja vähendab palgalõhet?
  05.01

  Ühiskondlikud võimumustrid peegelduvad inimestevahelises suhtluses. Neid mustreid võivad mõjutada lugematud faktorid alates partnerite vanusevahest ja lõpetades sellega, mis laadi suhtega tegemist on. Muu hulgas võib võimusuhteid märgata ka keelekasutuses. Suhtluspartnerite omavahelisi positsioone võib kirjeldada näiteks selle kaudu, kes vestlustes rohkem rääkida saab, kes jututeemasid valib või kes partneri(te)le rohkem vahele segab, kirjutavad Tartu ülikooli eesti keele foneetika teadur Pärtel Lippus ja foneetika doktorant Kätlin Aare.

 • foto
  Ettevõtlus aitab tutvustada arheoloogia vajalikkust
  30.12

  Tartu ülikooli ajaloo ja arheoloogia instituudi arheoloogia laboris on hakatud aktiivselt tegelema ettevõtlikkuse arendamisega. Põhjuseid selleks on mitmeid, rääkis arheoloogia labori koordinaator Ester Oras Tartu ülikooli ajakirja ettevõtluse erinumbris.

 • foto
  Teaduse sotsiaalsest korraldusest läbi teadusfilosoofia prisma
  30.12

  „Teadusfilosoofias nähakse üha selgemalt, et see, kuidas teaduse ümber otsuseid langetatakse, mõjutab teaduse tegemist,“ rääkis Jaana Eigi kultuurilehes Sirp Margus Maidlale. Jaana Eigi kaitses Tartu ülikoolis filosoofia erialal doktoritöö teaduse sotsiaalse korralduse teemal.

 • foto
  Uus aasta toob lisasekundi  
  29.12

  Kellel järgmine aasta juba ette eriti meeldiv paistab, on seekord õnnega koos – 2017. aasta kestab Eestis ja suuremal osal idapoolkerast tavapärasest sekundi võrra kauem. Astronoomilise ja aatomkellade aja vastavusse viimiseks näitab 1. jaanuaril kell 1.59.59 järel 2.00.00 asemel ametlikult aega 1.59.60.

 • foto
  Mida me näeme, kui me näeme vaeva?
  28.12

  Mida me näeme, kui me näeme vaeva, küsib Tartu ülikoolis tajuverbe ja nende erinevaid tähendusi uuriv doktorant Mariann Proos.

 • foto
  Doktoritöö: Paremäärmuslased mängivad inimeste tunnetel ja lihtsatel sõnumitel
  24.12

  Tartu ülikooli kultuurikommunikatsiooni ja semiootika nooremteadur Mari-Liis Madisson analüüsis oma doktoritöös Eesti paremäärmuslaste veebisuhtlust. Doktoritöö toetus kultuurisemiootika raamistikele, mis võimaldasid selgitada paremäärmusliku inforuumi eri tasanditel aset leidvat suhtlust ja selle keskseid väärtusi.

 • foto
  100 sekundi video: kus tähistavad jõule rahvusvähemused?
  2016

  Tartu ülikooli inimgeograafia doktorant Veronika Mooses uuris, kuhu liiguvad pühade ajal pealinna elanikud ning leidis eesti ja vene keelt rääkivate inimeste vahel mitmeid erinevusi.

 • foto
  Innuiitidel aitas külmaga kohastuda ürginimeste pärilikkusaine
  2016

  Innuiitidel ja põlisameeriklastel aitasid Põhja-Ameerika karmis kliimas hakkama saada kümnete tuhandete aastate väljasurnud ürginimeste pärilikkusaine, viitab üksikasjalik geenianalüüs.

 • foto
  Anne Lill: antiikkultuuri tundmata ei saa ennast eurooplaseks pidada
  2016

  Antiikkirjanduse tõlkeid ilmub eesti keeles harva. Oktoobris avaldas Tartu Ülikooli Kirjastus Euripidese kahe tragöödia tõlke Tartu Ülikooli klassikalise filoloogia emeriitprofessori Anne Lille sulest. Oktoobris tähistas Anne Lill ka oma 70. sünnipäeva.

 • foto
  Tartu ülikooli magistrantide õppevideod aitavad eakatel Euroopa Liitu paremini mõista
  2016

  Tartu ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudi kursuseprojekti raames valmisid vanemaealistele suunatud Euroopa Liidu alased õppevideod.

 • foto
  Teadus kolme minutiga: Sander Paekivi ja inimkeele dünaamika
  2016

  Pessimistliku prognoosi kohaselt sureb sajandivahetuseks välja 90 protsenti täna kõneldavatest keeltest. Kuidas protsessi teadlikult sekkuda, sellest räägib Tallinna ülikooli füüsika doktorant Sander Paekivi.

 • foto
  Kolmeaastaselt tehtav test aitab märgata potentsiaalseid ühiskonna heidikuid
  2016

  Murdosa elanikkonna arvele saab kanda lõviosa kuritegevuse ning tervishoiu -ja sotsiaalsüsteemiga seonduvatest kulutustest, näitab Uus-Meremaal enam kui 30 aastat väldanud suuruuringu tulemused. Täiskasvanuea majanduslikku koormat saab aga samas ennustada lihtsa kolmeaastaselt tehtava laste vaimset ja füüsilist võimekust mõõtva testi tulemuste alusel.

 • foto
  Galerii: Ligi 3000 osalejaga sTARTUp Day Tartus? Võimatu!
  2016

  Just nii oleksin reageerinud, kui keegi oleks veel suve lõpul öelnud, et 9. detsembril toimunud sTARTUp Day’le tuleb ligi 3000 osalejat ja registreerimine on vaja enne üritust sulgeda, kirjutab Tartu ülikooli arendusprorektor Erik Puura.

 • foto
  Mobiilne raha aitab vaesusest pageda
  2016

  Kümnekonna aasta eest Kenyas juurutatud mobiilse raha süsteem päästis pea 200 000 leibkonda vaesusest. Tulemused viitavad, et sarnaste tõhusate ja turvaliste raha liigutamise kanalite loomine võiks parandada arengumaades tuhandete inimeste majanduslikku olukorda.

 • foto
  Akadeemilises loengus analüüsiti soolist võrdõiguslikkust
  2016

  Täna, 7. detsembril kell 16.15 toimus Tartu ülikooli aulas sotsiaalõiguse professori Gaabriel Tavitsa inauguratsiooniloeng „Sooline võrdõiguslikkus – rumal reaalsus või reaalne rumalus?”.

 • foto
  Videolood: mida tehakse Eesti teaduse tippkeskustes?
  2016

  Tänavu märtsist tegutseb Eestis eurotoetuste abil üheksa teaduse tippkeskust. Toetuse maht tippkeskuse kohta on keskmiselt 4,3 miljonit eurot. Kuidas keskused selle rahaga Eesti ja maailma järgmise seitsme aasta vältel paremaks muudavad?

 • foto
  100 sekundi video: sooline võrdõiguslikkus – rumal reaalsus või reaalne rumalus?
  2016

  Soolisel võrdõiguslikkusel on maailma eri paigus sisuliselt erinev tähendus, leiab Tartu ülikooli sotsiaalõiguse professor Gaabriel Tavits.

 • foto
  Me peame rääkima jõuluvanast rääkimisest...
  2016

  Läheneva pühadeaja valguses võib nii mõnigi laps oma vanematelt küsida, kes siis õigupoolest talle kingitusi toob. Iga vanema ees seisab igipõline dilemma. ERR Novaator vestles jõuludest ja jõuluvanadest Suurbritannias asuva Exeteri ülikooli kaasava hariduse ja psühholoogia professori Christopher Boyle'ga.

 • foto
  Eestlastes on säilinud kõige rohkem ammuste küttide-korilaste geene  
  2016

  Evolutsioonigeneetik, Eesti biokeskuse juht Mait Metspalu heidab novembri-detsembri Horisondile antud intervjuus valgust, kuidas käimaolevate uuringute järgi eestlaste kauged esivanemad Eestimaale jõudsid.

 • foto
  Graafikud: veerand eestimaalastest peab vägistamist kohati õigustatavaks
  2016

  Peagi lõppev aasta oli mitmeti ehmatav. Nii näiteks tegi üks mees korduvalt naistevaenulikke märkusi ja valiti sellele vaatamata presidendiks. Veel mõni aeg tagasi oleks see tundunud uskumatu. Sama uskumatu tundub see, et arvestatava hulga eurooplaste arvates on nõusolekuta suguühe teatud juhtudel õigustatav.

 • foto
  Doktorant lõi mudeli lihtsate organismide semiootiliste protsesside mõistmiseks
  2016

  Kuidas ära tunda kõige esmaseid vaimseid protsesse lihtsate organismide juures, on fundamentaalne küsimus, mille vastamisele astus sammu lähemale Tartu ülikoolis täna doktoriväitekirja kaitsev Tšiilist pärit Claudio Julio Rodríguez Higuera.

 • foto
  Poliitteater juhib tähelepanu Eesti murekohtadele
  2016

  Eelmisel kuul Tartu ülikoolis doktoritöö kaitsnud Madli Pesti sõnul on poliitiline teater aidanud kaasa Eesti ühiskonnas olevate probleemide teadvustamisele ning tekitanud pigem positiivset pinget.