Galerii: Kuidas nad Tartusse ülikooli ehitasid?

Kadri Asmer
4.10.2016 8:33
Rubriik: Ühiskond

Tartu ülikooli peahoone sammaste eest kõnnib igapäevaselt mööda linnakodanikke ja pildistavaid võõramaalasi, rääkimata tuhandetest tudengitest ühes õppejõududega. 19. sajandi alguses oli see aga vaid unistus.

Unistus, mis sai võimaluse realiseeruda, kui 1801. aastal langetas keiser Aleksander I lõpliku otsuse: ülikooli ei rajata Kuramaale Miitavisse (tänane Läti linn Jelgava), vaid Liivimaale Tartusse! Kaks aastat hiljem saabus linna Johann Wilhelm Krause – Tartu ülikooliansambli arhitekt, kirjutab Kadri Asmer konverentsi “Ülikoolimaastik valgustusajastu valguses“ koordinaator.

Valgustusajastul sündis uus ülikooli idee ja visioon sellele vastavast arhitektuurist, mis levis Euroopast Ameerika Ühendriikideni. Nii mitmeski mõttes on 19. sajandil kujunenud ülikoolilinnakud peegelpildiks muutustele, mis leidsid aset ühiskondlikus teadvuses ja sotsiaalsetes suhetes ning mis lõppkokkuvõttes viisid tänase moodsa maailma välja kujunemiseni.
Toonases tormilises tõusulaines sündis ka Tartu ülikooli arhitektuuriansambel, mis on üks ehedamaid ja paremini säilinud näiteid valgustusaegsest ülikoolist.

Esimest korda saabus Johann Wilhelm Krause Tartusse 12. veebruaril 1803. aastal ning tehes esimesi jalutuskäike Toomemäel, mida toona kasutati linna karjamaana ja kuhu igaüks võis maha panna prügi, oli ta sunnitud ehmatusega tõdema: „Ja siia kavatseti rajada alma mater!“

Sellest hoolimata visandas ta paari päeva jooksul väikesele sinakashallile paberile tulevase peahoone esimese joonise ja juba 27. aprillil 1803 said ülikooli projektid ja eelarved kinnitatud – kulunud oli vaid natuke üle kahe kuu.

Peahoonele asukoha leidmine oli keeruline. Kaaluti nii Toomemäge kui Emajõe kallast, kuid lõpuks langes otsus võtta kasutusele tühjalt seisev Maarja kiriku plats, mis tähendas, et kihtide viisi kaevati lahti haudu ja hauakambreid. „Raskusi tuli ette pea igal sammul: 12–13 jala sügavusel satuti inimluudele. /---/ Ühel hetkel tabas ehitajaid aga veel ebameeldivam üllatus – kaevandi põhjast keskaegsete müüride vahelt läikis vastu vesi. Seisti silmitsi Tartu ühe peamise probleemiga: ehitamine Emajõe soisel lammil nõudis kulukaid lisatöid ja palju tööjõudu.“

Nii kirjutavad kunstiajaloolased prof. Juhan Maiste ja Anu Ormisson-Lahe “Johann Wilhelm Krause. Ülikool Emajõe Ateenas” neljandas kataloogis.

Peasissepääsu alla peidetud varandus

1805. aasta varakevadel algas Maarja kiriku müüride õhkamine ning 15. septembril asetati peahoonele nurgakivi, mis tahuti välja vanast hauakivist ja paigutati ülikooli peatrepi kõrvale.

Peasissepääsu alla asetati aga kast, millesse pandi samast aastast pärinevad mündid, ülikooli kroonika koos tähtsamate kuupäevadega. Prof. Maiste ja Ormisson-Lahe lisavad, et „samas leidus ka sündmusse puutuvate isikute loetelu. Krause oli muretsenud pidulikkuseks vajalikud tööriistad – hõbedase rulli, terasest haamri ja kellu. Lisaks pandi kasti dokumendid, milles olid andmed kaasaegsete toidu- ja materjalihindade ning päevapalkade kohta.“

Selle päeva tähtsaim mees oli aga arhitekt J. W. Krause ise. Ülikooli pidulik sisseõnnistamine leidis aset 31. juulil 1809.

Ülikooli aeg

Tulevane ülikoolilinn ehmatas esmapilgul nii Krauset kui ka mitmeid siia saabunud professoreid. Tartu ülikooli raamatukogu esimene direktor ning ülikooli kunstimuuseumi rajaja Karl Morgenstern on Tartusse saabudes märkinud:

„Seisin kurvameelselt väikese postijaama akna juures, silmitsedes platsi keskel olevaid üksikuid inimesi /---/ ja vastas asuvaid väikesi puumaju. Ühes sellises siis hakkabki elama sõber Jäsche, ja ka sa ise hakkad ühes sellises elama, ja piiratud maalinnakeses kaovad sinu parimad aastad kaugel kõigest maailma ilust /---/.“ (Lea Leppik. Kus elas Tartu professor? – Johann Wilhelm Krause. Ülikool Emajõe Ateenas. Kataloog 4. Tartu Ülikool, 2016, lk. 459.)

Seni kuni käisid ülikooli hoonete ehitustööd toimusid suur osa loengutest professorite erakorterites, kust võis leida ka ülikoolile kuuluva kateedri ja auditooriumipinke.

Sagedaseks probleemiks kujunes aga loengute ebaühtlane algusaeg. Nimelt on 1802. aastal ülikooli nõukogus tõstatud probleem raekoja kellaga, mis oli ülikooli õppetöö toimimiseks liiga ebamäärane. Saaga kellade ümber jätkus, kuni 1824. aastal pandi Friedrich Wilhelm Struve algatusel peahoonesse pendlikell.

„Struve ise lubas hoolitseda, et see oleks alati rihitud tegeliku päikeseaja järgi, ning et raekoja kella kontrollitaks ülikooli oma järgi. Niisiis kehtis Tartus tõesti ülikooli aeg,” kirjutab kogumikus “Ülikool Emajõe Ateenas” Tartu ülikooli muuseumi teadusdirektor Lea Leppik.

Tartu linn elas ülikooli rütmis, mis tekitas pingeid ja vaidlusi Tartu rae ning ülikooli vahel. Ülikool tähendas privileege ja tegutses sõltumata linnaisadest, lähtudes oma jurisdiktsioonist.

Kadri Asmeri koostatud artikkel põhineb kogumikul „Johann Wilhelm Krause. Ülikool Emajõe Ateenas. Kataloog 4“. Selle koostajad on prof. Juhan Maiste ja Anu Ormisson-Lahe ning kaastööd on teinud mitmed uurijad nii Eestist kui välisriikidest. Tegemist on mahuka uurimusega, mis keskendub Tartu ülikooli arhitektuurile ja J. W. Krause loomingule. Kõne all olev kogumik on viimane talle pühendatud neljaosalisest sarjast.

Tartu ülikooli arhitektuuriansambel ning valgustusajastul kujunenud ülikoolilinnakud ja kultuurielu Venemaast Ameerika Ühendriikideni võtab vaatluse alla rahvusvaheline konverents „Ülikoolimaastik valgustusajastu valguses / The University Landscape in the Light of the Enlightenment“, mis toimub Tartu ülikoolis 5.–7. oktoobril.

Toimetas
Katre Tatrik, Tartu ülikool

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar
 • foto
  Webinar: tõejärgset ühiskonda lahkavad Lauristin ja Pettai
  21.02

  Toimus infoühiskonna keskuse webinar, mis keskendus tõejärgse ühiskonna teemale, vaadates kuidas see mõjutab nii poliitilisi kui isiklikele otsustusprotsesse.

 • foto
  Maailma keelerikkust võis kujundada vihm
  13.02

  Maailma inimesed kõnelevad ligi 7000 keelt. Keeled ei ole jaotunud aga mööda maakera pinda ühtlaselt, vaid mõnes kandis on neid rohkem, teisal vähem. Kuidas on see küll nii kujunenud? Nüüd on rühm teadlasi eesotsas Michael Gaviniga Ameerika Ühendriikide Colorado osariigiülikoolist jõudnud vastusele lähemale üllatavalt lihtsakoelise arvutimudeli abiga.

 • foto
  Magistritöö: tõhusam andmetöötlus aitaks kaasa liiklusõnnetuste arvu vähendamisele
  13.02

  Ott Nauts uuris Tartu ülikoolis kaitstud magistritöös raskete ilmaolude ja riiklike pühade mõju liiklusõnnetuste toimumisele. Autor leiab, et erinevatesse andmebaasidesse kogutava info parema seotuse ja analüüsi abil saaks operatiivteenistuste tegevust edaspidi tõhusamalt planeerida ning vähendada ka liiklusõnnetuste tagajärjel tekkivat kahju.

 • foto
  Kaitsemaagia tagab turvalisuse meie endi väljamõeldiste ees
  11.02

  Eesti kirjandusmuuseumi folkloristika osakonna teadur Reet Hiiemäe kaitses aasta alguses doktoritöö, mis räägib sellest, kuidas inimesed kaitsevad end oma pärimuslikele eelteadmistele tuginedes hirmsate olukordade või üleloomulike olendite eest. Doktoritöö annab vastuse ka küsimustele, kuidas ja miks muutuvad pärimuslikud enesekaitsemehhanismid ajas.

 • foto
  Arheoloog: savinõude valmistamine tegi inimesed paiksemaks
  08.02

  Ester Oras lisab tavapärasele arheoloogitööle keemilise lisamõõtme – ta kasutab Tartu ülikooli keemialaborites erinevaid masinaid, mis võimaldavad lugeda sajanditevanustest potikildudest või metallanumatest välja nende pika loo.

 • foto
  Kunstimuuseumi lapsmuumiad kõnelevad 3200 aasta tagusest ajast
  08.02

  Tartu ülikooli kunstimuuseum avab Egiptuse hauakambrist inspireeritud mängulise näituse, kus esitleb kõiki kunstimuuseumi ehtsaid Egiptuse muumiaid.

 • foto
  Magistritöö: paarisuhtevägivalla puhul keskendutakse liiga palju alkoholile
  08.02

  Paarisuhtevägivalla juhtumites keskenduvad tunnistajad, kannatanud ja õigussüsteemi esindajad vägivallatseja asemel liiga palju alkoholile, selgus Tartu ülikooli sotsioloogia magistrandi Virve Kassi kaitstud väitekirjast.

 • foto
  Veebiseminaril räägiti avalikust tähelepanust erivajadustega inimestele
  07.02

  Mis on kogemusnõustamine ja kes on kogemusnõustaja? Millist tähelepanu peaksid erivajadustega inimesed saama avalikkuses? Millised on eetilised piirid ajakirjanduses ja sotsiaalmeedias? Kui palju me puude või erivajadusega inimeste elust teame ja mida me peaksime teadma?

 • foto
  Keskaja Tallinna keskmine pätt oli noor mees
  31.01

  Kesk- ja varauusajal olid võllamäed Eesti alal küllaltki levinud hukkamispaigad, kuid arheoloogiliselt ei ole neid väga põhjalikult uuritud. Kõik, mida võllamägede kohta teame, pärineb kirjalikest allikatest ja üksikutest päästekaevamistest. 1994. aastal päästekaevamistega Tallinna võllamäelt leitud inimluude uurimise esmased tulemused reedavad aga mõndagi nii 500 aasta taguste karistusviiside kui ka kurikaelte tollase elu kohta.

 • foto
  Robootik: robotile ei peaks kehtima erilised turvareeglid
  31.01

  Jaanuari-veebruari Horisondile antud intervjuus ütles TTÜ biorobootika keskuse juht Maarja Kruusmaa, et ei näe põhjust, miks peaks robotitele kehtima teistsugused nõuded kui näiteks autole või nõudepesumasinale

 • foto
  Doktoritöö: Eesti karikatuuris puudus klassikaline propaganda
  20.01

  Sõdadevahelisel perioodil eestikeelses ajakirjanduses ilmunud karikatuure ja nendes ''vaenlase'' kuju tekkimise protsessi analüüsinud Tallinna ülikooli humanitaarteaduste instituudi doktorant Antonia Nael leiab, et karikatuurides ei ole võimalik rääkida propagandast selle sõna täielikus mõttes.

 • foto
  Selles, kuidas me kõneleme ja kirjutame, võib “süüd heita” eesti keele vaarisale härra Blumele
  19.01

  Kui inimestelt küsida, mis neile seostub 17. sajandi eesti kirjakeelega, vastatakse tavaliselt usk, katekismus, võõrmõju või Forselius. Uuenduslikkust ei mainita – seda seostatakse pigem tänapäevase keelearendusega. Samas leidus innovaatilisust ka 17. sajandi eesti kirjakeele kujundamisel, kirjutab Tartu ülikooli eesti ja soome-ugri keeleteaduse doktorant Liina Pärismaa. Et saada selgemat pilti selle aja kirjakeele uuenduslikkusest, vaatame esmalt keskkonda, milles kirjakeel tekkis ja arenes.

 • foto
  Sotsiaalmeedia suurandmeid tõlgendada polegi nii lihtne
  18.01

  Kaubandusettevõtted, mobiilirakendused, sotsiaalmeedia – kõik koguvad tänapäeval andmeid kasutajate kohta. Sotsiaalteadlasi huvitavad uued tööriistad, millega tõlgendada andmeid nii, et suurest "andmepajast" välja võttes ei läheks kaduma kontekst ja ühes sellega ka tegelik tähendus, selgitab Tartu ülikooli ühiskonnateaduste instituudi infosüsteemide assistent Maris Männiste.

 • foto
  Teadlased arutlesid suurandmete ja keeleteaduste vaheliste seoste üle
  16.01

  Suurandmed on moesõna erinevates teadusvaldkondades. Kuidas aga kasutab tänapäevane keeleteadus ära suuri tekstiandmeid, selgitasid Tartu ülikooli kvantitatiivse keeleteaduse teadur Kristel Uiboaed, arvutilingvistika dotsent Kadri Muischnek ja eesti keele vanemteadur Liina Lindström.

 • foto
  Aasta leid arheoloogias: keskaegne veejuhe ja adrajäljed Tallinna kesklinnas
  10.01

  Tallinna kesklinnas Pärnu maantee ääres looduskaitsealuse hõlmikpuu kõrval laiub praegu veel tühi, aiaga ümbritsetud ala. Lähiaastatel peaks sellele, Pärnu maantee 31, 33 ja 35 ja Peeter Süda 4 kinnistuid hõlmavale krundile kerkima uus kontori- ja elumaja. Seoses ehitusplaanidega uuriti 2016. aasta augustis–septembris arheoloogiliste kaevamiste käigus läbi umbes 3000 ruutmeetri suurune ala. Tegemist on pindalalt ühe suurema arheoloogilise uuringuga Tallinnas pärast kaevamisi Vabaduse väljakul 2008.–2009. aastal.

 • foto
  100 sekundi video: uusaastalubaduse abil jõukamaks
  09.01

  Tartu ülikooli sotsioloogia assistent, EBSi doktorant ja MTÜ Rahatarkus kaasasutaja Leonore Riitsalu annab nõu, kuidas uuel aastal edukamalt raha säästa ja seeläbi jõukamaks saada.

 • foto
  Tiibeti kiltmaa asustasid juba kütid-korilased
  08.01

  Tuhandete aastate eest jätsid kuus Tiibeti kõrglaval ringi uitavat rändurit Chusangi kuumaveeallika kaldale ladestunud mutta oma käe- ja jalajäljed. Süvendite tekkeaega eelnevast täpsemini määranud teadlasrühm järeldab värskes töös, et kütid-korilased vallutasid maailma kõrgeima kiltmaa vähemalt 7400 aasta eest, suutes seal hakkama saada ka põllupidamise pakutavate hüvedeta.

 • foto
  Doktoritöö: sanitaarolude paranemine pikendas Eesti linnaelanike eluiga
  06.01

  Puhta joogivee kättesaadavuse paranemine vähendas oluliselt 19. sajandi lõpu Eesti linnades imikusuremust, mis pikendas omakorda linnaelanike keskmist eluiga, selgub Eesti linnaelanike suremust uurinud Tallinna ülikooli ühiskonnateaduste instituudi doktorandi Hannaliis Jaadla väitekirjast.

 • foto
  Kas kärisev hääl teeb naised kuuldavaks ja vähendab palgalõhet?
  05.01

  Ühiskondlikud võimumustrid peegelduvad inimestevahelises suhtluses. Neid mustreid võivad mõjutada lugematud faktorid alates partnerite vanusevahest ja lõpetades sellega, mis laadi suhtega tegemist on. Muu hulgas võib võimusuhteid märgata ka keelekasutuses. Suhtluspartnerite omavahelisi positsioone võib kirjeldada näiteks selle kaudu, kes vestlustes rohkem rääkida saab, kes jututeemasid valib või kes partneri(te)le rohkem vahele segab, kirjutavad Tartu ülikooli eesti keele foneetika teadur Pärtel Lippus ja foneetika doktorant Kätlin Aare.

 • foto
  Ettevõtlus aitab tutvustada arheoloogia vajalikkust
  2016

  Tartu ülikooli ajaloo ja arheoloogia instituudi arheoloogia laboris on hakatud aktiivselt tegelema ettevõtlikkuse arendamisega. Põhjuseid selleks on mitmeid, rääkis arheoloogia labori koordinaator Ester Oras Tartu ülikooli ajakirja ettevõtluse erinumbris.

 • foto
  Teaduse sotsiaalsest korraldusest läbi teadusfilosoofia prisma
  2016

  „Teadusfilosoofias nähakse üha selgemalt, et see, kuidas teaduse ümber otsuseid langetatakse, mõjutab teaduse tegemist,“ rääkis Jaana Eigi kultuurilehes Sirp Margus Maidlale. Jaana Eigi kaitses Tartu ülikoolis filosoofia erialal doktoritöö teaduse sotsiaalse korralduse teemal.

 • foto
  Uus aasta toob lisasekundi  
  2016

  Kellel järgmine aasta juba ette eriti meeldiv paistab, on seekord õnnega koos – 2017. aasta kestab Eestis ja suuremal osal idapoolkerast tavapärasest sekundi võrra kauem. Astronoomilise ja aatomkellade aja vastavusse viimiseks näitab 1. jaanuaril kell 1.59.59 järel 2.00.00 asemel ametlikult aega 1.59.60.

 • foto
  Mida me näeme, kui me näeme vaeva?
  2016

  Mida me näeme, kui me näeme vaeva, küsib Tartu ülikoolis tajuverbe ja nende erinevaid tähendusi uuriv doktorant Mariann Proos.

 • foto
  Doktoritöö: Paremäärmuslased mängivad inimeste tunnetel ja lihtsatel sõnumitel
  2016

  Tartu ülikooli kultuurikommunikatsiooni ja semiootika nooremteadur Mari-Liis Madisson analüüsis oma doktoritöös Eesti paremäärmuslaste veebisuhtlust. Doktoritöö toetus kultuurisemiootika raamistikele, mis võimaldasid selgitada paremäärmusliku inforuumi eri tasanditel aset leidvat suhtlust ja selle keskseid väärtusi.

 • foto
  100 sekundi video: kus tähistavad jõule rahvusvähemused?
  2016

  Tartu ülikooli inimgeograafia doktorant Veronika Mooses uuris, kuhu liiguvad pühade ajal pealinna elanikud ning leidis eesti ja vene keelt rääkivate inimeste vahel mitmeid erinevusi.

 • foto
  Innuiitidel aitas külmaga kohastuda ürginimeste pärilikkusaine
  2016

  Innuiitidel ja põlisameeriklastel aitasid Põhja-Ameerika karmis kliimas hakkama saada kümnete tuhandete aastate väljasurnud ürginimeste pärilikkusaine, viitab üksikasjalik geenianalüüs.

 • foto
  Anne Lill: antiikkultuuri tundmata ei saa ennast eurooplaseks pidada
  2016

  Antiikkirjanduse tõlkeid ilmub eesti keeles harva. Oktoobris avaldas Tartu Ülikooli Kirjastus Euripidese kahe tragöödia tõlke Tartu Ülikooli klassikalise filoloogia emeriitprofessori Anne Lille sulest. Oktoobris tähistas Anne Lill ka oma 70. sünnipäeva.

 • foto
  Tartu ülikooli magistrantide õppevideod aitavad eakatel Euroopa Liitu paremini mõista
  2016

  Tartu ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudi kursuseprojekti raames valmisid vanemaealistele suunatud Euroopa Liidu alased õppevideod.

 • foto
  Teadus kolme minutiga: Sander Paekivi ja inimkeele dünaamika
  2016

  Pessimistliku prognoosi kohaselt sureb sajandivahetuseks välja 90 protsenti täna kõneldavatest keeltest. Kuidas protsessi teadlikult sekkuda, sellest räägib Tallinna ülikooli füüsika doktorant Sander Paekivi.

 • foto
  Kolmeaastaselt tehtav test aitab märgata potentsiaalseid ühiskonna heidikuid
  2016

  Murdosa elanikkonna arvele saab kanda lõviosa kuritegevuse ning tervishoiu -ja sotsiaalsüsteemiga seonduvatest kulutustest, näitab Uus-Meremaal enam kui 30 aastat väldanud suuruuringu tulemused. Täiskasvanuea majanduslikku koormat saab aga samas ennustada lihtsa kolmeaastaselt tehtava laste vaimset ja füüsilist võimekust mõõtva testi tulemuste alusel.