TTÜ emeriitprofessor: vesinikupommi Põhja-Korea küll ei katsetanud

Ivy Mike - USA esimese vesinikpommi katsetus. (Foto: Wikimedia Commons)
9.01.2016 12:42
Rubriik: Tehnika

Möödunud kolmapäeval pani Põhja-Korea maailma kihama teatega, et katsetas esimest korda vesinikupommi. ERR Novaatori palvel klassikalise aatomipommi ja vesinikupommi erinevusi lahanud Tallinna tehnikaülikooli teoreetilise füüsika õppetooli teadur Rein-Karl Loide leiab avalikkuseni jõudnud informatsiooni põhjal, et vesinikupommi Põhja-Korea kindlasti plahvatama ei pannud.

Tuumapommid võib jagada Loide sõnul kaheks. Ühed töötavad raskete tuumade nagu uraan-236, plutoonium-239 ja uraan 233 lõhustuma panemisel, kus piisava ainekoguse juures tekib plahvatuslik ahelreaktsioon.

Ainukeseks lihtsaks tuumapommiks võib pidada esimest uraanipommi. ''Selleks oli vaja veidi üle kriitilise massi lõhustuvat uraani ehk umbes 50 kilogrammi. Pommi pannakse see kahe eraldi asetseva alakriitilise tükina, mis siis plahvatuse tekitamiseks kiiresti kokku viiakse. Reaalses pommis käis see nii, et üks uraanitükk tulistati teise sisse läbi kahuritoru, kasutades tavalisest lõhkeainest paiskelaengut,'' selgitas emeriitprofessor.

Kõige raskemaks probleemiks oli seejuures pommiuraani saamine. ''Looduslikus uraanis on kaks peamist isotoopi: uraan-238 ja uraan-235. Esimene neist tavatingimustes ei lõhustu ja seetõttu peab uraani rikastama. Maagis on vahekord selline, et lõhustuvat uraani on ca 0,7 protsenti (140:1). Pommi tegemiseks peaks lõhustuvat uraani olema vähemalt 90 protsenti,'' laiendas Loide.

Kahe isotoobi eraldamine on ülimalt kallis ja aeganõudev. Näiteks ameeriklased suutsid umbes kolme aastaga saada pommiuraani ainult mõne pommi jagu. ''Tänapäeval on igasuguse tuumamaterjali, rikastamise ja sellega seotud tehnoloogia üle üsna suur kontroll, mistõttu pommimaterjali saamine on üsna keerukas. Olgu öeldud, et tuumareaktori tööks on vaja uraanimaaki rikastada kuni kolme protsendini,'' lisas teadur.

Uraan vs plutoonium
Tänapäeval enam taolisi aatomipomme ei tehta ja uraani asemel leiab rakendust plutoonium, mille tootmiseks kasutatakse spetsiaalseid reaktoreid. Seejuures on peamiseks raskuseks võimalikult puhta plutooniumi eraldamine, milleks on vaja samuti üsna kõrget tehnoloogiat. Lisaks nõuab nende valmistamine teistsuguse pommitüübi kasutamist.

''Lõhustumisel tekkivate neutronite kiirused on suuremad, mistõttu peaks plutooniumitükid pommis panema teineteisest kaugemale. See aga kahjuks ei päästa, sest kokkutulistamise käigus algab intensiivne lõhustumine. Kui tükid kokku jõuavad, on järelejäänud ainekogus alla kriitilise ja plahvatust ei toimu,'' selgitas Loide.

Seetõttu pannakse plutooniumpommis plutooniumist kerale tugevast lõhkeainest lõhkepaketid, mille plahvatama panemisega surutakse kera kokku. Mehhanismi eeliseks on Loide sõnul see, et algne kogus võib olla alla kriitilise ja aine muutub kriitiliseks alles kokkusurumisel. (Mida suurem on aine tihedus, seda väiksem võib olla kriitiline mass.)

Sissepoole suunatud plahvatusel töötavad kõik nüüdisaegsed aatomipommid. ''Sellise kokkusurumise praktiline tekitamine aga nõuab kõrgtehnoloogiat, sest kõik lõhkepaketid tuleb plahvatama panna praktiliselt samaaegselt,'' märkis emeriitprofessor. Loide nentis, et kogu pommi töö võib rikkuda isegi miljondiksekundiline erinevus.

Täiesti uut tüüpi pomm
Aatomipommide võimsus piirdub reeglina 15–20 kilotonniga, mis on võrdne 15–20 tuhande tonni trotüüli plahvatamisega. Spetsiaalsete neutronite peegelditega võib seda tõsta umbes 100 kilotonnini. Samuti saab pommi võimsust kasvatada lisaneutroneid tekitavate ainete lisamisega.

Võimsuspiirangu põhjus on lihtne. ''Aatomipommis ei lähe lõhustumisreaktsioon kunagi lõpuni ehk lõhustub ainult väike osa ainest. (Näiteks Hiroshima purustamiseks kasutatud pommis osales ahelreaktsioonis vaid kuni kaks protsenti kasutatud uraanist; toim). Lõhustumisel tekkivad kildtuumad risustavad ainet ja hakkavad neelama neutroneid, mistõttu reaktsioon aeglustub ning plahvatuse käigus lendab ka pomm üsna pea tükkideks,'' selgitas emeriitprofessor.

Vesinikupommis kasutatakse seevastu vesiniku isotoopide ühinemisreaktsiooni, mille korral tuleb ühe tuumaosakese kohta reeglina rohkem energiat kui aatomipommis. ''Kuna vesinikupomme saab ehitada mitmeastmelistena, siis nende võimsusel teoreetiliselt piiranguid ei ole. Pommis saab seda realiseerida niinimetatud termotuumareaktsioonina, mis nõuab ülikõrget temperatuuri ja suurt ainetihedust,'' rõhutas Loide.

Mõlema tingimuse täitmiseks kasutatakse vesinikupommis "sütikuna" aatomipommi, mis tekitab nõutava temperatuuri ja surub isotoopide segu kokku. Vesinikupommide võimsused algavad tavaliselt 100 kilotonnist ning nõuavad korraliku ja töökindla aatomipommi olemasolu.

''Olemasolevate andmete põhjal võib aga arvata, et ega Põhja-Korea pole ka päris korralikku aatomipommi valmis saanud. Seetõttu viimati toimunud katsetus vesinikupommi katsetus küll ei olnud. Võibolla nad üritasid mingit deuteeriumi-triitiumi segu plahvatama panna, kuid see ei õnnestunud. Eks see selgub täpsemalt siis, kui õhu analüüsil tuvastatakse ka vesinikuisotoope,'' arutles Rein-Karl Loide.

Toimetas
Jaan-Juhan Oidermaa

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar
 • foto
  Tehisintellekti uurija: loodan, et robotitest ei saa kunagi kohtunikke
  Eile

  Londoni ülikooli kolledži arvutiteadlased esitlesid koostöös õigusekspertidega hiljuti tehisintellekti, mis suudab ennustada Euroopa Inimõiguste Kohtusse jõudnud juhtumite lõpptulemust 79-protsendilise täpsusega. Süsteemi kirjeldava uurimuse juhtivautor Nikolas Aletras roboteid kohtusaalis näha ei soovi, küll võiks tehisintellekt kiirendada reaalsete abivajajateni jõudmist.

 • foto
  Tehismõistus mõistab kohtumõistmist  
  25.10

  Kas tehisintellekt võib hakata inimeste üle kohut mõistma? Esialgu siiski mitte, aga briti ja ameerika teadlased on loonud tehismõistussüsteemi, mis suudab ligi 80-protsendise täpsusega ennustada või ka iseseisvalt tagantjärele välja mõelda, millise otsuse langetab ühes või teises asjas Euroopa Inimõiguste Kohus.

 • foto
  TTÜ teadlased: naastrehvidest pole Eestis ilmselt pääsu  
  22.10

  Alates möödunud nädalast võib Eestis ringi sõita talverehvidega, 1. detsembrist peavad need all olema juba kõigil autodel. ERR Novaatori palvel naastrehvide kasutamise mõttekust kommenteerinud Tallinna tehnikaülikooli teadlased nentisid, et Eesti teede heitlikkust arvestades on nende kasutamine ilmselt jätkuvalt põhjendatud, kuid viitasid põhjaliku mõjuanalüüsi puudumisele.

 • foto
  Virtuaalrobotid mõjutavad valimisi
  18.10

  Suhtlusmeedias toimuvates poliitilistes diskussioonides osalevad juba mõnda aega botid ja on võimalik, et mõjutavad sellega valimiste tulemusi.

 • foto
  TTÜ teadlane: Samsung läks telefoni akut arendades veidi liiga kaugele
  11.10

  Tallinna tehnikaülikooli füüsikainstituudi dotsendi Arvo Mere sõnul on liitiumioonakude puhul on tihti probleemiks sisemise lühise tekkimine ning see pole ainult Samsungi mure.

 • foto
  Kristjan Port: toimus kõiki mõjutav oluline muutus. Kas märkasite?
  05.10

  Katseta enda peal mõtteeksperimenti, milles sulle antakse näiteks miljon eurot, pannes kaasa tingimuse, et sa ei tohi sellest kellelegi rääkida ja sa ei või seda raha kasutada. Sul justkui on miljon ja ei ole kah. Võrreldes praeguse, tõenäoliselt miljonist vaba olukorraga, kas nõustuksid pakkumisega ja võtaksid vastu nendel tingimustel kodusesse kappi kastikese krõbisevaid kupüüre?

 • foto
  Video: TTÜ ehitusteadlased lahendavad vananeva Mustamäe probleeme
  05.10

  Paljude Mustamäe hoonete planeeritud eluiga ehk poolsada aastat on ümber saamas. Seetõttu uurivad Tallinna tehnikaülikooli (TTÜ) teadlased nende renoveerimisvõimalusi. TTÜ teadlane Simo Ilomets tutvustab lahendusena uudset ideed: krohvitud soojustuse asemel kasutada hoopis puitu.

 • foto
  Nobeli füüsikapreemia tuli aine eksootiliste olekute uurimise eest
  04.10

  Täna anti üle Nobeli füüsikapreemia, füüsikaauhind läks jagamisele mitme teadlase vahel.

 • foto
  Kristjan Port: kuidas mehed töötuks jäävad
  03.10

  Jagatavate vahendite ja toetusteks juba väljajagatud raha mahus maailma suurimat isikliku rahaga rajatud heategevusfondi juhivad Microsofti asutamisega rikkaks saanud Bill ja Melinda Gates.

 • foto
  Eelprogrammeeritav materjal võib viia kujumuutvate implantaatideni
  28.09

  Materjale saab ajas oma kuju muutma panna ka ilma täiendavate väliste mõjutusteta, leiavad Põhja-Carolina ülikooli materjaliteadlased. Eelprogrammeeritavast hüdrogeelist võiks tõusta kasu näiteks meditsiinis.

 • foto
  Teadlased esitlesid ülikeerukaid akustilisi hologramme
  23.09

  Kontaktivabalt füüsiliste objektide liigutamiseks ei pea ootama ulmest tuntud haardekiiri. Sama töö teevad ära ka helilained. Rühm saksa teadlasi esitlevad eelnevatest omalaadsetest sada korda keerukamaid akustilisi hologramme, millest tõotab kasu tõusta meditsiinis ja mikroskoopias.

 • foto
  Kvantteleportatsiooni uus kaugusrekord peibutab linnu ühendava kvantinternetiga
  22.09

  Kaks sõltumatut teadlasrühma on suutnud liigutada kvantinformatsiooni tavaliste fiiberoptiliste kaablite vahendusel enam kui paari kilomeetri kaugusel. Saavutus sillutab teed linnaosasid ja linnu ühendava kvantinterneti loomisele, mis tõotab muuta andmevahetuse tänasest kordades turvalisemaks.

 • foto
  Kuidas vedelad soolad aitavad ökoloogilist jalajälge vähendada?
  22.09

  Sellele heidab valgust Tartu ülikooli keemiku Carolin Siimensoni hiljuti kaitstud doktoritöö.

 • foto
  Osakestefüüsik: uue jõu avastamine toob uued tehnoloogiad  
  20.09

  Keemilise ja bioloogilise füüsika instituudi (KBFI) vanemteadur Andi Hektor viitas ajakirjas Horisont ilmunud intervjuus, et kui seni teada oleva nelja fundamentaaljõu – gravitatsiooni, elektromagnetismi, nõrga ja tugeva tuumajõu – kõrval avastatakse ka viies, kaasnevad sellega suured muutused tehnoloogias.

 • foto
  100 sekundi video: tarkvara turvalisemaks tee-ehituseks
  16.09

  Tartu ülikooli kõrvalfirma Rewild loodud veebiplatvorm WildAr aitab maanteede rajamisel vajalikku keskkonnamõjude hindamise protsessi oluliselt kiirendada ning ehitada loodussõbralikumaid teid.

 • foto
  Tartu ülikooli teadlased võitsid Harvardi ülikooli ees mikroskoopiatarkvara võistluse  
  16.09

  Tartu ülikooli füüsika instituudi teadlased võitsid 36 teadusgrupi konkurentsis ülemaailmsel kõrglahutus-mikroskoopia tarkvara loomise võistlusel 3D mikroskoopia kategoorias esikoha. Teise ja kolmanda koha selles kategoorias said Harvardi ülikooli meeskonnad.

 • foto
  Eestis avatav värkvõrk võib aidata takistada metsavargust
  09.09

  Erinevad seadmed ja rakendused suudavad andurite abil omavahel suhelda, et jälgida ning juhtida protsesse ja koguda andmeid. Seda nimetatakse asjade internetiks ehk värkvõrguks. Nii on näiteks võimalik anda märku, kui kuskil varastab keegi metsa.

 • foto
  Video: Õpilased ja tudengid veetsid suve ESTCube-2 satelliiti arendades
  31.08

  Tartu Observatooriumi Suveakadeemia 2016 tõi Tõraverre kokku üle 40 õpilase ja tudengi nii Eestist kui välismaalt.

 • foto
  Sünteetilised eluvormid hiilivad jõudsalt lähemale
  23.08

  Ameerika teadlased on sünteesinud kolibakteri genoomi, milles on uus funktsioon omistatud enam kui neljale protsendile valke kodeerivast pärilikkusainest. Saavutus sillutab teed sünteetiliste elusolendite loomisele, mis valmistaksid looduses mitte leiduvaid, kuid inimkonnale kasulikke valke ja molekule.

 • foto
  Uus osake võib olla viienda jõu kandja
  18.08

  Füüsikud seletavad kogu maailma toimimist ainult nelja fundamentaalse jõu abil. Need on gravitatsioon, elektromagnetism ning nõrk ja tugev tuumajõud. Ometi on aeg-ajalt tekkinud kahtlusi, et siin-seal on ilmutanud end veel viieski põhijõud.

 • foto
  Sotsiaalmeedia "laigifarmerid" müüvad jälgijaid kogunud libakontosid maha suurte kasumitega
  17.08

  Sotsiaalmeediakanalid nagu Facebook, Twitter, Instagram kui ka näiteks foorumikeskkond Reddit on muutunud ettevõtete ja organisatsioonide jaoks peamiseks turundusvahendiks. Samas tegutsevad sotsiaalmeedias pahalased, kes proovivad emotsionaalsete spämm-postituste või võlts-loosimiste abil koguda fiktiivsetele kontodele jälgijaid, et hiljem konto mõnele ettevõttele või petturile kasumiga maha müüa. Riigi Infosüsteemide Amet kutsub taolisi tegelasi laigifarmeriteks.

 • foto
  Uue neutriinoliigi otsing on seni tulemusteta
  10.08

  Antarktikas lõunapoolusel asuva neutriinodetektoriga tegelevad teadlased annavad teada, et neil ei ole seni õnnestunud leida mingit märki teoreetiliselt ennustatud seninägemata osakesest, niinimetatud steriilsest neutriinost.

 • foto
  Lootus senitundmatu osakese leidmisest varises tolmuks
  08.08

  Pärast poolt aastat osakestefüüsikute kogukonnas ringlenud kuulujutte ja spekulatsioone ning enam kui 500 teadustööd teatasid Suure Tuumaosakeste Põrguti kahe suurema eksperimendi kõneisikud, et senitundmatule üliraskele osakesele viitavad jäljed osutusid statistiliseks vingerpussiks.

 • foto
  Video: Kuidas nanokomposiitsed katted maailma paremaks muudavad?
  08.08

  Nanokomposiitsed katted on Eesti särav lootusekiir maailma auto-, lennuki- ja kosmosetööstuses, kirjutab Tartu ülikooli füüsika instituudi doktorant Maido Merisalu.

 • foto
  Osakeste kiirendi paljastas Degas' peidetud portree  
  05.08

  Tuntud prantsuse impressionisti Edgar Degas' ''Naise portreed'' röntgenkiirte all uurinud teadlased on saanud esimese hea ettekujutuse teose pealispinna all peituvast haldjakõrvadega naisest. Ülikõrge lahutusvõimega rekonstruktsioon ilmestab võimalust mõista paremini juba ammu manalasse varisenud kunstnike tujusid ja kapriise.

 • foto
  Horisondil vesi vesiniku veskile
  03.08

  Veest vesiniku tootmine on üks neist tehnoloogiatest, millele on viimase kahekümne või enamgi aasta jooksul suuri lootusi pandud. Kauaoodatud läbimurre on aga seni jäänud tulemata. Kas teadlased ja insenerid on asjale käega löönud?

 • foto
  Mis mängu me mängime? Turingi test arvutitele ja inimestele.
  30.07

  Tartu kõrgema kunstikooli professor ja Tartu ülikooli arhiivinduse dotsent Kurmo Konsa kirjutab värskes Sirbis Turingi test arvutitele ja inimestele.

 • foto
  Kuidas anda pallile korralikku vinti?
  20.07

  Kuigi Euroopa meistrivõistluste lõpust on möödunud vaid veidi rohkem kui nädal, hakkavad meeskonnad valmistuma maailmameistrivõistlusteks juba praegu. Seejuures võib olla abi prantsuse füüsikute värskest teadustööst, kes on enda sõnul välja nuputanud pallidele vindi andmist juhtivad seaduspärad.

 • foto
  Uudne mäluseade mahutaks postmargile terve maailma raamatud
  19.07

  Hollandi teadlased esitlevad uut mäluseadet, mis võimaldab pakkida infot sadu kordi tihedamalt kui tänapäeva tipptasemel tehnika. Ühele ruutsentimeetrile koondatava teabe hulk ulatub umbes kümne terabitini.

 • foto
  Uuring: Eesti lapsevanemad on laste nutitelefonide kasutuse osas passiivsed
  14.07

  Tartu ülikooli psühholoogia instituudis tehtud uurimus näitas, et Eesti lapsevanemad on passiivsed oma lapse tegevuse suhtes nutitelefonides. Vanemad tõdesid, et lapsed võiksid nutitelefonides vähem aega veeta. Sama arvasid ka lapsed oma vanemate kohta, mis näitab, et vanemate harjumused nutitelefoni kasutuses peegeldavad laste harjumusi ning nende muutmiseks peaks lapsevanemad näitama eeskuju.