100 sekundi video: Ainulaadsed ja põnevad tarnad

Video
Sven Paulus, Tartu ülikool
4.03.2016 7:20

Mida kujutavad endast rahva seas ka pokudena tuntud tarnad ja mis muudab selle ääretult liigirikka taimeperekonna ainulaadseks? Neil teemadel räägib Tartu ülikooli botaanika osakonna vanemlaborant Mare Toom.

Äsja ilmus sarjas "Eesti elurikkus" TÜ Loodusmuuseumi ja botaanikaaia väljaandena raamat tarnadest, ühest huvitamast perekonnast taimeriigis. Lõikheinaliste sugukonda kuuluvaid tarnu tunneb rahvas rohkem pokudena, kuigi pokumättaid moodustavad neist üksikud. Pigem iseloomustavad tarnu lõikavad lehed. Tarnade teaduslik nimi Carex tuleneb kreekakeelsest sõnast charaktos, mis viitabki leheservadel olevatele saagjatele hammastele.

Perekond on üks liigirikkamaid maailmas, umbes 2000 tarna liigist on Eestis esindatud ligi 70. Tarnadel on uskumatult palju omapära nii välisehituses kui ka molekulaarsel tasemel. Üheks tähtsamaks omaduseks on tarnade kromosoomide võime katkeda ja liituda uuesti, seetõttu võib kromosoomide arv olla liigisiseselt vägagi varieeruv. Varieeruvus peegeldub ka tarnade välimuses, liiatigi pole neil silmatorkavaid õisi ja see muudab tarnade määramise üsna keeruliseks. Tarnade peamisteks eristustunnusteks on pähikuisse koondunud põisikud.

Tarna põisik on täiesti ainulaadne moodustis - see on kandelehekesest moodustunud kotike, milles asub emakas koos areneva seemnega. Seega on tarnade seeme kahekordselt kaitstud.

Paljudel tarnadel on kooslustes ülitähtis roll. Olles soostunud niitude ja kallaste dominantliikideks, pakuvad tarnad elupaika selgrootutele, pisiimetajatele ja lindudele. Madalsoodes on nad peamised turbamoodustajad. Mõnel liigil on avastatud keskkonda puhastav võime, üksikuid neist on katsetatud ka vähivastaste ravimite loomisel.

Tarnad on paelunud paljusid inimesi. Ka maailmakuulus teadlane Karl Ernst von Baer oli tarnadest lummatud ning tahtis nende süstemaatikat valida oma doktoritöö teemaks. Mõttest tuli loobuda, kuna arstiteaduskonnas polnud selline teemavalik kohane.


Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar
 • foto
  100 sekundi video: mis on fotoonika?
  21.10

  Täna 33 aastat tagasi kiideti heaks valguse kiiruse väärtus 299 792 458 m/s ning sellest ajast peale tähistatakse 21. oktoobril rahvusvahelist fotoonikapäeva. Mis fotoonika on, sellest räägib Tartu ülikooli füüsikalise optika doktorant Sandhra-Mirella Valdma.

 • foto
  100 sekundi video: miks on vaja religioonialast pädevust?
  14.10

  Globaliseerunud maailmas on kokkupuuted erinevate religioonidega vältimatud ning vältimatud on ka sellega kaasnevad konfliktid. Tartu ülikooli usuteaduskonna juures tegutsev religioonide kompetentsikeskus püüab probleeme ennetada ning pakkuda ühiskonnale abi religioonialaste küsimuste lahendamisel. Keskuse juhataja Roland Karo hinnangul muutub religioonialane pädevus lähiajal ka sekulaarses Eestis väga vajalikuks.

 • foto
  100 sekundi video: kas töökeskkond mõjutab kasumlikkust?
  07.10

  Tartu ülikooli töökeskkonnalabori juhataja Margit Oja sõnul näitavad uuringud, et kehv sisekliima võib töötajate produktiivsust kuni 20% vähendada.

 • foto
  100 sekundi video: miniatuurne palveraamat hoiab salapära
  30.09

  Tartu ülikooli islamistika lektor Elo Süld tutvustab haruldast miniatuurset araabiakeelset palveraamatut, millesarnaseid on maailmas teada vaid 50.

 • foto
  100 sekundi video: Milleks väikeriigile president?  
  23.09

  Küllap on paljud end aeg-ajalt tabanud mõttelt presidendi vajalikkusest Eestis. Ühe vaatenurga teemale esitab Tartu ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudi politoloogia lektor Rein Toomla.

 • foto
  100 sekundi video: tarkvara turvalisemaks tee-ehituseks
  16.09

  Tartu ülikooli kõrvalfirma Rewild loodud veebiplatvorm WildAr aitab maanteede rajamisel vajalikku keskkonnamõjude hindamise protsessi oluliselt kiirendada ning ehitada loodussõbralikumaid teid.

 • foto
  100 sekundi video: kainem ja tervem Eesti
  09.09

  Tartu ülikooli peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi teadur Kadri Suija räägib alkoholi tarvitamisest ja liigtarvitamisest. Kui palju on liiga palju ja mille poolest paistab silma alkoholitarbimine Eestis?

 • foto
  100 sekundi video: keskaegsete helide jälil – luust vilepillid
  02.09

  Tartu ülikooli tudeng Madli Oras tegi oma bakalaureusetöö raames kaks koopiat ja ühe rekonstruktsiooni keskaegsetest luust vilepillidest. Vaata videost, kuidas pillid kõlavad ja loe lähemalt pillide valmimisloost ja eksperimendi tulemustest.

 • foto
  100 sekundi video: ravimite imendumine
  05.08

  Tartu ülikooli molekulaartehnoloogia doktorant Mare Oja räägib oma tööst ravimite imendumise uurimisel.

 • foto
  100 sekundi video: pehmed kujusensorid aitavad filme teha
  04.07

  Tartu ülikooli materjaliteaduse doktorant Kaur Leemets räägib enda arendatavatest sensoritest, mis aitaksid filmianimatsioone kiiremaks, täpsemaks ja odavamaks muuta.

 • foto
  100 sekundi video: digituru väljakutsed tarbijale ja juristile
  17.06

  Tänapäeva tehnoloogilises maailmas sõlmime lepinguid sageli vaid mõne nupuvajutusega arvuti või mobiiltelefoni ekraanil. Tartu ülikooli tsiviilõiguse professor Irene Kull räägib digitaalajastu väljakutsetest tarbijate ning õigusteadlaste jaoks.

 • foto
  100 sekundi video: vähiravimid muutuvad nutikaks
  10.06

  Mürgised vähiravimid tapavad nii vähirakke kui ka terveid rakke, teadlased aga otsivad võimalusi kinnitada ravimile lisamolekulid, mis aitaks viia ravimi patsiendi organismis üksnes vähikoesse. Tartu ülikooli vähibioloogia teadur Tarmo Mölder selgitab, kuidas see võimalik on.

 • foto
  100 sekundi video: suvi on hea aeg õppimiseks
  03.06

  Kui eestlaste jaoks seostub suvi ennekõike puhkusega, siis mujal maailmas on üha populaarsem ka suvel õppimine. Ikka selleks, et 21. sajandi arengutega kaasas käia ning oma elus õnnelikum olla. Suvel õppimisest räägib Tartu ülikooli õppeprorektor Mart Noorma.

 • foto
  100 sekundi video: kas reoveepuhastid saastavad keskkonda?
  13.05

  Olmereovee ja tööstusreovee puhul kehtivad mitmed erinevused. Nimelt võib tööstusest pärit heitvesi sisaldada ohtlikke saasteaineid ja kujutada nõnda potentsiaalset ohtu reoveepuhastile. Lähemalt räägib Tartu ülikooli keskkonnatehnoloogia doktorant Kati Klein.

 • foto
  100 sekundi video: Piibel Eesti ühiskonna, kirjanduse ja kultuuri mõjutajana
  06.05

  Piibel on raamat, mis on ühtaegu kujundanud eeti keelt ning väga oluliselt mõjutanud ka Euroopa kultuuri, tehes seda ka praegusel ajal. Lähemalt räägib piibli tähendusest siinsele kultuurile Tartu ülikooli praktilise usuteaduse lektor Kaido Soom

 • foto
  100 sekundi video: Meie tugev või nõrk immuunsüsteem
  29.04

  Kuidas käib haiguste ravimine immuunsüsteemi mõjutamise kaudu ja mida kujutavad endast autoimmuunhaigused? Nendel teemadel räägib lähemalt Tartu ülikooli immunoloogia vanemteadur Kalle Kisand.

 • foto
  100 sekundi video: Positiivne psühholoogia
  22.04

  Mida kujutab endast positiivne psühholoogia ja kuidas oma õnne ise sepistada? Nendel teemadel arutleb 100 sekundi videos Tartu ülikooli isiksuse- ja sotsiaalpsühholoogia vanemteadur Toivo Aavik.

 • foto
  100 sekundi video: Naine eesti folklooris ja ühiskonnas  
  15.04

  Ajalooallikad pajatavad, et muistses Eestis pidi naisevõtu plaani pidanud mees arvestama asjaoluga, et tema vara läheb pärast pulmi abikaasale üle. Ja mis põhjusel salliti siinkandis vallaslapsi rohkem, kui mujal Euroopas? Tartu ülikooli eesti ja võrdleva rahvaluule vanemteadur Merili Metsvahi toob välja mõned tähelepanekud sellest, kuidas peegeldab naist siinne folkloor ja ühiskond.

 • foto
  100 sekundi video: Kas ikka kõigi puude taga võib näha metsa?
  01.04

  Tartu ülikooli teadlased on hakanud uurima vanade mõisaparkide ökoloogilist väärtust. Ülavaate nendes peituvast elurikkusest teeb TÜ taimeökoloogia vanemteadur Jaan Liira.

 • foto
  100 sekundi video: Arengud noorte tööturul Euroopas
  18.03

  Millised on tänased ja homsed peamised strateegilised arengud noorte tööturul Euroopas ning millele võiks üks tööturule siirduv noor tähelepanu pöörata? Nende küsimuste üle arutleb hiljuti Tartu ülikooli sihtasutuselt Ernst Jaaksoni stipendiumi pälvinud TÜ majanduse modelleerimise õppetooli juhataja Jaan Masso.

 • foto
  100 sekundi video: Universum meie ümber
  11.03

  Milline näeb välja universum meie ümber ja kui palju on sellest tänaseks teada? Kosmose kaardistamisest rääkis Teadlase 100 sekundi videos lähemalt Tartu observatooriumi vanemteadur Elmo Tempel.

 • foto
  100 sekundi video: Ainulaadsed ja põnevad tarnad
  04.03

  Mida kujutavad endast rahva seas ka pokudena tuntud tarnad ja mis muudab selle ääretult liigirikka taimeperekonna ainulaadseks? Neil teemadel räägib Tartu ülikooli botaanika osakonna vanemlaborant Mare Toom.

 • foto
  100 sekundi video: Mida aju näeb?
  26.02

  Mida näeb inimese aju ja kuidas töötleb see erinevaid sisendsignaale? Tajusüsteemi uuringutest rääkis lähemalt TÜ eksperimentaalpsühholooiga vanemteadur Kairi Kreegipuu.

 • foto
  100 sekundi video: ideelabor kasvatab ettevõtlust
  19.02

  Millega tegeleb Tartu ülikooli Ideelabor? Miks on oluline, et teadmistemahuka majanduse poole pürgivas Eestis saaksid ettevõtteid asutavad tudengid praktilise “käed-külge” kogemuse? Teemat avas lähemalt TÜ Ideelabori juht Maret Ahonen.

 • foto
  100 sekundi video: Digitaalne jalajälg ja privaatsus
  12.02

  Iga internetti kasutav inimene jätab endast võrku maha suurel hulgal teavet, mida nimetatakse digitaalseks jalajäljeks. Miks on kasulik enda poolt väljapaisataval infovool silm peal hoida ja kas nüüdsel ajastul saab üldse rääkida privaatsusest? Nende küsimuste üle arutleb Tartu ülikooli krüptograafia juhtivteadur Helger Lipmaa.

 • foto
  100 sekundi video: Kuidas sünnib teadusfoto?
  05.02

  Mismoodi sünnib üks hea teadusfoto ning milliseid seadmeid selleks kasutatakse? Neil teemadel räägib Eesti Aasta teadusfotograafiks 2015 valitud Tavo Romann, kes töötab Tartu ülikooli füüsikalise keemia teadurina.

 • foto
  100 sekundi video: Mida neuroturundus meiega teeb?
  29.01

  Kas neuroturundus tähendab seda, et turundajad otsivad oma sõnumitega kohta meie ajus? Mida neuroturundus endast üldse kujutab, mida meiega teeb ja kuidas seda uuritakse? Vastuseid annab TÜ turunduse õppetooli juhataja Andres Kuusik.

 • foto
  100 sekundi video: Õigeusu ajaloost Eestis
  22.01

  Kas teie teadsite, et üldiselt end usuleigeks pidavas Eestis kuulub kõige suurem hulk inimesi õigeusku? Aga kuidas on see meieni jõudnud ning milliseid põnevaid asjaolusid õigeusu kohta veel leidub? Sellest räägib äsja ilmunud õigeusuteemalise teaduskogumiku üks autoreid, Tartu ülikooli usuteaduskonna doktorant Toomas Schvak.

 • foto
  100 sekundi video: Õnnelik lõpp ja muinasjutureklaamid
  15.01

  Mil moel sarnanevad omavahel muinasjutud ja reklaamid? Milliseid muinasjuttudele iseloomulikke elemente võime kohata reklaamimaastikul ringi vaadates? Nende küsimuste üle arutleb TÜ dotsent ja Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiivi juhataja Risto Järv.

 • foto
  100 sekundi video: Mis on religioon?
  08.01

  Millest me õieti kõneleme, kui jutuks tuleb religioon? Kuidas me argitoimingutes eneselegi märkamatult usulise taustaga rituaale kasutame ning kas religioon ja teadus pigem täiendavad või välistavad üksteist? Nende küsimuste üle arutleb Tartu ülikooli võrdleva usundiloo vanemteadur Peeter Espak.