31.03.23 TERVIS ... Üks põhjus, miks inimesed magavad, on see, et öösel puhastub aju mittevajalikest ja kahjulikest ainetest, mis sinna päeva jooksul on kogunenud. Naljaga pooleks võib seda nimetada öiseks ajupesuks.
30.03.23 TERVIS ... Nahk on inimese suurim elundkond, millelt leiame nii mõnegi sünnimärgi. Mütoloogias on sünnimärgid viidanud nii eelnevale elule või selles saadud haavadele, kuid millist ülesannet need tegelikult täidavad? Sünnimärkidega seonduvast, aga ka näonaha hoidmisest rääkis Niine Nahakliiniku dermatoveneroloog doktor Ulvi Loite.
28.03.23 TERVIS ... Kohvi joomine on paljudel kombeks, eriti just hommikuti. On see tervisele pigem kasuks või kahjuks, on huvitav küsimus, mida teadlastelgi tore uurida.
23.03.23 TÄHELEPANU! TEGEMIST ON TEADUSEGA ... Kiiresti muutuv maailm pakub üha suuremaid väljakutseid ka Eesti toidutööstusele. Nii võib üleilmastunud maailmas jõuda siia nii uusi mikroobe kui ka kliimasoojenemine anda eeliseid praegu ohututele bakteritele. Abi võib olla paremast seirest.
23.03.23 AJALUGU ... Rahvusvahelisel teadlaste uurimisrühmal õnnestus maailmakuulsa helilooja Ludwig van Beethoveni juuste abil järjestada tema genoom. Uurimuse tulemusel saadi hulganisti uut teavet nii Beethoveni terviseprobleemide kui ka sugulaste kohta.
21.03.23 TERVIS ... Kuigi Eesti elanike oodatav eluiga kasvas enne koroona-aastaid jõudsalt ja ületab lõunanaabrite oma, elavad Eesti naised meestest keskmiselt ligi üheksa aastat kauem. Euroopas on käärid suuremad vaid Lätis ja Leedus, selgub Eurostati andmetest.
17.03.23 TERVIS ... Soome meedias levis hiljaaegu uudis, et kaerajook lõhub hambaid kõrgema suhkrusisalduse tõttu rohkem kui tavaline piim. Hambaarst Maria Toompere sõnul ei kahjusta aga kaerajook hambaid nii palju, et selle tarvitamisest loobuma peaks. Küll aga võib salakaval olla e-sigaret.
16.03.23 TERVIS ... Laborihiirelt võetud südamega tehtavad katsed võivad anda aimu, kuidas vältida südamelihase rakkude surma, ja aidata mõista rakkude jõujaamade käitumist kehalise pingutuse ajal. Kuigi konkreetsete ravimeetodite loomisest ollakse kaugel, kiirendab Tallinna Tehnikaülikooli teadlaste töö inimese füsioloogia põhitõdede tundmaõppimist.
15.03.23 TERVIS ... Kes magab öösiti alla kuue tunni, ei saa enamasti vaktsiinilt loodetud kaitset, osutab rahvusvaheline uuring. Näiteks jääb koroonavaktsiini saamise järel tekkivate antikehade hulk sama tagasihoidlikuks, kui näeb tavaliselt inimestel, kelle vaktsineerimisest on möödas kaks kuud. Eriti selgelt mõjutab vähene uni noori mehi.
12.03.23 TERVIS ... Ameerika teadlaste uuringu järgi piisab eakamatel inimestel astuda vaid mõnisada lisasammu päevas, et südame-veresoonkonna tervis tugevneks.
10.03.23 TERVIS ... Reedel leidis terviseamet kolmandast Tartu asutusest rohkem Legionella bakterit, kui seal olla tohiks. Tartu Ülikooli meditsiinilise mikrobioloogia professori Irja Lutsari sõnul võiksid olla ettevaalikumad eeskätt sügava immuunpuudulikkusega inimesed ja lähikümnenditel võib legionelloosi juhtude arv Eestis kasvada.
10.03.23 TEHNIKA ... Veel avaldamata uuringus näitas Jaapani teadlasrühm, et isashiirte rakkudest on võimalik teha munarakke. Kui selline munarakk viljastada ja siirata emashiire üsasse, võiks sellest areneda pealtnäha hea tervisega järglane. Tegu on siiski alles meetodi esmase toimivuse tõestusega ja katsed inimrakkudega on veel kauge tulevik.
10.03.23 TERVIS ... Ühismeedia pakub põnevat ajaviidet ja kasulikke teabekilde, kuid tekitab ka sõltuvust ja käib isegi tervisele. Ühismeedia negatiivsete külgede leevendamiseks saame aga me igaüks ise ka midagi ära teha: veedame ta seltsis lihtsalt vähem aega.
08.03.23 TERVIS ... Hiljuti Soomes ilmunud uuringu kohaselt esineb energiajooke tarbivatel noortel rohkem terviseprobleeme, kui nendest hoiduvatel eakaaslastel. Ehkki energiajoogid ei pruugi soodustada sõltuvuste teket, võib arstide sõnul kurnata noorte organismi magamatus.
08.03.23 TERVIS ... Eestis sureb keskmiselt üks naine nädalas emakakaelavähki. Nende hulgas on ligi pooled parimas elujõus naised, kellel peaks elada olema veel 20–30 aastat. Samas on arstide ja teadlaste sõnul emakakaelavähk üks neist vähkidest, mida saab ennetada.
07.03.23 LOODUS ... Praegu lisatakse lihatoodetesse nende värskuse säilitamiseks sünteetilisi lisaaineid, samas kui mahlatööstuses tekib tonnide kaupa pealtnäha kasutuid, kuid tegelikult väärtuslikke antioksüdante sisaldavaid pressjääke. Eesti Maaülikooli teadlased lahendavad nüüd kaks muret ühe hoobiga. Nimelt väärindavad nad mahlapressimise jääke looduslikeks lisaaineteks.
03.03.23 TERVIS ... Kui inimest haarab ärevus, hakkab ta süda kiiremini põksuma.
02.03.23 LOODUS ... Austraalia teadlased leidsid korallide, tuurade ja mitmete teiste veeolendite organismist märke nakkusest gripisarnase viirusega. Nende uuringu paikapidavust pole veel aga kontrollinud sõltumatud teadlased.
27.02.23 TERVIS ... Mõned inimesed, niinimetatud lõokesed tõusevad hommikul vara üles, teised, niinimetatud öökullid, armastavad hommikuti kauem põõnata.
25.02.23 TERVIS ... Hiljutine USA teadlaste metaanalüüs osutas, et 12,7 protsenti kohalike laste astmajuhtudest on seotud gaasipliidiga kodus. See vallandas riigis nii-öelda pliidisõja, kui tarbijaohutuse amet viitas gaasipliitide võimalikule piiramisele tulevikus. Novaator uuris Tartu ülikooli kliinikumi kopsukliiniku juhataja Rain Jõgilt, kuivõrd on Eesti inimestel põhjust muretseda.
23.02.23 TERVIS ... Brittidel tekkis möödunud nädalal sotsiaalmeedias suur arutelu koduste rätikute pesemise teemal. Eesti hügieenieksperdi Annika Gorelova sõnul tuleks rätikut pesta siis, kui see on määrdunud, ning eelistada kuiva rätikut niiskele.
22.02.23 TERVIS ... Vastlapäevale järgnevast tuhkapäevast ülestõusmispühani kestab 40-päevane kiriklik paast. Lääne-Tallinna Keskhaigla õde-toitumisterapeudi Elle Kalamägi sõnul ei tähenda paast enda näljutamist ja eeltööta seda teha ei maksaks.
22.02.23 TERVIS ... Aastatel 2016–2019 katsetasid Tartu Ülikooli tervishoiuteadlased sekkumist, mis aitaks ennetada narkootikumide süstimisega alustamist. Pool aastat hiljem oli varasemast kolm korda vähem neid narkootikume süstivaid inimesi, kes olid viimasel kuuel kuul mõnel mittesüstijal aidanud teha esimest süsti.
16.02.23 TERVIS ... Ameerika toitumisteadlased on välja selgitanud, et söömise ajutisest piiramisest ja suuremast füüsilisest aktiivsusest võib abi olla mittealkohoolse rasvmaksa vastu.
14.02.23 TERVIS ... Seentemaailma ja inimkonna suhted on mitmekesised ja põnevad.
14.02.23 EESTI ... E-sigaretid on laste seas popimad kui tavalised suitsud. Värsked uuringud näitavad, et alaealiste kontrollimisel on supermarketid hoolsamad, kuid pooled spetsiaalselt e-sigarettidele keskendunud poed jätavad dokumendi küsimata.
13.02.23 TERVIS ... Linnaloodus võib olla eluliselt tähtis. Pargid ja puiesteed ei ole mitte ainult silmale ilusad vaadata, vaid võivad säästa ka inimelusid.
10.02.23 TEHNIKA ... Lapsed võivad tihtilugu karta haiglat, arste ja raviprotseduure. Tartu Ülikooli meditsiiniteadlased katsetasid erinevaid hologrammilahendusi ja leidsid, et nende abil tähelepanu kõrvale viimine aitas lastel hästi rahuneda.
09.02.23 TERVIS ... Krooniline unepuudus võib põhjustada tõsiseid tervisehädasid, kuid ei tasu muretseda, kui mõni öö ei saa sõba silmale. Arstilt tasub otsida abi juhul, kui seda juhtub sageli. Kui aga inimene on hapra unega, siis sellega tuleb leppida ja teha ei olegi suurt midagi.
08.02.23 PSÜÜHIKA ... Kuigi psühhoterapeut on reguleeritud elukutse, on selle ameti esindajaid Eestis selgelt liiga vähe, tõdes kliiniline psühholoog ja psühhoterapeut Katri-Evelin Kalaus. Põuast hoolimata peaks inimene tema sõnul esimesena pöörduma oma perearsti, mitte esimese internetist leitud ja kiiret tulemust lubava terapeudi poole.
07.02.23 TERVIS ... Viimasel ajal taas populaarsemaks muutunud mürageneraatorid aitavad küll täiskasvanutel ja imikutel kergemini uinuda, kuid nende kasutamisel tuleb silmas pidada, et nende heli poleks liiga vali, leiab Tallinna Ülikooli psühholoogiaõppejõud Avo-Rein Tereping.
06.02.23 TERVIS ... Ravimtaimed ei ole pelgalt rahvameditsiini pärusmaa, vaid neid tarvitatakse nii Eestis kui ka kogu maailmas endiselt ohtralt. Muu hulgas leidis Tartu Ülikooli ravimtaimede uurija, et populaarseim ravimtaim on teekummel, ning et iga Eesti elanik joob aastas ära 20 tassi jagu ravimtaimeteed.
03.02.23 TERVIS ... Juba suhteliselt ammu on teada, et vähirakud paljunevad üldjuhul inimese organismi tavalistest rakkudest kiiremini. Tallinna Tehnikaülikooli teadlased otsivad nüüd võimalusi, kuidas saaks DNA dubleerimist ehk paljundamist pärssides aeglustada vähirakkude jagunemist.
02.02.23 TÄHELEPANU! TEGEMIST ON TEADUSEGA ... Mitmete piimatoodete valmistamisel tekkivale hapuvadakule kasutusvõimalusi otsinud teadlased muutsid selle joogikõlbulikuks ja kasulikuks tervisejoogiks.
01.02.23 TERVIS ... Miks kasvas Kesk- ja Põhja-Euroopa elanike kehapikkus ajavahemikul 8000 kuni 2000 aastat tagasi, kui samal ajal mujal elanud inimeste kasv jäi samaks või isegi kahanes?
31.01.23 TERVIS ... Seireuuringu jaanuarikuise etapi tulemused näitavad üle pika aja nakatumise olulist vähenemist ja koroonavastaste antikehadega täisealisi pole olnud Eestis kunagi sedavõrd palju. Ühtlasi oli tegu viimase korraga, kui seireuuringut viis läbi Tartu Ülikool.
27.01.23 TERVIS ... Austraalia teadlasrühm näitas laboriuuringus, et antidepressandid võivad anda hoogu juurde antibiootikume trotsida suutvate bakterite levikule.
27.01.23 TEADUS 3 MINUTIGA ... Viimase 50 aasta jooksul on laste ja noorte vähihaigestumus kasvanud keskmiselt 1,1 protsenti aastas. Ehkki tänu samal ajal toimunud hüppelistele ravimeetodite arengutele jääb nüüd ellu enamik vähipatsientidest, sõltub paljugi vähivormist ning Eesti laste ja noorte elulemus pole veel jõudnud järele Euroopa keskmisele.
26.01.23 TEADUS 3 MINUTIGA ... Antibiootikumide kergekäeline kasutus on kaasa toonud ravile mittealluvate haigustekitajate ülemaailmse leviku. Lisaks vähendavad antibiootikumid inimestele vajalike soolebakterite liigirikkust ja muudavad kogu kooslust, mille täpne mõju tervisele vajab veel uurimist.
26.01.23 TEADUS 3 MINUTIGA ... Lähedastelt emotsionaalse toe saamine ja selle pakkumine võib pikendada nende inimeste elu, kel puudub tervise tõttu võimalus täiel määral ühiskonnaelus osaleda. Seejuures võib näha meeste ja naiste vahel teatud erinevusi, selgub hiljutisest küsitlusuuringust.
26.01.23 TERVIS ... Linnaelu üheks varjuküljeks on liiklusest tekkiv õhusaaste. Nüüd selgub, et autode heitgaasidel on inimese ajutegevust kahjustav mõju, mis võib avalduda juba mõne tunniga.
25.01.23 PSÜÜHIKA ... Varem polnud päris selge, kas komme kohustusi edasi lükata soodustab inimesel pikas plaanis tervisemurede teket või aitab neid hoopis peletada. Nüüd näitas Rootsi ja Kanada teadlaste uuring, et nihverdamisega käivad käsikäes siiski tervisemured. Kuigi leitud seos pole põhjuslik, saab nihverdamiskombe väikese vaevaga küljest ära harjutada.
25.01.23 TEADUS 3 MINUTIGA ... Rinnapiimast leiab sadu seedimatuid suhkruid, mis jõuavad imiku kõhubakterite toidulauale ja on tähtsad väikelaste tervisele. Piimasegudes neid paraku aga peaaegu pole. Olukorda aitaksid leevendada uued viisid bakteritele sobilike suhkrute valmistamiseks.
24.01.23 TERVIS ... Novaator sai võimaluse piiluda terviseameti rahvatervise laborisse, kus paljude muude proovide seas analüüsitakse ka koroona- ja reovee proove. Kui Eestisse peaks jõudma mõni uus koroonaviiruse tüvi, siis on terviseameti labor esimene koht, kus sellest teada saadakse.
23.01.23 TERVIS ... Gripp ja muud viirusnakkused võivad olla seotud kuue ajuhaiguse tekkega, sealhulgas Parkinsoni ja Alzheimeri tõbedega, kirjutab USA teadlasrühm. Uuring ei tõesta samas otseselt, et viirused neid haigusi põhjustavad ja esialgu on tegu vaid korrelatsiooniga.
20.01.23 TERVIS ... Haridus- ja teadusministeerium valmistas ette muudatuse, mille kohaselt muutub kehaline kasvatus liikumisõpetuseks, kus oluline roll on ka vaimse tervise teemadega tegelemisel.
20.01.23 TERVIS ... Hiljutine uuring osutab, et inimese mikrobioomi kujundavad kõik suhtluskontaktid tema elu jooksul. Teisisõnu võib inimene pereliikmelt, sõbralt või naabrilt saada mikroobe, mis mõjutavad tema tervist edaspidises elus.
18.01.23 TERVIS ... Looduslähedane elukeskkond tuleb tervisele kasuks, nii suurtele kui ka väikestele inimestele. Nüüd selgub, et seda kasu saab väike laps juba emapiimaga.
17.01.23 ELU ... "Terevisiooni" külastas Tallinna Tehnikakõrgkooli lektor Anna Truver, kes jagas nippe, kuidas tõhusalt koristada.
16.01.23 TERVIS ... Toitumisnõuandeid ilmub küll seinast seina, kuid teaduslikku tõestust võib neis teinekord vajaka jääda. Nüüd näitas rahvusvaheline teadlasrühm mahukas uuringus, et väiksema suremusriskiga seostub nelja tervisliku toidusedeli indeksi järgimine.