Tervis

Spermi kiiruse muutmine võimaldab valida järeltulija soo

19.08.19 ... Uus meetod võimaldab jagada hiirte spermid kaheks nendes leiduva sugukromosoomi alusel. Kui sama suudetakse teha inimeste sugurakkudega, võib võimendada see mitmetes riikides juba olemasolevaid rahvastikuprobleeme.

Ainult rinnapiima saab üha vähem imikuid

17.08.19 ... Kuigi ämmaemandad rõhutavad rinnaga toitmise tähtsust nii lapse kui ema tervisele, on täielikult rinnapiimatoidul olevaid imikuid üha vähem.

Uuring: ülipikaealisuse taga on sageli puuduv sünnitunnistus või vaesus

15.08.19 ... Suurem osa enam kui 110-aasta vanuseks elanud inimestest on sündinud enne riiklike sünnitunnistuste väljastamist või piirkondades, mida kimbutab vaesus ja kuritegevus. Seetõttu võib olla ka ülipikaealiste arv arvatust oluliselt väiksem, viitab värske uuring.

Päikesekreem aitab kaasa korallide ja muu vee-elustiku hukule

15.08.19 ... Suplejate kehadelt satub merevette päikesekreemi, millel on mõju näiteks korallidele aga ka muudele meres elutsevatele organismidele. Värske uuringu kohaselt eraldub päikesekreemidest vette metallijääke ja toitaineid, mille mõju vee-elustikule on veel teadmata.

Tulevik võib tuua kassiallergiat leevendava vaktsiini

13.08.19 ... Rühm teadlasi on töötanud välja vaktsiini, mis neutraliseerib ühe kasside süljes leiduvatest allergeenidest. Esimeste katsete põhjal on see ohutu ka neljajalgsetele.

Sündimise viis mõjutab lapse mikrobioomi ja immuunsust

13.08.19 ... Ruutmeetril lapse nahal elab keskmiselt 1,8 miljardit bakterirakku, mis suures osas sarnanevad ema omadega ning nende kooslus sõltub suuresti sellest, kas laps tuli ilmale loomuliku sünnituse teel või keisrilõikega.

Tapva Ebola viiruse vastu leiti kaks tõhusat ravimit

13.08.19 ... Kaks katsejärgus teraapiat parandavad oluliselt inimeste väljavaateid raske haigus üle elada. Kiire ravi korral suri Ebola tõttu vaid iga kümnes.

WHO: Euroopas on nakatunud tänavu leetritesse juba üle 90 000 inimese

12.08.19 ... Euroopas registreeriti esimese seitsme kuu jooksul veidi enam kui 90 000 leetrijuhtumit, kolmandiku võrra rohkem kui möödunud aastal kokku, selgub Maailma Terviseorganisatsiooni värsketest andmetest.

Arutelu noorte vaimse tervise üle pakkus rea ideid olukorra parandamiseks

10.08.19 ... Vaimne tervis on sisemine rahulolu, tasakaalutunne ning suutlikkus kohaneda elus ette tulevate olukordadega. Aga mis siis, kui inimene kõige sellega toime ei tule? Siis on vaja abi. Kuidas seda abi saada ning mida muuta, et abi vajajateni jõuaks, arutati Arvamusfestivali arutelus "Noorte vaimne tervis – kogemustest lahendusteni".

Mida rohkem on inimestel aega, seda rohkem nad muretsevad

10.08.19 ... Mida rohkem on aega, seda rohkem on ka aega muretseda. Kuidas muretsemisega toime tulla – kõigile tunnetele ei tasu reageerida, või kui, siis lihtsalt teadliku logelemisega.

Naeratamine maratonijooksu ajal annab jõudu juurde

05.08.19 ... Naeratamine pidavat kergendama valu ja suurendama motivatsiooni füüsiliselt pingutama, isegi kui pingutus läheneb inimvõimete piiridele. Milliseid inimese vaimsete ja füüsiliste võimete piire me lähiajaloos ja -tulevikus näeme, selle üle arutasid teadlased Arvamusfestivalil.

Menopausi edasilükkamine jääb esialgu elustiiliteenuseks

09.08.19 ... Suurbritannias tegutsev erakliinik hakkas pakkuma hiljuti protseduuri menopausi kuni 20 aasta võrra edasi lükkamiseks. Teadmisi napib aga nii operatsiooniga seotud tüsistuste sageduse kui ka elukvaliteedi paranemise ulatuse kohta.

Analüüs: mitmekülgne taimetoit katab pea kõigi toitainete vajaduse

08.08.19 ... Looma- ja linnuliha mitmekülgse taimse toiduga asendamisel saab vähendada toidu tootmiseks kasutatava maa hulka kuni poole võrra ja saada ühe erandiga kätte ka kõik eluks tarvilikud toitained, leiavad keskkonnateadlased.

Puukentsefaliidi vastu vaktsineerimine on kasvanud, haigestumine oluliselt vähenenud pole

04.08.19 ... Puukentsefaliidi vastu vaktsineerimine on hüppeliselt kasvanud. Samas haigestumiste arv on jäänud kõikuvaks ja selget langust selles viimastel aastatel ei esine.

Imikud saavad olulised mikroobid siiski sünnil, mitte platsentast

01.08.19 ... Mõne aasta eest teadusmaailmas laineid löönud teade platsentas leiduvatest bakteritest oli ennatlik, leiavad sadu emakooke uurinud teadlased.

Eesti randades levib järjest enam koolerat ja nahapõletikke tekitavat vibriobakterit

31.07.19 ... Vibriobakterite perekonnas on palju liike, nende hulgas ka see bakter, mis tekitab koolerat. Kuigi Eesti aladel ei ole koolerat tekitav tüvi levinud, on märgatavalt suurenenud vibriobakterite levik siinsetes randades ning tasub olla ettevaatlik, et mitte saada näiteks nahapõletikku.

Teadlik tähelepanu juhtimine aitab toime tulla emotsionaalse olukorraga

30.07.19 ... Vaimse tervise häired saavad sageli alguse erinevate negatiivsete tunnete pidevast ja korduma kippuvast kogemisest. Emotsionaalsetel olukordadel on faasid, mille äratundmine ja juhtimine aitavad emotsioone kontrollida.

Teadlased seostavad rasedusaegset naissuguhormooni taset autismi kujunemisega

30.07.19 ... Kõrge naissuguhormooni ehk östrogeeni tase rasedause ajal võib suurendada sündival lapsel autismi kujunemise ohtu, nii selgub briti ja taani teadlaste ühisuuringust.

Perearst: inimesed ei pea paaniliselt tormama leetrite suhtes immuunsust testima

29.07.19 ... Eestis on viimase poolaasta jooksul olnud mõnel pool väikesed leetripuhangud. Kuigi vaktsineeritud inimesed saavad oma immuunsust nakkuse vastu ka testida, ei ole vaja paaniliselt seda tegema vaja tormata, ütles perearst Karmen Joller.

Punane vein vähendab stressi, kuid mitte selles sisalduva alkoholi tõttu

29.07.19 ... Klaas punast veini pärast stressirohket päeva leevendab pingeid, aga miks? Buffalo Ülikooli teadlaste uuringu kohaselt ei ole keskne mõju alkoholil, vaid hoopis punases veinis, täpsemalt viinamarja kestades ja seemnetes sisalduvas aines.

Eestlased söövad vaatamata taimetoidu populaarsuse kasvule jätkuvalt palju liha

26.07.19 ... Poelettidele ja restoranidesse jõuab üha enam taimset toitu ja uusi lihaalternatiive ning kuigi taimne toitumine muutub järjest populaarsemaks, moodustab see siiski veel väikese osa kogutarbimisest. Eestlased armastavad jätkuvalt palju liha süüa.

Manifest koondab inimesi võitlema pseudoteadusliku ravi vastu

26.07.19 ... Teaduspõhist meditsiini toetavad ühingud algatasid petitsiooni, millega võitlevad pseudoteadusliku meditsiini vastu nii, et koondavad allakirjutamise kaudu teadlasi ja teaduspõhist meditsiini toetavaid meditsiinitöötajaid.

Depressioonis võib salamisi rolli mängida uneapnoe

24.07.19 ... Kui depressioonidiagnoosiga suitsidiaalse patsiendi ravi ei toimi, tasub uurida kas patsiendil ei esine juhuslikult ka uneapnoe, soovitavad USA Augusta Ülikooli teadlased oma värskes uuringus.

Suhkrujoogid ei tekitavad vähki*

23.07.19 ... Tosina päeva eest ilmus teadusartikkel, milles uuriti magusate jookide seost vähi tekkega. See sai maailmas ebatavaliselt suure kajastuse, millest osa vahendas sõnumit, et magusjoogid tekitavad vähki, teised jällegi vastupidiselt hõiskasid, et magusainega joogid võivad hoopis aidata vähki ära hoida. ERR Novaator analüüsis ja tõlgendas, miks uuringu tulemusi nii vahendati ja mis võiksid olla sellest kajastusest saadud õppetunnid.

Uuring analüüsis raseduse ajal tehtud gripivaktsiini mõju

23.07.19 ... Lapseootel emale tehtud gripivaktsiinil ei olnud mõju lapse tervisele viie esimese eluaasta jooksul, selgub Kanada teadlaste uuringust, mis tugineb 2009. aasta gripiepideemia vaktsineerimislaine andmetel.

Ülekaalulised soovivad liigse kehakaalu tunnistamist haiguseks

22.07.19 ... Norras tehtud uuring näitas geenide ja keskkonna keskset mõju liigse kehakaalu kujunemisele ning see käivitas teadusajakirja juures arutelu, milles liigse kehakaaluga inimesi esindav ühing leiab, et ülekaalulisus tuleks tunnistada haiguseks, terviseeksperdid aga näevad selles ohtu.

Peremeditsiini dotsent: toidulisand ei asenda tervislikke eluviise

10.07.19 ... Elukvaliteedi parandamiseks tasub toidulisandite võtmise asemel pöörata tähelepanu oma kehakaalule, liikumisele ja toidu koostisele, leiab ERR Novaatoris ilmunud artikli valguses perearst Tartu Ülikooli peremeditsiini dotsent Marje Oona.

Dotsent: suurem osa multivitamiine ja toidulisandeid on raharaisk

09.07.19 ... Valdav enamik vitamiine, toidulisandeid ja dieete ei aita ennetada südamehaigusi ega vähendada suremust, selgub ligi miljonit inimest haaranud kliiniliste katsete koondanalüüsist. Ühtlasi napib põhjapanevat tõestusmaterjali nii nende kasulikkuse kui ka kahjulikkuse kohta.

Ülevaade: elektritõukerataste laiem levik võib tuua kümneid lisatraumasid

09.07.19 ... Teaduskirjanduses on käsitletud elektriliste tõukerataste mõju inimeste tervisele veel vähe. Nende laenutamise võimalusega linnades ja riikides on nendega seotud vigastuste arv aga viimastel aastatel mitmekordistunud.

Võõraste toitude proovimise hirm võib anda märku elustiilihaiguste riskist

04.07.19 ... Toiduneofoobia ehk hirm proovida uusi, inimesele tundmatuid ja harjumatuid toite võib anda märku soodumusest toituda ühekülgselt ning sellega seoses haigestuda erinevatesse toitumis- ja ainevahetushaigustesse. Nii selgus Tartu ja Helsingi Ülikoolide teadlaste ühisuuringust.

Perearstide maine tõusuteel: eriala tahab õppida järjest enam noori

03.07.19 ... Kui aastaid on mureks olnud perearsti eriala madal prestiiž, siis juba kolmandat aastat järjest tunnevad meditsiinitudengid elavat huvi perearsti eriala vastu. Tänavu soovis perearsti residentuuri astuda rohkem noorarste, kui kohti oli.

Uudne teraapia päästis hiired HIV-st

03.07.19 ... USA teadlastel õnnestus uute pikatoimeliste HIV-ravimite ja geeniteraapiaga hävitada viie hiire organismis pesitsenud viirus. Kui sama heade tulemusteni jõutakse primaatidega tehtud katsetes, võivad esimesed inimesed saada eksperimentaalset ravi järgmise aasta jooksul.

Haigekassa hakkas rahastama muna- ja seemnerakkude külmutamist

03.07.19 ... Juuli algusest hakkas haigekassa rahastama viljakust kahjustavat ravi saavate inimeste muna- ja seemnerakkude külmutamist, samuti lisati haigekassa tervishoiuteenuste loetellu seni patsiendile tasuline olnud emakasisese viljastamise teenus. Haigekassa eelarvest võtavad need teenused vastavalt 43 000 ja 64 000 eurot aastas.

Tuntud HIV-i ravim pääses Eestis patendi alt, kuid koopiaid pole

02.07.19 ... HIV-i nakatumist ennetada aitava ravimi Truvada patent kaotas Eestis kehtivuse veebruari keskpaigas, kuid vaatamata nõudlusele pole jõudnud turule ühtegi selle odavamat koopiat.

Uuringud alkoholiaktsiisi vähendamisest näitavad joomise ja tervisehädade kasvu

01.07.19 ... Eestis langevad 1. juulist õlle, siidri ja kange alkoholi aktsiisimäärad 25 protsenti. ERR Novaator otsis erinevatest teadusuuringutest vastust, milline mõju on aktsiisi muutmisel alkoholitarbimisele ja selle kaudu rahva tervisele ning muudele kaasnevatele nähtustele.

Teaduse salgajate mõju aitab vähendada kaks lihtsalt strateegiat

28.06.19 ... Suurema publiku ees toimuvates vaidlustes aitavad valeväiteid võrdväärselt edukalt kummutada nii faktid kui ka teadussalgaja eksitavatele strateegiatele tähelepanu juhtimine, leiavad Saksa teadlased.

Meeste vanus mõjutab oluliselt kunstliku viljastamise edukust

26.06.19 ... Enam kui 51-aastaste võimalus isaks saada hakkab oluliselt langema isegi siis, kui selleks kasutatakse kunstlikku viljastamist. Nõnda ei tohiks värske töö põhjal ka mehed järeltulijate saamisega liigselt viivitada.

Sportlaste sooritusvõimet võivad parandada kõhubakterid

25.06.19 ... Pikemaajalist pingutust nõudva füüsilise pingutuse järel kasvab inimeste soolestikus piimhapet lagundada suutvate bakterite arvukus. Samad liigid parandavad olulisel määral hiirte sooritusvõimet.

Nutitelefon paneb noortel sarved kasvama? Vara öelda

25.06.19 ... Möödunud nädala lõpus ka tuhandete eestlasteni jõudnud uudislugu nutitelefonide ja ebahariliku luude kasvu vahelisest seosest põhineb oletustel ja andmete liiga julgel tõlgendamisel.

Seitse soovitust päikese tekitatud nahakahjustuste vältimiseks

25.06.19 ... Nahk on fenomenaalne organ, mis jätab meelde kõik kahjustused. Enamik nahale tekkivatest kortsudest, pigmendilaikudest, laienenud veresoontest ja nahakasvajatest on päikese tekitatud. Selle kohta, kuidas nahka päikese kahjuliku mõju eest kaitsta, jagab nõuandeid Tartu Ülikooli dermatoveneroloogia eriala arst-resident Bret Kaldvee.

Vaktsiine peab ohutuks vaid iga teine Eesti elanik

20.06.19 ... Vaid veidi enam kui pool Eesti elanikkonnast peab vaktsiine ohutuks, selgub Briti vabaühenduse Wellcome Trust tellitud uuringust. Vastupidisel arvamusel on iga seitsmes, eeskätt seostub vaktsiinide ohutuses ja tõhususes kahtlemine elatustasemega.

Uuring: vaktsiinivastasust esineb kõige rohkem arenenud riikides

19.06.19 ... Kolmapäeval avaldatud maailma suurimast tervishoidu ja teadusesse suhtumise küsitlusest selgub, et usaldus vaktsiinide vastu on kõige väiksem rikastes ja arenenud riikides, eelkõige Euroopas.

Süstivad narkomaanid aitasid uurida HIV-iga nakatumist

19.06.19 ... Eestis leitakse HIV-iga nakatunuid umbes 200 juhul aastas. Üheks haavatavamaks rühmaks on just süstivad narkomaanid. Tartu Ülikooli doktorant Ene-Ly Jõgeda kaasas 345 süstivat narkomaani oma doktoritöösse, et uurida nakatumist mõjutavaid tegureid ja nakatumismehhanisme.

Uus rakuline märklaud aitab võidelda inimese papilloomiviirusega

19.06.19 ... Papilloomiviirused põhjustavad erinevaid haigusi, soolatüügastest emakakaelavähini. Tartu Ülikooli viroloogid töötasid välja uue rakulise märklaua viiruse vastaste ravimite arendamiseks.

Terviseuudiste täpsus hakkab kannatama juba pressiteates

18.06.19 ... Värskete teadustulemuste olulisuse hindamiseks tarvilik info kipub kaduma juba teadusasutuste pressiteadetes. Uuringu puudustele tähelepanu juhtimisest võidaks nii meedia kui ka laiem avalikkus, leiavad Rootsi teadlased.

Psoriaasi diagnoosimine ja ravi jõuab uuele tasemele

18.06.19 ... Psoriaasi ja atoopilist dermatiiti põeb 2–3% rahvastikust ja ligikaudu 4% täiskasvanud inimestest. Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas välja töötatud masinõppemudelitega leiti esmakordselt markerid, mida varem ei ole nende haigustega seostatud. Uus teadmine aitab haigusi paremini diagnoosida ja ravi kulgu jälgida.

Väikese Annabeli haiguses on süüdi mutatsiooniga geeniperekond

15.06.19 ... Kolmekuusel Annabelil on spinaalne lihasatroofia, lühidalt SMA. Selle geenihaigusega lapsed ei ela tavaliselt pikalt. Mis see on, miks see tekib ning kuidas maailma kalleimaks geeniraviks peetav ravim toimib - ERR Novaator ja "Aktuaalne kaamera" uurisid seda lähemalt.

Doktoritöö: viljakuse langus kimbutab just kõhukaid mehi

14.06.19 ... Tartu Ülikoolis kaitstud doktoritöös leidis kinnitust tõsiasi, et meeste vööpiirkonna rasvumine mõjutab negatiivselt nende viljakusnäitajaid. Viljatusmurede leevendamiseks peavad mehed pöörama tähelepanu oma eluviisile: magama, piirama alkoholitarvitamist, liikuma ja sööma rohkem juur- ja puuvilju.

Inimesed söövad nädalas pangakaardi jagu plasti? Täit tõde ei tea mitte keegi

13.06.19 ... Inimesed võivad igal aastal tahtmatult sisse süüa ja hingata enam kui 250 grammi jagu mikroplasti, selgub Maailma Looduse Fondi tellitud raportist. Ekspertide sõnul napib sedavõrd täpse hinnangu andmiseks kvaliteetseid alusandmeid ja selgus puudub ka plasti tervistkahjustava toime osas.

Täies jõus inimesed kubisevad mutatsioonidest

11.06.19 ... Suurema osa inimeste väliselt tervetes kudedes leidub mutatsioone, millest osa võivad viia halbade asjaolude kokkulangemisel vähi tekkeni, leiavad uuel meetodil tuhandeid koeproove uurinud teadlased.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: