Liigu peamenüü juurde 10.01.25 TERVIS ... Per- ja polüfluoralküülid ehk PFAS-id ehk niinimetatud igavesed kemikaalid, mida leidub paljudes laiatarbe-tehismaterjalides ning seetõttu ka inimeste kehas. Nad läbivad edukalt ka aju-verebarjääri ja pääsevad seetõttu ajurakkudesse.
10.01.25 TERVIS ... Nädala alguses sai maailma meedias rohkelt tähelepanu väidetavalt Põhja-Hiina provintsides kiirelt leviv metapneumoviirus, millele reageeris ka Eesti terviseamet. Tartu Ülikooli meditsiinilise mikrobioloogia professori Irja Lutsari sõnul hirmuks põhjust pole ning tegemist on iga-aastase viiruste hooaja loomuliku osaga.
09.01.25 TERVIS ... Tervise Arengu Instituudi (TAI) avaldatud värskest uuringust selgub, et toidukoostis ja tootevalik on kahe uuringuaasta võrdluses palju muutunud. Paraku ei saa väita, et soola, suhkru või küllastunud rasvhapete sisaldus toodetes oleks vähenenud, paljudel juhtudel on nende sisaldus hoopis tõusnud.
09.01.25 TERVIS ... Kui laps kurdab hommikul kõhuvalu, tasub vanemal jälgida, kas lapse üldine liikumine on tavapärane, ütleb perearst Diana Ingerainen. Füüsiliselt haigestunud lapse tunneb ära muutunud liikumisest. Samas võib laps pea- ja kõhuvalust rääkides väljendada oma koolistressi.
08.01.25 TERVIS ... Ehkki ennelõunane kohvijoomine on tervisele hea, sest see alandab surmariski, kaob selle kasulik mõju, kui tarbida kohvi ka päeva jooksul, näitab värske uuring.
07.01.25 TERVIS ... Varem ilmunud uuringute põhjal ei kahjusta pikaajaline üksildustunne ja sotsiaalne eraldatus pelgalt inimese vaimset tervist, vaid kergitab ka erinevate haiguste tekkeriski. Suurbritannia biopanga andmetel põhinev töö aitab paremini mõista, millised valgud selle seose taga peituvad.
07.01.25 TERVIS ... Kuigi sageli arvavad naised, et ämmaemand tegeleb peamiselt raseduse jälgimise ja lapse ilmale aitamisega, siis tegelikult on ämmaemanda pädevused palju laiemad.
02.01.25 TERVIS ... Kui hiir või inimene magab, siis paneb ta aju tugevamalt tallele vahepeal kogunenud mälestused, mida on vaja kauemaks meelde jätta.
27.12.24 TERVIS ... Juba mõni minut vilgast liikumist päevas toob naiste südame-veresoonkonna tervisele märkimisväärset kasu, viitab hiljutine uuring.
23.12.24 TERVIS ... Tallinna Tehnikaülikooli keemia ja biotehnoloogia instituudi doktorant, nooremteadur Lachinkhanim Huseynli märgib, et üht kindlat jõululõhna ei ole olemas – on kooslus erinevatest maitsetest ja lõhnadest. Niisiis vaatleb ta, milliste lõhnade abil saab "ehtsa jõulutunde" tekitada.
23.12.24 TERVIS ... Teadlased leidsid, et tee ja kohvi joomine on seotud veidi väiksema pea- ja kaelapiirkonna vähiriskiga. Näiteks on inimestel, kes joovad rohkem kui neli tassi kohvi päevas, 17 protsenti väiksem võimalus haigestuda pea- ja kaelavähki.
23.12.24 KULTUUR ... Eesti lookas pidulaudade traditsiooni on mõjutanud baltisaksa külalislahkuse kultuur. Tähtpäevade ja ühissöömingute rütmi on näha ka Eesti inimeste kehamassiindeksis, mis kipub olema talvel suurem kui suvel, rääkisid etnoloog Anu Kannike ja psühholoog Uku Vainik.
23.12.24 TERVIS ... Milleks on inimesel ripsmed? Suurema osa oma eellaste karvkattest on tänapäeva inimesed kaotanud, kuid need silmalaugude servi palistavad karvakesed on jäänud.
20.12.24 AJALUGU ... Rahvusvaheline teadlasrühm uudistas lähemalt pea 9000 aasta vanuseid Põhja- ja Lõuna-Ameerika elanike säilmeid. Analüüs näitas, et süüfilist põhjustavasse bakterisugukonda kuuluvad liigid levisid juba omaaegsete ameeriklaste seas.
19.12.24 TERVIS ... Veinisõprade pea kipub valutama eeskätt just punase veini joomise järel. Rühm USA teadlasi kirjutab, et süüdi võib olla üks viinamarjade kestas leiduv pigment. Kuna punaveini valmistamisel leotatakse marjakesti segus kauem, jõuab ka alkoholi lagundamist pärssivat ainet punasesse veini rohkem kui valgesse.
17.12.24 TERVIS ... Dieeditrendide seas populaarsust koguv vahelduv paastumine pärsib nii hiirtel kui ka inimestel karvakasvu, näitasid Hiina teadlasrühma katsed. Hooti lühikeseks ajaks toidust hoidumine vallandas kehas stressireaktsiooni, mis häiris karvanääpsude tüvirakkude tööd või tappis neid rakke.
16.12.24 TERVIS ... Nahka peeti pikalt üksnes keha kaitsvaks väliskihiks. Nüüd osutavad USA teadlased kahes teadusartiklis, et nahk on arvatust märksa iseseisvam ja suudab omapäi toota nakkustekitajate vastu antikehi. Leid võib sillutada teed vaktsiinidele, mida kantaks naha pinnale kreemipurgist.
13.12.24 TERVIS ... Alates septembrist on mitme Euroopa riigi reoveest avastatud poliomüeliiti ehk lastehalvatust põhjustavat viirust, mis suudeti aastate eest arenenud riikidest täielikult välja tõrjuda. Viirust on avastatud nüüdseks ka juba Soomest. Viroloogid toonitavad, et kõik inimesed peaks üle kontrollima, kas nad on ikka polioviiruse vastu vaktsineeritud.
13.12.24 TERVIS ... Soolebakterite kasulikkusest ning nende rollist toidus leiduvate kiudainete lagundamises, energia tootmises ja immuunsüsteemi toetuses räägitakse viimastel aastatel üha enam. Tallinna Tehnikaülikooli teadlaste uuring annab nüüd parema pildi, kuidas soolestikku kattev limakiht mõjutab soolebakterite mitmekesisust ja nende ainevahetust.
12.12.24 TERVIS ... Soolevähki diagnoositakse alla 50-aastastel inimestel kogu maailmas üha sagedamini, osutab USA teadlaste uuring. Samas olid kasutatud andmed kriitikute sõnul ebaühtlase kvaliteediga ja lennukaid järeldusi nende põhjal veel teha ei maksaks.
12.12.24 TERVIS ... Kaitseväkke lähevad mehed oma parimas eas. Pikaajalisest uuringust selgus aga, et nende keha D-vitamiini varud olid väga madalad. Kuigi praegu see neile tunda ei anna, võib 40–50 eluaasta juures olla hoopis teine lugu.
12.12.24 TERVIS ... Vanemate vilets toitumus võib olla nuhtluseks ka lastele ja lapselastele, isegi kolmanda või neljanda põlvkonnani välja.
09.12.24 KESKKOND ... Eesti elanike toitmisharjumuste ja nende keskkonnamõjude kohta koostatud analüüs toob esile vajaduse muuta tulevikus eestlaste toidusedelit nii tervislikumaks kui ka keskkonnasõbralikumaks.
09.12.24 TERVIS ... Tihtilugu öeldakse, et naer on terviseks, seda öeldakse küllap õigusega. Aga nüüd tuleb välja, et peale naeru võib terviseks olla ka hirm.
06.12.24 TERVIS ... Talvine kuiv õhk koos alanud kütteperioodiga tekitab paljudel inimestele ninas ebameeldivat turset. Ida-Tallinna Keskhaigla kõrva-nina-kurguarst Erik Luht rõhutab, et kiiret leevendust pakkuvaid ninaspreisid tohib kasutada kõige rohkem nädala ja eeskätt tuleb muuta ninasõbralikumaks end ümbritsevat keskkonda.
04.12.24 TERVIS ... Jõulupühad ühes aastavahetusega on peagi ukse ees, peibutades inimesi maitsvate, kuid sageli ebatervislike hõrgutistega. Tervise Arengu Instituudi toitumise ja liikumise valdkonna eksperdi Tagli Pitsi hinnangul saab söömaaega hoolikamalt planeerides siiski toiduga liialdamist vältida.
04.12.24 TERVIS ... Miks on inimese aju suhteliselt suur? See on bakterite pärast.
03.12.24 TERVIS ... Lisaks tervisekahjudele võib alkoholi liigtarvitamine kaasa tuua muutusi välimuses. Näiteks laienevad veresooned, mis muudavad nina värvust ja suurust, rääkis perearst.
03.12.24 TERVIS ... See, et füüsiline aktiivsus on tervisele kasulik, ei tohiks küll kellelegi enam üllatuseks tulla. Aga, et sel niivõrd võimas toime on, nagu Austraalia ja Taani teadlaste uuringust selgub, peaks mitte ainult mõtlema panema, vaid ka liikuma panema.
02.12.24 TERVIS ... Juba kolmandat aastat kestva Venemaa täiemahulise sissetungi tagajärjel on Ukrainast saanud kasvulava bakteritele, mis suudavad vastu seista ka maailma kõige mõjusamatele antibiootikumidele.
02.12.24 TERVIS ... Kuigi Eesti riiklikus rinnavähi sõeluuringus osaleb endiselt märksa vähem naisi kui rahvusvaheliselt soovitatakse, on haigestumus ja suremus kaugele arenenud rinnavähki viimase 30 aastaga märgatavalt vähenenud, selgub Tartu Ülikoolis kaitstud doktoritööst.
02.12.24 TERVIS ... Inimesi on erinevaid, mõned on näiteks alkoholilembesemad kui teised. Nüüd selgub, et inimese joomalembust saab välja lugeda ka tema sõrmedest.
29.11.24 TERVIS ... Kuna noored tarvitavad üha enam uinuteid ja rahusteid, jõuavad need rohkem ka mustale turule. Asjatundjate sõnul on Eestis viimasel ajal palju vaeva nähtud, et arstid noortele retseptiravimeid nii kergekäeliselt välja ei kirjutaks.
28.11.24 TERVIS ... Lühenevate päevade mõju inimeste tervisele on teaduslikult vähe uuritud, kuid üheks peamiseks tervise ja meeleolu mõjutajaks võib kujuneda inimese vähenenud soov väljas liikuda ja kehaliselt aktiivne olla.
28.11.24 ELU ... Nahaarst Bret Kaldvee sõnul on talv nahale keeruline aeg ja selle kaitsmiseks on kõige parem kasutada kreeme, mis patsiendid ise on läbi proovinud, mis neile sobivad ja mida nad hea meelega kasutavad.
27.11.24 TERVIS ... HI-viiruse juhtumite hulk on langenud madalaimale tasemele alates haiguse tõusust 1980ndatel.
26.11.24 TEHNIKA ... Novaator käis Eesti Kohtuekspertiisi Instituudis (EKEI) uudistamas, kuidas töötavad kohtueksperdid. DNA osakonnas sai selgeks, kuidas ammutada kõige paremini infot riietele jäänud vere- või süljeplekkidest, ning näha tehisarul põhinevat spermituvastit, mis lihtsustab tulevast aastast vägistamiskuritegude uurimist.
25.11.24 TERVIS ... Mehed ja naised magavad natuke eri moodi, samasugust lõhet tuleb ette mitmelgi pool loomariigis: emased loomad magavad näiteks tihtipeale mõnevõrra vähem kui isased.
25.11.24 TEHNIKA ... Novaator käis Eesti kohtuekspertiisi instituudis (EKEI) uudistamas, kuidas töötavad kohtueksperdid. Põhja-Eesti kohtuarstlikus osakonnas sai selgeks, kuidas käib laiba lahkamine ilma surnu naha alla pugemata ja milliseid uusi meetodeid katsetatakse surmaaja täpsemaks määramiseks.
25.11.24 TERVIS ... Seda, et saastunud õhk ei tarvitse olla kõige tervislikum keskkonnaelement, võib aimata.
22.11.24 TERVIS ... Eestis registreeritud esmaste vähijuhtumite arv on jõudnud tagasi koroonaeelsele tasemele. 2022. aastal diagnoositi 4500 mehel ja 4600 naisel vähk esimest korda. PERHi vähiravi kvaliteedikomitee juhataja Kadri Putniku sõnul on eriti verevähi ravis tulevikusuund geenitasandi rakuravi.
22.11.24 TERVIS ... Kõige enam läheb Eestis toitu raisku kodumajapidamistes ja seda paljuski valede säilitustavade tõttu. Ka sügavkülmas ei saa toiduaineid lõputult hoida, vaid need tuleb mõistliku aja jooksul ära tarbida.
21.11.24 HARIDUS ... Tervise Arengu Instituudi ja Tartu Ülikooli teadlased analüüsisid 2021. aasta lõpus läbi viidud noorte seksuaalkäitumise uuringu tulemusi, et teada saada, milline on kooliõpilaste arvates Eesti koolides antav seksuaalharidus. Õpilaste hinnangul on koolides käsitletud küll kõiki teemasid, kuid ebaühtlaselt ja vähese põhjalikkusega.
21.11.24 TERVIS ... Kaasaegne meditsiin on küll imikusuremust viimase 50 aastaga pea kümnekordselt vähendanud ja võimaldab hoida elus üha rohkemaid enneaegselt sündinud lapsi, kuid jääb imikuid tabanud tervisehädade juurpõhjuse leidmisel ikka ja jälle hätta. Võti võib peituda nende genoomi järjestamises, andes ka Eestile võimaluse maailmakaardil silma paista.
21.11.24 TERVIS ... Jagatud eine või põsemusi ei tee üksnes inimesi omavahel lähedasemaks, vaid segab kokku ka nende kõhu mikrobioome. USA ja Hondurase teadlaste uuring viitab, et mida rohkem inimesed isegi kaude omavahel kokku puutuvad, seda sarnasemaks muutub elu nende soolestikus.
20.11.24 TERVIS ... USA-s otsitakse ka alaealiste liigse kehakaalu vähendamisel üha enam abi maovähendusoperatsioonist. Eestis on sedavõrd drastilised meetmed veel endiselt haruldus ja ka täiskasvanute puhul soovitavad arstid näha seda imerohu asemel pika teekonna algusena.
20.11.24 PSÜÜHIKA ... Päeval tukastavatel vanematel inimestel võib olla teistest suurem risk dementsuse tekkeks. USA teadlaste uuring osutab, et unisematel eakatel tekib sagedamini motoor-kognitiivne häire, millest võib omakorda välja areneda dementsus.
19.11.24 TERVIS ... Inimene võib küll kümneid kilosid alla võtta, ent tema keha rasvarakud mäletavad piltlikult öeldes endiselt, mis tunne on olla rasvunud, selgus rahvusvahelisest uuringust. Leid võib seletada, miks on inimestel ka peale rangeid kaalulangetusprogramme keeruline heas vormis püsida.
18.11.24 TERVIS ... Maailmas tuleb igal aastal enneaegselt ilmale üle 13 miljoni lapse. Nüüd on teadlased avastanud uue võtte, kuidas enneaegset sünnitust vältida.
15.11.24 TERVIS ... Laialdaselt kasutusel olev südame sümbol, kaks ülespoole paisuvat paunakest ja alla suunatud teravik, erineb inimsüdame tegelikust kujust kardinaalselt.