Tervis

Pulseerivad veresooned korraldavad öösel ajupesu

31.03.23 TERVIS ... Üks põhjus, miks inimesed magavad, on see, et öösel puhastub aju mittevajalikest ja kahjulikest ainetest, mis sinna päeva jooksul on kogunenud. Naljaga pooleks võib seda nimetada öiseks ajupesuks.

Nahaarst: arvutiekraani sinine valgus vanandab näonahka

30.03.23 TERVIS ... Nahk on inimese suurim elundkond, millelt leiame nii mõnegi sünnimärgi. Mütoloogias on sünnimärgid viidanud nii eelnevale elule või selles saadud haavadele, kuid millist ülesannet need tegelikult täidavad? Sünnimärkidega seonduvast, aga ka näonaha hoidmisest rääkis Niine Nahakliiniku dermatoveneroloog doktor Ulvi Loite.

Kohv võib kahandada kehakaalu, osutab geeniuuring

28.03.23 TERVIS ... Kohvi joomine on paljudel kombeks, eriti just hommikuti. On see tervisele pigem kasuks või kahjuks, on huvitav küsimus, mida teadlastelgi tore uurida.

Uudne seiresüsteem aitab märgata toidutööstusesse imbuvaid pisipahalasi

23.03.23 TÄHELEPANU! TEGEMIST ON TEADUSEGA ... Kiiresti muutuv maailm pakub üha suuremaid väljakutseid ka Eesti toidutööstusele. Nii võib üleilmastunud maailmas jõuda siia nii uusi mikroobe kui ka kliimasoojenemine anda eeliseid praegu ohututele bakteritele. Abi võib olla paremast seirest.

Beethoveni genoom kõneleb maksahaigusest ja hepatiidist

23.03.23 AJALUGU ... Rahvusvahelisel teadlaste uurimisrühmal õnnestus maailmakuulsa helilooja Ludwig van Beethoveni juuste abil järjestada tema genoom. Uurimuse tulemusel saadi hulganisti uut teavet nii Beethoveni terviseprobleemide kui ka sugulaste kohta.

Eesti püsib meeste ja naiste oodatava eluea lõhe poolest Euroopa tipus

21.03.23 TERVIS ... Kuigi Eesti elanike oodatav eluiga kasvas enne koroona-aastaid jõudsalt ja ületab lõunanaabrite oma, elavad Eesti naised meestest keskmiselt ligi üheksa aastat kauem. Euroopas on käärid suuremad vaid Lätis ja Leedus, selgub Eurostati andmetest.

Hambaarst: toitumisest enam mõjutab suuhügieeni veipimine

17.03.23 TERVIS ... Soome meedias levis hiljaaegu uudis, et kaerajook lõhub hambaid kõrgema suhkrusisalduse tõttu rohkem kui tavaline piim. Hambaarst Maria Toompere sõnul ei kahjusta aga kaerajook hambaid nii palju, et selle tarvitamisest loobuma peaks. Küll aga võib salakaval olla e-sigaret.

Biofüüsikud loodavad südamerakkude segadusse ajamisega haigusi ennetada

16.03.23 TERVIS ... Laborihiirelt võetud südamega tehtavad katsed võivad anda aimu, kuidas vältida südamelihase rakkude surma, ja aidata mõista rakkude jõujaamade käitumist kehalise pingutuse ajal. Kuigi konkreetsete ravimeetodite loomisest ollakse kaugel, kiirendab Tallinna Tehnikaülikooli teadlaste töö inimese füsioloogia põhitõdede tundmaõppimist.

Uuring: unevaegus kärbib vaktsiini kaitsevõimet

15.03.23 TERVIS ... Kes magab öösiti alla kuue tunni, ei saa enamasti vaktsiinilt loodetud kaitset, osutab rahvusvaheline uuring. Näiteks jääb koroonavaktsiini saamise järel tekkivate antikehade hulk sama tagasihoidlikuks, kui näeb tavaliselt inimestel, kelle vaktsineerimisest on möödas kaks kuud. Eriti selgelt mõjutab vähene uni noori mehi.

Mõnisada lisasammu päevas kahandab eakatel südamehaiguse riski

12.03.23 TERVIS ... Ameerika teadlaste uuringu järgi piisab eakamatel inimestel astuda vaid mõnisada lisasammu päevas, et südame-veresoonkonna tervis tugevneks.

Professor: Legionella on ohtlik raske immuunpuudulikkuse korral

10.03.23 TERVIS ... Reedel leidis terviseamet kolmandast Tartu asutusest rohkem Legionella bakterit, kui seal olla tohiks. Tartu Ülikooli meditsiinilise mikrobioloogia professori Irja Lutsari sõnul võiksid olla ettevaalikumad eeskätt sügava immuunpuudulikkusega inimesed ja lähikümnenditel võib legionelloosi juhtude arv Eestis kasvada.

Ühe vanemaga hiirepojad meelitavad uue viljatusraviga

10.03.23 TEHNIKA ... Veel avaldamata uuringus näitas Jaapani teadlasrühm, et isashiirte rakkudest on võimalik teha munarakke. Kui selline munarakk viljastada ja siirata emashiire üsasse, võiks sellest areneda pealtnäha hea tervisega järglane. Tegu on siiski alles meetodi esmase toimivuse tõestusega ja katsed inimrakkudega on veel kauge tulevik.

Ühismeediast hoidujatel paraneb tervis

10.03.23 TERVIS ... Ühismeedia pakub põnevat ajaviidet ja kasulikke teabekilde, kuid tekitab ka sõltuvust ja käib isegi tervisele. Ühismeedia negatiivsete külgede leevendamiseks saame aga me igaüks ise ka midagi ära teha: veedame ta seltsis lihtsalt vähem aega.

Uuring: energiajooke joovatel noortel esineb rohkem terviseprobleeme

08.03.23 TERVIS ... Hiljuti Soomes ilmunud uuringu kohaselt esineb energiajooke tarbivatel noortel rohkem terviseprobleeme, kui nendest hoiduvatel eakaaslastel. Ehkki energiajoogid ei pruugi soodustada sõltuvuste teket, võib arstide sõnul kurnata noorte organismi magamatus.

Uudne Eesti teadlaste meetod tõi välja HPV-vaktsiini kasulikkuse

08.03.23 TERVIS ... Eestis sureb keskmiselt üks naine nädalas emakakaelavähki. Nende hulgas on ligi pooled parimas elujõus naised, kellel peaks elada olema veel 20–30 aastat. Samas on arstide ja teadlaste sõnul emakakaelavähk üks neist vähkidest, mida saab ennetada.

Mahlapressjääk võib asendada kunstlikud säilitusained

07.03.23 LOODUS ... Praegu lisatakse lihatoodetesse nende värskuse säilitamiseks sünteetilisi lisaaineid, samas kui mahlatööstuses tekib tonnide kaupa pealtnäha kasutuid, kuid tegelikult väärtuslikke antioksüdante sisaldavaid pressjääke. Eesti Maaülikooli teadlased lahendavad nüüd kaks muret ühe hoobiga. Nimelt väärindavad nad mahlapressimise jääke looduslikeks lisaaineteks.

Kiired südametuksed ajavad ärevaks

03.03.23 TERVIS ... Kui inimest haarab ärevus, hakkab ta süda kiiremini põksuma.

Gripp võis olla esialgu kalade haigus

02.03.23 LOODUS ... Austraalia teadlased leidsid korallide, tuurade ja mitmete teiste veeolendite organismist märke nakkusest gripisarnase viirusega. Nende uuringu paikapidavust pole veel aga kontrollinud sõltumatud teadlased.

Varavirgumise geene on tulnud neandertallastelt

27.02.23 TERVIS ... Mõned inimesed, niinimetatud lõokesed tõusevad hommikul vara üles, teised, niinimetatud öökullid, armastavad hommikuti kauem põõnata.

Toss ja niiskus on gaasipliidist palju ohtlikumad

25.02.23 TERVIS ... Hiljutine USA teadlaste metaanalüüs osutas, et 12,7 protsenti kohalike laste astmajuhtudest on seotud gaasipliidiga kodus. See vallandas riigis nii-öelda pliidisõja, kui tarbijaohutuse amet viitas gaasipliitide võimalikule piiramisele tulevikus. Novaator uuris Tartu ülikooli kliinikumi kopsukliiniku juhataja Rain Jõgilt, kuivõrd on Eesti inimestel põhjust muretseda.

Hügieeniekspert: niiske rätik on mõnus mikroobipesa

23.02.23 TERVIS ... Brittidel tekkis möödunud nädalal sotsiaalmeedias suur arutelu koduste rätikute pesemise teemal. Eesti hügieenieksperdi Annika Gorelova sõnul tuleks rätikut pesta siis, kui see on määrdunud, ning eelistada kuiva rätikut niiskele.

Toitumisterapeut: isetegevuslik paast võib tervist pigem kahjustada

22.02.23 TERVIS ... Vastlapäevale järgnevast tuhkapäevast ülestõusmispühani kestab 40-päevane kiriklik paast. Lääne-Tallinna Keskhaigla õde-toitumisterapeudi Elle Kalamägi sõnul ei tähenda paast enda näljutamist ja eeltööta seda teha ei maksaks.

Epidemioloogiaprofessor: süstlasurma levikut tõkestab kehv eeskuju

22.02.23 TERVIS ... Aastatel 2016–2019 katsetasid Tartu Ülikooli tervishoiuteadlased sekkumist, mis aitaks ennetada narkootikumide süstimisega alustamist. Pool aastat hiljem oli varasemast kolm korda vähem neid narkootikume süstivaid inimesi, kes olid viimasel kuuel kuul mõnel mittesüstijal aidanud teha esimest süsti.

Toitumis- ja trennikava aitab rasvmaksa vastu

16.02.23 TERVIS ... Ameerika toitumisteadlased on välja selgitanud, et söömise ajutisest piiramisest ja suuremast füüsilisest aktiivsusest võib abi olla mittealkohoolse rasvmaksa vastu.

Söögiseenes leiduvad ained aitavad närvirakkudel ühendusi luua

14.02.23 TERVIS ... Seentemaailma ja inimkonna suhted on mitmekesised ja põnevad.

Testostud: dokumendita noorel näkkab pigem spetsiaalses e-sigaretipoes

14.02.23 EESTI ... E-sigaretid on laste seas popimad kui tavalised suitsud. Värsked uuringud näitavad, et alaealiste kontrollimisel on supermarketid hoolsamad, kuid pooled spetsiaalselt e-sigarettidele keskendunud poed jätavad dokumendi küsimata.

Linnapuud päästavad kuumalaineis elusid

13.02.23 TERVIS ... Linnaloodus võib olla eluliselt tähtis. Pargid ja puiesteed ei ole mitte ainult silmale ilusad vaadata, vaid võivad säästa ka inimelusid.

Hologrammid aitavad lastel maast madalast meditsiini usaldada

10.02.23 TEHNIKA ... Lapsed võivad tihtilugu karta haiglat, arste ja raviprotseduure. Tartu Ülikooli meditsiiniteadlased katsetasid erinevaid hologrammilahendusi ja leidsid, et nende abil tähelepanu kõrvale viimine aitas lastel hästi rahuneda.

Unenõustaja: ideaalne uni on peaaegu kättesaamatu unistus

09.02.23 TERVIS ... Krooniline unepuudus võib põhjustada tõsiseid tervisehädasid, kuid ei tasu muretseda, kui mõni öö ei saa sõba silmale. Arstilt tasub otsida abi juhul, kui seda juhtub sageli. Kui aga inimene on hapra unega, siis sellega tuleb leppida ja teha ei olegi suurt midagi.

Psühhoterapeut: inimpsüühika kiireid lahendusi ei talu

08.02.23 PSÜÜHIKA ... Kuigi psühhoterapeut on reguleeritud elukutse, on selle ameti esindajaid Eestis selgelt liiga vähe, tõdes kliiniline psühholoog ja psühhoterapeut Katri-Evelin Kalaus. Põuast hoolimata peaks inimene tema sõnul esimesena pöörduma oma perearsti, mitte esimese internetist leitud ja kiiret tulemust lubava terapeudi poole.

Lektor: valge müra aitab linnainimestel vaikust taluda

07.02.23 TERVIS ... Viimasel ajal taas populaarsemaks muutunud mürageneraatorid aitavad küll täiskasvanutel ja imikutel kergemini uinuda, kuid nende kasutamisel tuleb silmas pidada, et nende heli poleks liiga vali, leiab Tallinna Ülikooli psühholoogiaõppejõud Avo-Rein Tereping.

Eesti inimene joob aastas ära 20 tassi ravimtaimeteed

06.02.23 TERVIS ... Ravimtaimed ei ole pelgalt rahvameditsiini pärusmaa, vaid neid tarvitatakse nii Eestis kui ka kogu maailmas endiselt ohtralt. Muu hulgas leidis Tartu Ülikooli ravimtaimede uurija, et populaarseim ravimtaim on teekummel, ning et iga Eesti elanik joob aastas ära 20 tassi jagu ravimtaimeteed.

DNA valmistamise mehhanismi uurimine kannustab vähiravi leidmist

03.02.23 TERVIS ... Juba suhteliselt ammu on teada, et vähirakud paljunevad üldjuhul inimese organismi tavalistest rakkudest kiiremini. Tallinna Tehnikaülikooli teadlased otsivad nüüd võimalusi, kuidas saaks DNA dubleerimist ehk paljundamist pärssides aeglustada vähirakkude jagunemist.

Hapuvadak võib jõuda peagi seaküna asemel inimeste toidulauale

02.02.23 TÄHELEPANU! TEGEMIST ON TEADUSEGA ... Mitmete piimatoodete valmistamisel tekkivale hapuvadakule kasutusvõimalusi otsinud teadlased muutsid selle joogikõlbulikuks ja kasulikuks tervisejoogiks.

Piimataluvus andis põhjaeurooplastele kasvutõuke

01.02.23 TERVIS ... Miks kasvas Kesk- ja Põhja-Euroopa elanike kehapikkus ajavahemikul 8000 kuni 2000 aastat tagasi, kui samal ajal mujal elanud inimeste kasv jäi samaks või isegi kahanes?

Koroonavastaste antikehadega inimeste arv kerkis rekordtasemeni

31.01.23 TERVIS ... Seireuuringu jaanuarikuise etapi tulemused näitavad üle pika aja nakatumise olulist vähenemist ja koroonavastaste antikehadega täisealisi pole olnud Eestis kunagi sedavõrd palju. Ühtlasi oli tegu viimase korraga, kui seireuuringut viis läbi Tartu Ülikool.

Depressiooniravimid aitavad bakteritel antibiootikume trotsida

27.01.23 TERVIS ... Austraalia teadlasrühm näitas laboriuuringus, et antidepressandid võivad anda hoogu juurde antibiootikume trotsida suutvate bakterite levikule.

Üha enam Eesti lapsi ja noori haigestub vähki

27.01.23 TEADUS 3 MINUTIGA ... Viimase 50 aasta jooksul on laste ja noorte vähihaigestumus kasvanud keskmiselt 1,1 protsenti aastas. Ehkki tänu samal ajal toimunud hüppelistele ravimeetodite arengutele jääb nüüd ellu enamik vähipatsientidest, sõltub paljugi vähivormist ning Eesti laste ja noorte elulemus pole veel jõudnud järele Euroopa keskmisele.

Soolebakterite liigirikkust laastab juba vähene antibiootikumide tarbimine

26.01.23 TEADUS 3 MINUTIGA ... Antibiootikumide kergekäeline kasutus on kaasa toonud ravile mittealluvate haigustekitajate ülemaailmse leviku. Lisaks vähendavad antibiootikumid inimestele vajalike soolebakterite liigirikkust ja muudavad kogu kooslust, mille täpne mõju tervisele vajab veel uurimist.

Emotsionaalne tugi pikendab mõnevõrra eluiga

26.01.23 TEADUS 3 MINUTIGA ... Lähedastelt emotsionaalse toe saamine ja selle pakkumine võib pikendada nende inimeste elu, kel puudub tervise tõttu võimalus täiel määral ühiskonnaelus osaleda. Seejuures võib näha meeste ja naiste vahel teatud erinevusi, selgub hiljutisest küsitlusuuringust.

Heitgaasid võivad kahandada vaimuerksust

26.01.23 TERVIS ... Linnaelu üheks varjuküljeks on liiklusest tekkiv õhusaaste. Nüüd selgub, et autode heitgaasidel on inimese ajutegevust kahjustav mõju, mis võib avalduda juba mõne tunniga.

Uuring: nihverdamine viitab põdurale tervisele

25.01.23 PSÜÜHIKA ... Varem polnud päris selge, kas komme kohustusi edasi lükata soodustab inimesel pikas plaanis tervisemurede teket või aitab neid hoopis peletada. Nüüd näitas Rootsi ja Kanada teadlaste uuring, et nihverdamisega käivad käsikäes siiski tervisemured. Kuigi leitud seos pole põhjuslik, saab nihverdamiskombe väikese vaevaga küljest ära harjutada.

Ainekübeke aitab muuta imiku piimasegu kasulike bakterite peolauaks

25.01.23 TEADUS 3 MINUTIGA ... Rinnapiimast leiab sadu seedimatuid suhkruid, mis jõuavad imiku kõhubakterite toidulauale ja on tähtsad väikelaste tervisele. Piimasegudes neid paraku aga peaaegu pole. Olukorda aitaksid leevendada uued viisid bakteritele sobilike suhkrute valmistamiseks.

Video: kuidas jõutakse Eestis uute viirustüvede jälile?

24.01.23 TERVIS ... Novaator sai võimaluse piiluda terviseameti rahvatervise laborisse, kus paljude muude proovide seas analüüsitakse ka koroona- ja reovee proove. Kui Eestisse peaks jõudma mõni uus koroonaviiruse tüvi, siis on terviseameti labor esimene koht, kus sellest teada saadakse.

Uuring: viirusnakkuste põdemine võib kergitada ajuhaiguste riski

23.01.23 TERVIS ... Gripp ja muud viirusnakkused võivad olla seotud kuue ajuhaiguse tekkega, sealhulgas Parkinsoni ja Alzheimeri tõbedega, kirjutab USA teadlasrühm. Uuring ei tõesta samas otseselt, et viirused neid haigusi põhjustavad ja esialgu on tegu vaid korrelatsiooniga.

Kehalise kasvatuse reform rõhub õpilaste vaimse tervise parandamisele

20.01.23 TERVIS ... Haridus- ja teadusministeerium valmistas ette muudatuse, mille kohaselt muutub kehaline kasvatus liikumisõpetuseks, kus oluline roll on ka vaimse tervise teemadega tegelemisel.

Inimese soolebakterite kooslust mõjutavad isegi tema naabrid

20.01.23 TERVIS ... Hiljutine uuring osutab, et inimese mikrobioomi kujundavad kõik suhtluskontaktid tema elu jooksul. Teisisõnu võib inimene pereliikmelt, sõbralt või naabrilt saada mikroobe, mis mõjutavad tema tervist edaspidises elus.

Koduümbruse rohelus rikastab emapiima suhkrusisaldust

18.01.23 TERVIS ... Looduslähedane elukeskkond tuleb tervisele kasuks, nii suurtele kui ka väikestele inimestele. Nüüd selgub, et seda kasu saab väike laps juba emapiimaga.

TTK lektor: tolmulest elab igas kodus

17.01.23 ELU ... "Terevisiooni" külastas Tallinna Tehnikakõrgkooli lektor Anna Truver, kes jagas nippe, kuidas tõhusalt koristada.

Uuring: kaua elamiseks tasub tervisliku toidu indeksis näpuga järge ajada

16.01.23 TERVIS ... Toitumisnõuandeid ilmub küll seinast seina, kuid teaduslikku tõestust võib neis teinekord vajaka jääda. Nüüd näitas rahvusvaheline teadlasrühm mahukas uuringus, et väiksema suremusriskiga seostub nelja tervisliku toidusedeli indeksi järgimine.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: