Tehnika

Tehnikauudised: sinu taskus võib olla Hiina küberrelv ja unustatud teenused

19.02.18 ... Tehnikamaailmas kütavad endiselt kirgi turvaaugud, mis tekitavad peavalu nii valitsustele, ettevõtetel kui ka tavakasutajatele. Nii ei soovita näiteks USA võimud enam ameeriklastel soetada Hiina päritolu nutiseadmeid, rike Facebooki innovatiivses kaheastmelises autentimissüsteemis "äratas" ellu unustatud SMS-teenused ning Google ei lase enam nii lihtsalt fotot näpata.

Kvantarvutite argikasutusse jõudmist võib kiirendada vana hea räni

16.02.18 ... Aastaid inimkonda teeninud räni võiks kasutada ka tavaarvutitest kohati suurusjärkude võrra kiiremate kvantarvutite ehitamiseks, leiavad materjali kasutusvõimalusi põhjalikumalt uurinud füüsikud ja arvutiteadlased

Tallinna tehnikaülikoolis alustas tööd moodne akustikalabor

14.02.18 ... Tallinna tehnikaülikooli (TTÜ) kolmapäeval avatud akustikalaboris saavad ettevõtted katsetada oma toodete heliisolatsiooni omadusi. Sellise labori loomine pakub firmadele ajalist ja rahalist kokkuhoidu, sest enam ei pea nad testimiseks pöörduma välismaale.

Arvuti tegi endale selgeks kunstivoolude vahelised seosed

13.02.18 ... Masinad lähevad järjest targemaks. Nüüd on tehismõistusel täheldatud ka arenenud kunstimeelt. Ameerika arvuti- ja kunstiteadlaste koostöös tehtud katses on tehismõistusalgoritm analüüsinud kümneid tuhandeid ajaloolisi maale ja tuvastanud iseseisvalt kunstivoole ja nende vahelisi seoseid.

Teadlased lõid eksootilise jää, mis on ühtaegu vedel ja tahke

12.02.18 ... Teemantide ja ülivõimsa laseriga katseid teinud füüsikud teatasid uut tüüpi veejää loomisest. Kuigi ühtaegu vedelikku ja tahkist meenutava superioonilise jää olemasolu ennustati juba aastate eest, on tegu esimese korraga, kui seda on kontrollitud tingimustes reaalselt nähtud.

Tehnikauudised: lendtakso, leegitsev kõrvaklapp ja patused tuumateadlased

12.02.18 ... Sel nädalal saab tehnikauudistest vastuse, miks peaksite toetama parkimismaja või kõrghoone ehitust enda kodupiirkonnas või töö lähedal. Ühtlasi räägime ühest õnnelikust õnnetusest ja sellest, kuidas Venemaa tuumateadlased proovisid superarvuti abil kaevandada krüptoraha.

Telefoni võib laadida inimkeha energiaga

10.02.18 ... Nutitelefonil on nutti nii et seda nägu, aga üks nutune koht on sel pahatihti aku, mis juba mõne aasta vanusel telefonil kipub ammu enne õhtut tühjaks saama. Nüüd aga on rühm nutiteadlasi tulnud mõttele, kuidas ammutada telefonile energiat selle omaniku enda kehast.

TTÜ doktoritöö aitab arendada mobiilset kaardistussüsteemi

10.02.18 ... Kaasaegses kaardistamises on laserskaneerimine muutumas üheks oluliseks koostisosaks. Laserskaneerimine on kaugseire meetod, kus ruumiandmete hõiveks ja suurema detailsuse tabamiseks kasutatakse mõõtmiseks laserkiiri.

Teadlane: mis kartulitrükk? Tänapäeval trükime DNA-ga!

07.02.18 ... Kas kooli kunstiõpetuse tunnist kartuliga trükkimist mäletate? Soome, Taani, Eesti ja USA teadlased näitasid, kuidas saab DNA-d kasutada nagu kartulit ja trükkida selle abil erinevaid metallist nanostruktuure, mille abil saaks luua näiteks tõhusamaid päikesepatareisid.

Neli näpunäidet küberhügieeni parandamiseks

06.02.18 ... Täna, 6. veebruaril tähistatakse küberturvalisuse päeva. RIA küberturvalisuse teenistuse juht Uku Särekanno jagas selleks puhuks neli näpunäidet, kuidas kaitsta internetis ennast ja oma andmeid.

Tehnikauudised: YouTube hakkab märgistama riiklike meediakanalite videoid

05.02.18 ... Tänapäevases teabekülluses pole küsimus, mitte väheses info hulgas vaid selles, kas oskame pidevalt peale suruvat teavet otstarbekalt ja teadlikult tarbida. Näiteks on üha enam ühismeedia platvorme nägemas vaeva, et teha teadliku valiku tegemine kasutajatele. Selle nädalased tehnikauudised keskenduvadki uudiste ja hariva info tarbimise võimalustele ning valdkonnaga seotud uuendustele.

Taskusse mahtuv seadeldis tõotab viia geeniinfo massideni

30.01.18 ... Briti ja USA teadlased esitlesid esimest ühte kätte mahtuvat seadet inimgenoomi järjestamiseks, mis maksab vaid tuhatkond dollarit. Töörühm loodab, et seadeldis kiirendab muu hulgas geeniinfo laiemat kasutamist personaalmeditsiinis ja hõlbustab kriisipiirkondades tehtavaid DNA analüüse.

Ulmelised "hologrammid" imbuvad vaikselt reaalsusesse

29.01.18 ... Teadlased on leidnud uue viisi "Tähtede sõjast" tuttavate kolmemõõtmeliste, värviliste ja vabalt õhus hõljuvate kujutiste loomiseks. Kuigi meetod on alles arendusjärgus, on sellel klassikaliste hologrammide ees mitu eelist.

Eesti esimene spordirakendus annab sissevaate õpilase füüsilisse arengusse

29.01.18 ... Möödunud nädalavahetusel järjekorras viienda loomemajanduse arendusmaratoni “Loomehäkk” võitnud meeskonna MOED (Moving Education) juht Pilleriin Täht soovib luua Eesti esimese spordi nutirakenduse, mille abil saaksid kõik vanemad vaadata, kuidas nende lapse füüsiline vorm areneb.

Tehnikauudised: krüptoraha hiigelrööv ja kuis vältida varjatud "kaevandusi"

29.01.18 ... Sel nädalal räägime tehnikauudistes, kuidas Jaapanis rööviti ligikaudu poole miljardi dollari väärtuses krüptoraha. Lisaks sellele on nii Opera kui ka Google uuendanud oma veebilehitsejaid ning andnud kasutajatele rohkem võimalus kontrollida reklaame, mida veebi külastades näevad.

Eesti esitab peagi ametliku taotluse CERN-iga ühinemiseks

24.01.18 ... Peaminister Jüri Ratas kinnitas täna Euroopa Tuumauuringute Keskuse (CERN) juhtkonnaliikmetega kohtudes, et Eesti annab peagi sisse taotluse organisatsiooni täisliikmeks saamiseks.

Tehisintellekt tuvastab korruptsiooniohtu

23.01.18 ... Mille kõigega tehisintellekt tänapäeval ka ei tegele! Nüüd on ilmsiks tulnud, et näiteks Hispaanias tegeleb tehisintellekt juba ka korruptsiooniga.

Tehnikauudised: inimene 2.0 ja rasedusvastane mobiilirakendus

22.01.18 ... Visioon "Inimene 2.0" pole enam ulme: riskikapitalistid soovivad tõsta inimaju võimekust kiipidega ning päästedroonid päästavad inimesi murdlainetest. Samas tuleb uusi võimalusi kasutada teadlikult ning mõista, et erinevaid nutirakendusi ja infokanaleid tuleb kasutada kaine mõistusega.

TTÜ teadlane leidis uue meetodi tulevikumaterjalide analüüsiks

17.01.18 ... Kosmosetehnikas ja lennukitööstuses, aga ka näiteks autode ja sporditarvete toomisel kasutatakse keerulist materjali: süsinikkiudkomosiiti. See on ülitugev, kuid siiski on tal omad nõrkused. Just neid nõrkusi silmas pidades arendas Tallinna tehnikaülikooli värske doktor Martin Lints välja uudse meetodi nende materjalide analüüsimiseks.

Lesothost leiti maailma suuruselt viies teemant

16.01.18 ... Aafrika lõunaosas Lesotho riigis asuva Letšengi kaevanduse kaevurid tõi päevavalgele 910-karaadise teemandi. Hinnanguliselt ulatub vääriskivi turuväärtus 40 miljoni dollarini.

Henrik Roonemaa Facebooki uuendustest: inimesed ei taha oma hommikusöögist rääkida

16.01.18 ... Paar päeva tagasi teatas Facebooki tegevjuht Mark Zuckerberg kavast teha olulisi muudatusi keskkonna uudisvoos. Selle tagajärjel kasvab selles kasutajate endi tehtud postituste osakaal. Tehnoloogiaajakirjanik Henrik Roonemaa ei usu aga, et katse juurte juurde tagasipöörduda sujub ladusalt.

Webinar: küberturvalisus ja küberhügieen

16.01.18 ... ERR Novaatori vahendusel sai jälgida Infoühiskonna keskuse veebiseminari, kus arutati küberturvalisuse ja küberhügieeni teemadel.

Eesti noor teadus välismaal: kuidas vetikatega vihmametsas mobiiliakut laadida

15.01.18 ... Mida teha, kui mobiiltelefoni aku on kohe tühi, asud ise keset vihmametsa ja lähim asustatud punkt on tuhande kilomeetri kaugusel? Kadi Liis Saar astus hiljuti koos Cambridge'i ülikooli kolleegidega sammu lähemale tulevikule, kus peitub lahenduse võti vetikatel põhinevas päikesepatareis.

Tehnikauudised: Facebooki uued algoritmid ja mõned nopped CESilt

15.01.18 ... Sel nädalal pakub tehnikauudistes endiselt kõneainet Las Vegases lõppenud tarbetehnikamess CES 2018. Samas raputas tehnoloogiaturgu Mark Zukerbergi avaldus Facebooki uudisvoo algoritmi muutusest, mis vähendab paljude meediaettevõtete auditooriumit kahte miljardit kasutajat ühendaval sotsiaalmeedia platvormil.

Suurim teadaolev algarv on 23 miljoni kohaline

13.01.18 ... Tähelepanu, kõik matemaatikasõbrad! Eriti aga algarvusõbrad – järjekordselt on avastatud maailma kõige suurem teadaolev algarv ehk arv, mis ei jagu millegi muu kui ainult iseenda ja ühega, andes tulemuseks vastavalt siis ühe või iseenda.

Inimest ületav tehisintellekt – hunnik ajujahu või reaalne võimalus?

08.01.18 ... Ajuteadlane Jaan Aru pani ajalehes Sirp kirja sisemise kahekõne vormis kirja argumendid, mille põhjal tundub olevat inimmõistusest nupukama tehisintellekti tegemine ühtaegu nii kaugemal kui ka lähemal kui kunagi varem.

Tehnikauudised: mida toob 2018 ehk CESi eri

08.01.18 ... Aasta alguses on paslik vaadata, mida võib uus aasta tehnoloogia maailmas tuua. Sellest annab hea aimduse iga aasta alguses Ühendriikides Las Vegases toimuv tarbetehnika mess CES (Consumer Electronics Show), kus nii iduettevõtted kui ka tehnoloogahiiud tutvustavad tootearendus saavutusi.

Kuidas saavad nii Malluka blogi kui ka Ilvese säutsud Eesti digipärandisse?

08.01.18 ... Millise materjaliga hakkavad tööle ajaloolased aastal 2218? Suure tõenäosusega saab nende algmaterjaliks mõni teie säuts, veebileht või mõtteavaldus Reidi tee teemal. Aga mismoodi?

Tehisintellekti buum on sünnitanud müüdi arvutite üliintelligentsusest

07.01.18 ... Arvutite hiljutised muljetavaldavad saavutused inimtegevuse matkimises on viinud selleni, et on tekkinud järjekordne tehisintellekti buum.

Eesti teadlaste tööd kajastav video jõudis ajakirja Science parimate sekka

03.01.18 ... Eesti teadlaste kaasabil lahendati 17. sajandi üks suuri mõistatusi. Prints Ruperti pisarate pea tugevuse ja saba nõrkuse selgitamine osutus sedavõrd populaarseks, et jõudis ajakirja Science Facebooki lehel möödunud aasta vaadatuimate videote sekka.

Väike lääts võtab kõik värvid fookusse

02.01.18 ... Uuel aastal seame fookuse selgeks, tulgu see aasta nii kirev ja värviküllane kui tahes. Ameerika nanotehnoloogid on selleks loonud uudse lameda läätse, mis koondab kõiki värvi valguskiired täpselt ühte fookuspunkti kokku.

TTÜ uuenduslik tehnoloogia muudab terve katuse päikesepatareiks

22.12.17 ... Monoterapulbri iga üksik tera on väike monokristall, mis suures paneelis moodustab omaette fotoelemendi ehk miniatuurse päikesepatarei. Tallinna tehnikaülikooli materjaliteadlaste arendatav tehnoloogia on maailmas ainulaadne ja kaitstud mitme patendiga.

Apple tegi telefonid aeglasemaks ja kasutajad peaksid tundma tänulikkust

21.12.17 ... Kui teid aastaid ustavalt teeninud iPhone järsku aeglane tundub, ei pruugi te seda vaid ette kujutada. Apple tunnistas meedias puhkenud pahameeletormi peale, et aeglustab aku ja seadme säästmise huvides protsessori tööd isegi juhul, kui kasutajad ise seda ei soovi.

Tehnikauudised: häkitavad küttesüsteemid ja sotsiaalne tukkumisnupp

18.12.17 ... Eelmisel nädalal teatati mitmest nutiohust: näiteks leidis Briti ettevõte, et Suurbritannia koolide küttesüsteemidele on võimalik äärmiselt kergelt ligi pääseda ja lisaks sellele jätkus vaidlus, kas mobiilid võivad tekitada vähkkasvajaid või mitte.

TTÜ doktoritöö täiustas tehnoloogiat, mis teeb ehituses mõõtmise täpsemaks

14.12.17 ... „Mida väiksem on mõõtemääramatus ehk mõõdistusviga, seda ligemal on mõõdistustulemused pinna tegelikule asukohale, ning seda täpsemalt on võimalik koostada objekti või konstruktsioonielemendi digitaalne mudel,“ selgitas professor Artu Ellmann, vastavalminud doktoritöö juhendaja.

Keemikud leidsid kihilise caffè latte valmistamise võtme

13.12.17 ... Mis on ühist maailmamerel ja caffè lattel? Esmapilgul ehk mitte kuigi palju. Keemikud on aga avastanud, et piima sisse piisavalt kiirelt kohvi soristades moodustub selles samalaadne kihiline struktuur kui meredes ja ookeanides. Tähelepanekust tõotab tõusta kasu ka ülejäänud toidutööstuses ja näiteks sünteetiliste organite valmistamisel.

Tehnikauudiste kokkuvõte: nutikas pissuaar ja odava rakenduse turvariskid

11.12.17 ... Eelmisel nädala tehnikauudistes lõid eelkõige laineid saavutused tehisintellekti arendamisel. Ühtlasi suutsid Princetoni ülikooli teadlased luua uue nutiseadmete turvaaugu, mis mõjutab kõiki nutitelefone ja tahvelarvuteid.

Katastroofipräänik: kas bitcoin muudab planeedi hiiglaslikuks aurusaunaks?

10.12.17 ... Neljapäeva hommikul purustas kübervaluuta bitcoin järjekordse rekordi. Ühe mündi eest tuli välja käia 16 601 dollarit. Kui bitcoini väärtus peaks kasvama ka edaspidi samas tempos, tõotab sellest saada inimkonna üks kõige suuremaid saasteallikaid.

Arvutimängu suudab nelja päevaga valmis teha ka algaja

04.12.17 ... Kuigi Eestit tuntakse maailmas eelkõige IT-riigina, siis arvutimängutööstus on siin alles lapsekingades. Ometi ei ole see kunst sugugi keeruline ja nelja päevaga suudab arvutimängu valmis teha ka täielik algaja.

Tehnikauudiste kokkuvõte: Apple'i vead, Muski unistused ja mõned näpunäited

04.12.17 ... ERR.ee multimeediatoimetaja Allan Rajavee teeb igal esmaspäeva hommikul Raadio 2 hommikuprogrammis ülevaate möödunud nädala tehnikauudistest. Sel nädalal tuli juttu Apple'i lohakast tarkvaraarendusest, Elon Muski hüperprojektidest Austraalias ja USA-s ning nutiseadetest, mis loevad käejooni ja jälgivad südamerütmi. Anname ka mõned praktilised näpunäited, kuidas edukalt puhastada kõrvaklappe.

Tesla võttis kasutusele maailma suurima aku

01.12.17 ... Elektrotehnika firma Tesla võttis kasutusele maailma suurima aku.

Tulnukliku DNA-ga eluvorm sillutab teed uue põlvkonna ravimitele

30.11.17 ... Teadlased on loonud esimese pooltehisliku geenikoodiga eluvormi, mis valmistab valke, mida looduses ei kohta. Ebaloomulikke ühendeid saaks kasutada muu hulgas uute biomaterjalide ja praegusest tõhusamalt töötavate ravimite valmistamiseks.

Foori taga ei ole mõtet kärsitu olla

29.11.17 ... Inimene on ikka kärsitu. Oma kärsitust väljendab ta pahatihti järelemõtlematul viisil, millel ei ole mitte mingisugust teaduslikku alust. Võtame näiteks liikluse. Kui fooris süttib punane tuli, siis võtavad autod end foori taha ritta peaaegu et minimaalselt võimalike vahemaadega, hea kui on meetrike kaitseraudade vahet.

Eestis valmiv iseauto sillutab teed uuenduslike tehnoloogiate levikule

24.11.17 ... Autotootjad ja Google on isesõitvate autode kallal töötanud juba aastaid. Tallinna tehnikaülikool ja Silberauto püüavad koostöös samuti algusest lõpuni valmis ehitada iseauto, mis võiks sõitma asuda tuleval sügisel TTÜ linnakus.

TÜ doktorant püüab ajuliidest panna enda mõtteid lugema

24.11.17 ... Mõttejõul sõitvad ratastoolid. Mõttejõul avanevad haiglauksed. Arvutimängud, mida juhib ainuüksi mõttejõud. See on lahe tulevik, milles me peaaegu elame juba praegu. Kuid samas näivad ideaalselt toimivad ja tõeliselt kasulikud lahendused olevat veel oi-oi kui kaugel.

TTÜ magistrandid ehitasid superkondensaatorite jõul sõitva ratta

23.11.17 ... Tallinna tehnikaülikooli (TTÜ) tootearenduse magistrandid valmistasid superkondensaatorite jõul sõitva ratta, millega tahavad sõita algaval Robotexi messil. Neljapäeval proovisid nad oma ratast TTÜ koridorides.

TTÜ teadlased: tuulest elektri tootmine on etteaimamatum kui päikesest

23.11.17 ... Kui traditsioonilised elektrijaamad suudavad toota elektrit nii palju kui parasjagu tarvis läheb, siis taastuvenergialahendused, näiteks päike ja tuul, on ebastabiilsemad. Ja nagu selgub Tallinna tehnikaülikooli (TTÜ) teadlaste uuringust, on tuuleenergia meie oludes kõikuvama tootlikkusega kui päikeseenergia.

Äikeses võib tekkida antiainet

23.11.17 ... Kes oleks võinud arvata, et kui müristab ja välku lööb, siis tekib atmosfääris antiainet. Nii väidavad aga Jaapani teadlased.

Eesti teadlased panustavad maailma suurima termotuumareaktori käivitamisse

22.11.17 ... Meie füüsikud aitavad Prantusmaale rajatava rahvusvahelise eksperimentaalse termotuumareaktori ITER-i jaoks välja töötada uusi hea kiirgustaluvusega materjale. Samuti arendavad nad tehnoloogiat, kuidas kontrollida lihtsalt ohutult 150 miljoni kraadist plasmat ohjeldava reaktori seinte korrasolekut.

Ettevõtjad saavad tootmise tõhustamiseks abi TTÜ laborist

21.11.17 ... Tehastel on sageli probleem – tootmisliini ümberseadistamine võtab kaua aega ning on kulukas. Täna Tallinna tehnikaülikoolis avatud nutika tootmine labor aitab analüüsida ja välja töötada tootmislahenduse, mis on kõige tõhusam. Tegu on Eesti ühe esimese teaduslikel alustel tugineva laboriga, mis astub sammu lähemale mõistele tööstus 4.0.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: