Teaduselu

Eesti teaduse fenomen: konnatiiklus. Agu Laisk

25.02.18 ... Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul iseloomustab sel nädalal iga päev üks Eesti teadlane mõnda oma hinnangul Eesti teaduse jaoks tähendusrikast sündmust, nähtust või isikut. Tartu Ülikooli emeriitprofessor, Eesti Teaduste Akadeemia liige ja tänavune teaduse elutööpreemia laureaat, fotosünteesi uurija Agu Laisk räägib Eesti teaduse konnatiiklusest.

Tuul Sepp: Eesti on ideaalne koht teaduse tegemiseks

24.02.18 ... Loomaökoloogi ja viljaka teaduse populariseerija Tuul Sepa arvates võiks juhtnöör, mille abil elu Eestis järgmise saja aasta jooksul kujundada, olla lähtumine faktidest ja teadusliku meetodi rakendamine.

Teaduste akadeemia: võtkem sihiks Eesti sotsiaalmeedia positiivne hõlvamine

24.02.18 ... Eesti Teaduste akadeemia ees on uus ülesanne: laiendada oma väärtusruumi ühismeediale, sedastab akadeemia president Tarmo Soomere Sirbis.

Eesti teaduse fenomen: molekulaarbioloogia. Jaan Einasto

23.02.18 ... Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul iseloomustab sel nädalal iga päev üks Eesti teadlane mõnda oma hinnangul Eesti teaduse jaoks tähendusrikast sündmust, nähtust või isikut. Tartu Observatooriumi teaduslik nõustaja, Eesti Teaduste Akadeemia liige Jaan Einasto räägib Eesti molekulaarbioloogia tekkest ja arengust.

Eesti teaduse fenomen: akadeemia. Tarmo Soomere

22.02.18 ... Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul iseloomustab sel nädalal iga päev üks Eesti teadlane mõnda oma hinnangul Eesti teaduse jaoks tähendusrikast sündmust, nähtust või isikut. Tallinna Tehnikaülikooli kübrneetika instituudi juhtivteadur ja Eesti Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere räägib teaduste akadeemia tähtsusest väikeses riigis.

Sada aastat Eesti teadust ja leiutisi: Minox, Skype ja Andromeeda udukogu

21.02.18 ... Geneetikast süvakosmose uurmiseni - Eesti silmapaistvad kordaminekud teaduses on laiahaardelised. Teadusajakirjanik Arko Olesk tegi ülevaate Eesti teadlaste ja leiutajate murrangulistest saavutustest, mis on saja aasta jooksul maailma muutnud.

Eesti teaduse fenomen: keemiahoone 414. Toivo Maimets

21.02.18 ... Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul iseloomustab sel nädalal iga päev üks Eesti teadlane mõnda oma hinnangul Eesti teaduse jaoks tähendusrikast sündmust, nähtust või isikut. Tartu Ülikooli rakubioloogia professor Toivo Maimets räägib ühest Eesti teaduse jaoks tähendusrikkast laboriruumist.

Peaminister andis Haapsalus üle riiklikud preemiad

20.02.18 ... Eesti 100. sünnipäeva nädala tähtsündmused jätkusid teisipäeval Haapsalus, kus peaminister Jüri Ratas andis koos haridusminister Mailis Repsi ja kultuuriminister Indrek Saarega üle 2017. aasta riigi teaduspreemiad, Wiedemanni keeleauhinna ning spordi- ja kultuuripreemiad.

Eesti teaduse fenomen: edetabeliedu. Jüri Allik

20.02.18 ... Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul iseloomustab sel nädalal iga päev üks Eesti teadlane mõnda oma hinnangul Eesti teaduse jaoks tähendusrikast sündmust, nähtust või isikut. Tartu ülikooli psühholoogiaprofessor, Eesti Teaduste Akadeemia liige Jüri Allik räägib Eesti teaduse edust rahvusvahelises edetabelis.

Röövajakirjad reostavad teaduskirjandust

20.02.18 ... Tipptasemel teadus ei ole ulmest tihti kuigi kaugel. Teaduskirjandust reostavate röövajakirjade abil saab anda tõsiteadusele pretendeeriva pakendi aga isegi puhtakujulisele väljamõeldisele, viitab anonüümse bioloogi salaoperatsioon.

Rein Ahas, elu tulevikulinnas

19.02.18 ... “Tulevikulinn on see, mis tõmbab ligi talente. Need on justkui talentide linnad – talendid lähevad sinna, sest seal on parim elu- ja loomekeskkond,” kirjeldas Tartu ülikooli inimgeograafia professor Rein Ahas möödunud suvel, kui jalutasime ringi Tartus rahvusarhiivi vastavalminud majas. Selle sama maja töötajate liikumismustrite muutust oli Ahase töörühm äsja uurinud.

Maratonil kokku kukkunud professor Rein Ahas suri

19.02.18 ... Pühapäeval Tartu maratonil kokku kukkunud Tartu Ülikooli inimgeograafia professor suri haiglas, kinnitas ülikool esmaspäeval.

Eesti teaduse fenomen: vabanemine. Els Heinsalu

19.02.18 ... Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul iseloomustab sel nädalal iga päev üks Eesti teadlane mõnda oma hinnangul Eesti teaduse jaoks tähendusrikast sündmust, nähtust või isikut. Keemilise ja bioloogilise füüsika Instituudi vanemteadur, Eesti Noorte Teaduste Akadeemia president Els Heinsalu räägib Eesti teaduse vabanemisest.

Anti Selart: Lembitu pealuu legend annab loodetavasti tõuke Eesti ajaloo jälgi ka mujalt otsida

14.02.18 ... Kultuuriministeerium toetab muistse malevajuhi Lembitu pealuu otsimiseks loodud Eesti-Poola ühisprojekti 10 000 euroga. Hendriku Liivimaa kroonika räägib, et Lembitu pea lõigati pärast langemist Madispäeva lahingus maha ja viidi tõenäoliselt Riiga kaasa. Ajaloolane Anti Selart rääkis, kui suur tõenäosus on Lembitu pea ja selle legend üldse üles leida.

Galerii: Eesti teadusfotod, mis ei võitnud auhinda

12.02.18 ... Wikimedia Eesti avaldas eile 2017. aasta parimad teadusfotod, mis näitasid Eesti teadust mitme eri nurga alt. ERR Novaatori toimetaja Marju Himma vaatas aga üle need fotod, mis tunnustust ei pälvinud, kuid on siiski väärt esile tõstmist.

Galeriid: Eesti parimad teadusfotod 2017. aastal

12.02.18 ... Pühapäeval tehti teatavaks ja nähtavaks parimad teadusfotod.Võistlus on osa üleilmsest teadusfotode võistlusest, mida korraldab MTÜ Wikimedia Eesti.

Leho Tedersoo: teadus on kui kunst ja kirjandus üheskoos

10.02.18 ... Hakkame ERR Novaatoris nädalavahetuseti tutvustama Eesti Noorte Teaduste Akadeemia liikmeid. Esimesena kohtume Tartu ülikooli seeneteadlase, Leho Tedersooga, kes on seeneriiki uurinud üle kogu maailma. Uurime, mis viib meest üksinda Aafrika kaugetesse küladesse mullaproove koguma ja kuidas Eestis neid parimaid seenekohti ära tunda.

Agu Laisk: teadus on niisugune töö, mida raha pärast ei tehta

08.02.18 ... Tänavune riikliku teaduspreemia laureaat Agu Laisk selgitab, mida tähendab fotosüntees ühele loodusteadlasele, kes on oma elu pühendanud selle uurimisele.

Valitsus andis rohelise tule Eesti liitumiseks CERN-iga

08.02.18 ... Valitsus toetas peaminister Jüri Ratase ettepanekut Eesti liitumiseks Euroopa Tuumauuringute Organisatsiooniga (CERN).

Mall Hiiemäe elutööpreemia sai alguse telefonikõnest 1964. aastal

08.02.18 ... Mall Hiiemäe oli kümmekond aastat töötanud Iisaku metskonna metsavahina kui keset päeva 1964. aastal helises telefon.

Riigi teaduspreemia laureaadid – millega nad tegelevad?

08.02.18 ... Täna kinnitas valitsus tänavused riigi teaduspreemiate laureaadid. ERR Novaator pani kokku ülevaate, millega need teadlased tegelevad.

Kriitiline uuring: mis tööd teevad doktorikraadiga inimesed?

07.02.18 ... Tartu ülikooli majandusteaduskonna teadlaste uuringust tuleb välja, et doktorikraadi kaitsnutel on raskusi soovitud erialase töö leidmisega. Veel enam, ligi 1 protsent kõikidest uuringus osalenud doktoritest on töötud. Kas Eestis on potentsiaali igal aastal kraadi kaitsva umbes 200 doktori rakendamiseks?

Teenetemärgi pälvis üksteist teadlast. Millega nad tegelevad?

05.02.18 ... Täna tehti teatavaks sel aastal Eesti Vabariigi teenetemärgi saavate inimeste nimed, kelle hulgas on ka üksteist teadlast. ERR Novaator pani kokku lühikese ülevaate sellest, millega need teadlased tegelevad.

Mis tunne on olla (noor) naisteadlane?

04.02.18 ... Akadeemilise personali sooline jaotus räägib selget keelt: kõrgematel ametikohtadel, eriti teadustegevuses (professor, vanemteadur, juhtivteadur) on ilmne meeste ülekaal.

Naisteadlased saavad rohkem raha, kui CV asemel hinnatakse tehtavat teadust

02.02.18 ... Sooline lõhe algab juba väikestest asjadest. Muu hulgas sellest, kellele jagatakse sagedamini teadusraha. Kanadas tehtud uuringust ilmneb, et vahe mees- ja naisteadlaste vahel kaob juhul, kui uurimistoetuste hindajad keskenduvad otsuse langetamisel ettepaneku sisule, mitte teadlase eelnevale karjäärile.

Margit Sutrop kandideerib Tartu ülikooli rektoriks

30.01.18 ... Tartu ülikooli humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna dekaan, praktilise filosoofia professor Margit Sutrop kandideerib uuesti ülikooli rektoriks.

RITA programmist saavad raha kõik kümme soovitatud teadusprojekti

30.01.18 ... Eesti Teadusagentuur (ETAg) otsustas eile, et rakendusuuringute porgrammist RITA saavad rahastuse kõik kümme projekti, millele Teadus- ja arendusnõukogu (TAN) andis novembris soovituse. Praegu jätkub arutelu projektide eelarve üle.

Teaduse helge tulevik

27.01.18 ... Teadust peetakse üheks paremaks meetodiks maailma kohta tõeste teadmiste hankimisel, kuid inimesed on üha rahulolematumad pakutavate teaduslike seletuste suhtes, kirjutab professor Ülo Niinemets Sirbis.

Video: kuidas sai Tähtverest professorite linnaosa?

26.01.18 ... Tartu ülikooli professorid olid Eesti kolmekümnendate teisel poolel juba nii jõukad ja võisid endale tolle aja mõistes moodsaid elukohti lubada. Sel põhjusel on ka arusaadav, et nad hakkasid koonduma Tähtverre.

Valimiskomisjon kuulutas välja Tartu ülikooli rektori valimised

25.01.18 ... Täna avaldatud teatega kuulutas Tartu ülikool välja rektori valimised, et leida rahvusülikoolile parim uus juht tänavu 26. aprillil.

Ahhaa keskus püüab sütitada eakamate inimeste huvi teaduse vastu

23.01.18 ... Teaduse populariseerimisel keskendutakse tihti lastele ja noortele, kuid Ahhaa teaduskeskus püüab huvi teaduse vastu sütitada ka eakamates inimestes.

Reportaaž lihalaborist: mis on vorsti sees?

22.01.18 ... Mis teeb kartulikrõpsu krõpsuvaks? Aga mis annab jäätisele sametise maitse? Vastus on toiduaine detailideni lihvitud koostis. Just sellist tehnoloogiat uuritakse ja arendatakse koos ettevõtjatega Eesti maaülikooli neljapäeval avatavas toidumajas.

Tüli teadusraha üle: riiklikult oluline vs teaduslikult kvaliteetne

22.01.18 ... Lähipäevil saab otsuse, millised riiklikult olulised teadusprojektid saavad kokku 9,5 miljonit lisaraha RITA rakendusuuringute programmist. Terav arutelu on aga tõstatunud selle ümber, mida soovitab Teadus- ja arendusnõukogu (TAN) - mis siis ikkagi lõpuks on riiklikult oluline ja milline on nende projektide teaduslik tase?

Professor tahab teadus- ja arendusnõukogusse sookvoote

22.01.18 ... Soolise võrdõiguslikkuse nõukogu esimees, professor Rainer Kattel tahab, et valitsust nõustavas Teadus- ja Arendusnõukogus (TAN) peaks kehtestama sookvoodid. TAN-i nõukogu liige, Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere põhjendab naiste vähesust nõukogus aga sellega, et ajaloolistel põhjustel on Eestis tipptasemel naiseksperte vähe.

Jüri Allik: Eesti teadusest on saanud Nokia vaatamata häbiväärsele alarahastatusele

21.01.18 ... Eestis tegutseb sedavõrd palju maailmatasemel teadlasi, et teadus sobiks Eesti Nokiaks, leiab akadeemik ja eksperimentaalpsühholoog Jüri Allik. Kuigi teaduse olulisusele rõhuvad sõnades tihti ka poliitikud, ei peegeldu see riigieelarves.

Asekantsler: avalikkus peab nägema teadustöö tulemusi

21.01.18 ... Teadusvaldkonnas keskendus eesti EL-i eesistumise ajal teaduse rahastamise vahendite korrastamise ettepanekutele. Mis oli selle töö tulemus, uuris Sirp, intervjueerides haridus- ja teadusministeeriumi asekantslerit Indrek Reimandit teaduselu ja -rahastuse teemadel.

Tartu ülikool valib uue rektori aprilli lõpus

19.01.18 ... Tartu ülikooli nõukogu otsustas reedel erakorralisel istungil, et uue rektori valimispäev on 26. aprillil.

Bürokraatia ja määramatus pigistavad teadlastest elumahla välja

15.01.18 ... 80-tunnised töönädalad, kus tööd jagub ka ööseks ja nädalavahetuseks, doktorikraadiga tööta noorteadlased ja bürokraatia suur koormus iseloomustavad Eesti teadlaste igapäeva. Eesti Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere analüüsis, miks on asjad nii ja mida annaks muuta.

Vana probleem uues kuues – teadlaste sugu mõjutab IQ-taset ja valuvaigistite toimet

12.01.18 ... Katsete korratavus või õigemini samadele tulemustele jõudmisega seonduvad raskused on kütnud teadusmaailmas viimastel aastatel rohkelt kirgi. Hiljuti ilmunud metaanalüüs viitab, et osaliselt saab selle kanda katsetegija soo arvele. Näiteks mõjutab see uuritavate mõõdetud IQ-taset kui ka seda, kui hästi toimivad mõned valguvaigistid.

Ratas teaduse rahastamisest: ühe protsendi eesmärgist pole taganetud

11.01.18 ... Valitsus pole taganenud lubadusest tõsta teaduse- ja arendustegevuse (TA) riigipoolset rahastamist ühe protsendini SKP-st, kinnitas peaminister Jüri Ratas kolmapäeval riigikogule antud ülevaates. Samas nappis kõnes konkreetseid ettepanekuid, kuidas kavatsetakse eesmärgini Euroopa Liidu tõukefondidest saadavate toetuste vähenemise tingimustes jõuda.

Ülikooli ajakiri avaldas viimase intervjuu rektor Volli Kalmuga

08.01.18 ... Tartu ülikooli rektori kohusetäitja Tõnu Lehtsaar on lubanud ootamatult lahkunud Volli Kalmu algatatud protsesse ja plaane edasi viia. Aastalõpuintervjuus Tartu ülikooli ajakirjale Universitas Tartuensis rääkis Volli Kalm, mis on aastaga juba saavutatud ja mida ta sooviks saavutada.

Välismaal tegutsevad Eesti noored teadlased esitlevad oma uuringuid

05.01.18 ... Putukamürkide resistentsus kui üleilmne toidujulgeolekuprobleem, geneetilise info tõlgendamine kui 21. sajandi suurim väljakutse meditsiinis, energiasalvestamise probleemid energianäljas maailmas - need on vaid mõned teemad, millele lahenduste otsimisest räägivad täna Tallinnas kohtuvad Eesti noored välisteadlased.

TÜ õppeprorektor Anneli Saro: kunstil on meie psühhohügieenis oluline roll

02.01.18 ... Suure osa oma elust teatriteadusega tegelenud Anneli Saro ei lase end ühte lahtrisse paigutada. Õppeprorektori roll võib avalduda kodus ja kodune emaroll sulandub sujuvalt tööellu.

Ja aasta kõige rohkem säutsutud teadustöö on...

27.12.17 ... Kas mõjukas teadustöö on pigem see, millele viitavad teised teadlased, või see, millest räägitakse ühismeedias ja ajakirjanduses? Veebileht Altmetrics pani viiendat aastat järjest ritta sada artiklit, mis pälvisid viimase aasta jooksul vähemalt internetis kõige rohkem tähelepanu.

Aaviksoo: Kalm oli Eesti akadeemilise maailma üks silmapaistvamaid juhte

23.12.17 ... Laupäeval surnud Tartu Ülikooli rektor Volli Kalm oli viimaste aastate Eesti akadeemilise maailma üks silmapaistvamaid juhte, sõnas Tallinna Tehnikaülikooli rektor, kunagine Tartu Ülikooli rektor Jaak Aaviksoo.

Portree: rektor Volli Kalm, sihikindel Jäämees

23.12.17 ... Tema kompromissitu juhtimisstiil ei pruukinud sugugi kõigile meeldida. Seda aga põhjusel, et nii mõnigi kriitik pidi tagantjärgi tõdema, et selle juhtimise taga oli eesmärk raputada üles stagnatsioonist, olles sealjuures mõnel puhul kümnendi jagu oma ajast ees. See iseloomustab Volli Kalmu juhi ja teadlasena.

Suri Tartu Ülikooli rektor Volli Kalm

23.12.17 ... Laupäeval suri ootamatult, vaid 64-aastasena Tartu ülikooli rektor Volli Kalm.

Marju Himma: teadus on poliitika

22.12.17 ... 2017. aasta teaduses paistis mulle n-ö äratusaastana: teadlastele hakkas kohale jõudma, et teadus on poliitika, kus enda seisukohtade kuuldavaks tegemiseks on vaja kõvemini karjuda.

Suri akadeemik Arno Köörna

21.12.17 ... Eesti Teaduste Akadeemia teatas oma pikaajalise liikme ja endise presidendi Arno Köörna surmast. ERR.ee avaldab akadeemia järelehüüde.

Akadeemik: kõik Euroopa riigid on hädas teaduse mõju mõõdupuu leidmisega

18.12.17 ... Selleks, et otsustada, millisele teadusprojektile anda raha, on oluline teada, milline on selle teadustöö mõju ühiskonnale. Kuidas seda mõju mõõta, uuris ERR Novaator Soome Akadeemia presidendilt Heikki Mannilalt.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: