Keskkond

Teismeliste reportaaž matkalt ja kohtumine kliimamuutustega

18.03.18 ... 11. klassi poisid Mihkel ja Andres ei ole need koolinoored, keda võiks näha Viru keskuses hängimas või ninapidi nutitelefonis chattimas. Iga vaba hetk, ka näiteks koolivaheaeg kulub looduses matkamiseks. Külm talveilm pole mingiks takistuseks.

Vesi reostunud jõest mõjutab kohalikke, aga ka põllusaaduste lõpptarbijaid

17.03.18 ... Nairobi linn laseb oma heitveed ja kemikaalisaaste Athi jõkke. Sealt kümnete kilomeetrite kaugusel tarvitavad sedasama vett joogiks ja kastmiseks kohalikud inimesed, kuid kaude ka need inimesed, kes tarvitavad põllusaadusi, mis kastetud reostunud jõe veega.

Mikroplasti leidub pea igas pudelivees, paanikaks pole põhjust

16.03.18 ... Suur osa maailmas müüdavast pudeliveest on saastunud tillukestest plastitükkidest, viitab värske uuring. Samas napib usaldusväärset teaduslikku teadmist, kui ohtlik või ohutu joogivees leiduv mikroplast inimeste tervisele õigupoolest on.

Põhja-Atlandi veed magenevad, kliimamuutust on vara süüdistada

16.03.18 ... Atlandi ookeani põhjaosa soolsus on viimase kümne aasta jooksul järsult langenud. Nii väidavad Ameerika teadlased, kes on soolasisaldust mõõtnud paljude merepinnale ujuma pandud andurite abil, mis kokku on andnud Põhja-Atlandi soolsusolude ja nende muutumise kohta kõigi aegade kõige üksikasjalikuma pildi.

Uuring: Toba supervulkaani purse ei tekitanud inimkonnale märkimisväärset kahju

13.03.18 ... Sumatra saarel ligikaudu 74 000 aasta eest toimunud Toba supervulkaani purse ei tekitanud ilmselt vulkaanilist talve, mis oleks tõuganud terve inimkonna väljasuremise äärele, nagu on vihjanud mõned eelnevad analüüsid.

Doktoritöö: Kurtna järvede veetase kõigub mitme meetri jagu inimtegevuse tõttu

13.03.18 ... Ida-Virumaal asuva Kurtna järvestiku viimase 70 aasta suurte veetasemete kõikumiste põhjuseid uurinud Tallinna ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi doktorant Marko Vainu leidis, et eeskätt on selle taga põhjavee joogi- ja tarbeveeks pumpamine.

Kas Läänemeres tasuks kasvatada vetikaid?

12.03.18 ... Ookeanide ja merede rannikul elavad inimesed on kasutanud vetikaid nii toiduks, loomasöödaks kui põldude väetamiseks juba aastatuhandeid.

Üleilmset soojenemist on võimatu hoida 1,5 kraadi juures

07.03.18 ... Pariisi kliimakokkulepe näeb ette hoida ülemaailmne keskmine temperatuuri tõus võrreldes tööstusajastu eelse ajaga tugevalt alla kahe kraadi, ja teha seejuures jõupingutusi ka selleks, et temperatuuritõus piirduks 1,5 kraadiga. Mida aga selleks tegema peaks, et temperatuuritõus pooleteise kraadiga piirduks, seda teadlased alles täpsemalt uurivad.

Euroopa toiduohutusamet: tuntud putukamürgid on mesilastele ohtlikud

01.03.18 ... Euroopa toiduohutusamet (EFSA) kinnitas vastilmunud raportis, et laialt kasutatavad taimekaitsevahendid on mesilastele ohtlikud. Neonikotinoide tootev suurettevõte Bayer seadis järeldused taas kahtluse alla.

Norras vihm, ent Roomas lumi: ilmatempude taga on stratosfääri soojenemine

28.02.18 ... Selle ebatavalise ilmaolukorra, kus arktilistel aladel on soe ja Lõuna-Euroopas külm, on põhjustanud selline ilmastikunähtus nagu stratosfääri soojenemine. Kord mõne aasta jooksul kujunev nähtus ajab piltlikult öeldes sooja ja külma õhu tavapärased suunad sassi ja nii sajabki Põhja-Norras vihma ja Vatikanis lund.

"Pealtnägija": kliimamuutused on Gröönimaal korraga nii probleem kui ka võimalus

28.02.18 ... Kui Eestis paugub praegu viimastel aastatel haruldaseks muutunud pakane, siis Gröönimaal pole globaalne soojenemine ja äärmuslikud ilmastikunähtused teooria, vaid tõsiasi. Aga vähemalt lühiperspektiivis leidub sellest ka võitjad.

Põhjapolaarjoone taga virmaliste heitlust vaatamas

26.02.18 ... “Osooni” võttemeeskond käis põhjapöörijoone taga vaatamas virmalisi ja toob televaatajatelegi kaemiseks lummavaid kaadreid.

Uus paljandeid tutvustav rakendus meelitab Eestimaad avastama

23.02.18 ... Äsja valminud geoloogide veebikeskkond tutvustab Eesti olulisemaid paljandeid. Koos põhjalike kirjelduste ja asukohainfoga tekitab rakendus maastike avastamise rõõmu ja loob Eestimaast senisest mitmekesisema pildi. Novaatori toimetajad võtsid juhised kätte ja vaatasid, mida hetkel lähima, Tartu Kalmistu paljandi kohta teada saab.

TTÜ teadlased loovad tehnoloogiat radioaktiivsuse vähendamiseks joogivees

19.02.18 ... Tallinna tehnikaülikooli (TTÜ) teadlased arendavad tehnoloogiat, mis võimaldab vähendada joogivees loodusliku radioaktiivsuse taset, mis Eestis on tavalisest kõrgem.

Relvastatud konflikte kliimamuutustega siduv teaduskirjandus on kiivas

15.02.18 ... Süüria, Nigeeria, Iraak ja Lõuna-Sudaan – need on vaid mõned näited piirkondadest, milles möllavate konfliktide ühe tekkepõhjusena nähakse inimtekkelisi kliimamuutusi. Vaid üksikutele riikidele keskendumine ähvardab ajada aga kiiva terve valdkonnas tehtava teadustöö ja maalida tulevikust tarbetult sünge pildi.

Doktoritöö aitab järvede hooldamisel kasutada riigi raha tõhusamalt

14.02.18 ... Kui saame järvede seisundit hinnata võimalikult täpselt, saame kasutada riigi raha parimal viisil veekogude seisundi parandamiseks ja hoidmiseks. Järvede ökoloogilise seisundi hindamiseks töötas Eesti maaülikooli doktorant Lea Tuvikene välja mudeli, mida kaitseb sel reedel doktoritööna.

Merepinna tõus kiireneb

14.02.18 ... Maailmamere pind üha tõuseb, ja mitte ühtlases tempos, vaid kiirenevalt. Nii väidab teadlasrühm eesotsas Steve Neremiga Ameerika Ühendriikidest Colorado Boulderi ülikoolist, kes analüüsisid 25 aasta jagu satelliitvaatluste andmeid.

Raadiokuulaja küsib: mis on see oklusioonifront, mis Eesti kohale venis?

13.02.18 ... “Üle Eesti on venitatud oklusioonfrondiga madalrõhufront, see liigub edelast kirde suunas ja hoiab taevalaotuse küllaltki pilvisena,” sellist lauset kuulsid täna raadiokuulajad hommikustest uudistest. Ühel raadiokuulajal tekkis selle peale küsimus, mis on see oklusioonifront?

2017. aastal lõi välku tavapärasest kolmandiku jagu vähem

13.02.18 ... 2017. aastal registreeris NORDLIS välgudetektorite võrgustik Eesti piirkonnas kokku 29 957 pilv-maa välku. Seda on märgatavalt vähem perioodi 2005–2017 keskmisest, mis on 43 000 pilv-maa välku aastas. Mullusest veel vähem välku lõi aastatel 2006 ja 2015. Möödunud äikesehooajaga võrreldavad olid aga aastad 2005, 2008, 2009 ja 2016.

11 linna, kus lõppeb kõige tõenäolisemalt järgmisena joogivesi

12.02.18 ... Kaplinn on esimene suurlinn, kes seisab moodsal ajal silmitsi joogivee lõppemise ohuga. Veepuudus on aga oluliselt laiem probleem, mille eest on eksperdid ammu hoiatanud.

Tselluloositehas tõstaks väljalaske suudmes Emajõe temperatuuri 0,3 kraadi

12.02.18 ... Tartu külje alla plaanitav puidurafineerimistehas tõstaks Suur-Emajõe keskmist temperatuuri puhastatud vee väljalaske suudmes keskmise vooluhulga puhul pärast segunemist jõeveega ca 0,3 kraadi võrra.

Tuvalu pindala kasvab merepinna tõusust hoolimata

12.02.18 ... Vaikse ookeani saareriik Tuvalu, millest on kardetud, et seevõib koos mõnede teiste väikeste saareriikidega mere alla kaduda, kui merepind kliima soojenedes tõuseb, on viimastel andmetel hoopis pindalalt kasvanud.

Teadlane teab: muld on sama elus kui inimene

12.02.18 ... Pealtnäha ka kõige mittemullalikum muld on elu poolest sedavõrd rikas, et selle geneetilist mitmekesisust võib võrrelda inimese omaga, teab rääkida Tallinna ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi bioloogia professor Madis Metsis.

Kuidas tarbida nii, et planeet jääks kestma?

08.02.18 ... Teadlased on välja arvutanud, et aastaks 2050 on maailma rahvaarv kasvanud 9,6 miljardi inimeseni. Kui kõik neist sooviksid elada nii nagu meie praegu, läheks vaja ligi 3 planeedi jagu ressursse. On selge, et sellise kasvutempo juures peab inimkond märgatavalt vähendama oma tarbimist ja ökoloogilist jalajälge.

Looduse hüvedele hinnasilt: palju sina maksaksid tolmeldamise eest?

06.02.18 ... Looduskaitsjate ja ametnike jaoks on pikemat aega olnud kasutusel väljend "ökosüsteemi teenused". Palju sa oleksid valmis maksma puhta õhu, ujumiskõlbliku merevee või vihmausside kompostimise "teenuse" eest? Praktikas on teinekord vaja looduse pakutavale panna külge hinnasilt .

1. maist lisavad müüjad autokütusesse biokütust

04.02.18 ... Bensiin või diisel, mida te oma auto paaki valate, on tehtud peamiselt naftast ja mõnest lisaainest. Kuid kas teadsite, et 1. maist on kõigil kütusemüüjatel kohustus panna sinna juurde ka biokütust?

"Suud puhtaks" ülevaade|Eesti keskkond 2030: milliste valikute ees seisame?

31.01.18 ... Üha enam tõuseb päevakorda loodusressursside otstarbekas kasutamine, kuna kliimaprobleemid ja muud keskkonnaküsimused on kahtluse alla seadnud meie helge tuleviku. Sel nädalal vaatame "Suud puhtaks" ülevaates, milline võib olla Eesti loodusressursside tulevik ja mida on senised valitsused soovinud teha keskkonnaprobleemide lahendamisel.

Linnud ja imetajad elavad kliimamuutuse edukaimalt üle

30.01.18 ... Kuues suur väljasuremiste laine maailma ajaloos on väidetavalt juba alanud, kuid nüüd tuleb välja, et linnud ja imetajad elavad selle laine tõenäoliselt paremini üle kui kahepaiksed ja roomajad.

Reportaaž: Ghana kalurite kaks kehva valikut

29.01.18 ... Lõuna-Ghana ranniku noormeestel on ainult üks võimalus, tegelikult kaks: kas minna kooli või hakata kaluriks.

Tunamulluse metsapõlengu tegelik kahju osutus algsest poole suuremaks

29.01.18 ... Tallinna ülikooli (TLÜ) tudengite uuring näitas, et päästeameti ja vabatahtlike koostöös hoiti 2016. aastal Valgamaal metsatulekahjus ära vähemalt 11 miljoni euro väärtuses keskkonnakahju. Samas tegelik varaline kahju osutus esialgsetest arvutustest poole suuremaks.

Maailma korallrahud upuvad tervistkahjustava plasti sisse

29.01.18 ... Aasia ja Vaikse ookeani piirkonna koralle katab enam kui 11 miljardit eri suuruses plastitükki. See kasvatab kordades mitmete koralle ohustavate haiguste esinemissagedust, viitab värske suuruuring.

Suure "prügisupi" avastaja: aastaks 2050 on pool ookeanist plastpraht

29.01.18 ... 1997. aasta suvel püüdis USA okeanograaf ja purjetamishuviline kapten Charles J. Moore oma jahiga jõuda Hawaiilt otse Los Angelesse. See oli tavatu reis. Purjetajatele see piirkond ei meeldi tuulevaikuse tõttu. Kuid selle teekonna tegi erandlikumaks hoopis “supp”, mille sisse kapten Moore sattus. Sel hetkel veel teadmata, kui suure supi sisse ta oli seilanud: nii kaugele kui silm ulatus oli prügi, peamiselt plastjäätmed.

Oskuslikult istutatud kõrghaljastus aitab säästa tervist ja küttearvet

26.01.18 ... Kodumaja ümbristevad puud pakuvad looduslähedast miljööd, kuid mõnikord võivad kõrged puud rikkuda rahumeelset elukeskkonda. Kuigi vananenud ja varisevad puud pole magalarajoonides veel massiline probleem, panevad eksperdid inimestele südamele, et eluhoone läheduses tuleb kõrghaljastust peab rohkem väärtustama ja tema tervist tuleb regulaarselt jälgida.

TTÜ teadlane pakub välja lahenduse Kaplinna veekriisile

26.01.18 ... Kaplinnas on veekriis: prognooside kohaselt lõppeb seal magevesi otsa aprillikuuks. Tallinna tehnikaülikooli emeriitprofessor Rein Munter seletab probleemi lahti ning annab soovituse, kuidas kriisi oleks võimalik lahendada.

Võileival on üllatavalt suur süsinikujalajälg

26.01.18 ... On palju inimesi, kes oma igapäevast elu elades, ringi tatsates ja võileibu süües ei mõtle hetkekski selle peale, kui suure süsinikujalajälje nad jätavad.

Ekspert toidujäätmetest: oleme endiselt kehvad planeerijad

24.01.18 ... Keskmine Eesti inimene tekitab aastas 54 kilogrammi toidujäätmeid. Sellest 20 kilogrammi moodustab toit, mis jääb täielikult tarbimata või visatakse ära. Stockholmi keskkonnainstituudi Tallinna keskuse vanemekspert Harri Moora nentis, et suuresti on asi kehvas planeerimises.

Kliima tahtlik muutmine toob poliitilise tõmblemise korral rohkem kahju kui kasu

23.01.18 ... Kliimamuutuste järsk pidurdamine ja seejärel kava poole pealt katki jätmine kahjustaks planeedi elustikku veel rohkem, kui praegu nähtavad kliimamuutused, viitab värske analüüs.

2017. aasta paigutus kõige soojemate aastate esikolmikusse

19.01.18 ... 2017. aasta paigutub mõõtmisajaloo kõige soojemate aastate edetabelis teisele või kolmandale kohale.

Teadlased jõudsid jälile, mis tappis Kasahstanis 200 000 antiloopi

17.01.18 ... Kaks kolmandikku maailmas elavatest saigadest tapnud bakter poleks saanud vohada harukordselt sooja ja niiske ilmata. See sunnib aga teadlaste sõnul küsima, mis ootab kliimamuutuste taamal inimkonda ennast.

Kotkakütid - reportaaž 1000-aastasest kaduvast kunstist

17.01.18 ... Beken Ermyekbai on üks maailma viimastest umbes kuuekümnest kotkakütist. Kotkajahipidajad on kasahhid. Nende iidne kultuur on säilinud Mongoolia kaugetes piirkondades. Naaberriigis Kasahstanis hävis see traditsioon Nõukogude võimu ajal. Kütid jälgivad künka tipus ümbritsevaid mägesid ja orge tundide kaupa.

Libedat suuska! Aga vaata, et end määrdega ei mürgita!

17.01.18 ... Kes ei oleks näinud Otepää maailmakarika etapi või Tartu maratoni eel salajastes hoolderuumides ööpäevaringselt suuski ette valmistavaid määrdemehi. Ohutusmaskides hooldemeeskond töötab ilmselgelt tervistkahjustavates tingimustes, kuid kas ka keskmine maratoninautija peaks määretes sisalduvate kemikaalide pärast muret tundma?

Teadlane vastab: miks Otepääl sajab lund, aga Tartus vihma?

15.01.18 ... On koolitarkus, et mägede kõrgusvööndilisuse tõttu muutuvad olud kõrguse suurenedes üha külmemaks. Tasase Eestimaa metsased künkad ei tundu olevat miski, mis niiväga kohalikku ilmastikku mõjutaks – õhumassid ju libisevad neist sujuvalt üle, mitte ei põrku vastu kiviseina nagu Alpides – või nii vähemalt arvab Novaatori toimetajate käest uurinud lugeja. Miks vähem kui 100-meetrine kõrguste vahe põhjustab juba olulise erinevuse temperatuurides ja lumikattes?

Toksikoloog: mikroplastiprobleem ulatub kosmeetikast kaugemale

12.01.18 ... Suurbritannias kavatsetatakse keelustada juulist mitmete kosmeetika- ja kehahooldustoodete tootmise ja müümise, mis sisaldavad keskkonnale ohtlikke mikroosakesi. Merre jõudva plastprügiga seonduv probleem aga suurem, leidis keemilise ja bioloogilise füüsika instituudi vanemteadur Angela Ivask.

TTÜ doktoritöö aitab täpsemalt Eesti tegelikku kuju arvutada

11.01.18 ... Tallinna tehnikaülikoolis kaitstud doktoritöö aitab paremini välja selgitada, milline näeb välja Eesti ja selle lähiriikide gravitatsioonivälja pind. Sellest omakorda tõuseb kasu näiteks satelliitmõõtmistel ja ehituses.

Soomere jaanuaritormi mõjust: teadlastele ei jää enam ükski mere eripära märkamatuks

09.01.18 ... 2005. aasta jaanuaritormist saadud õppetund oli Eesti Teaduste Akadeemia presidendi Tarmo Soomere sõnul piisavalt mõjus, et enam ei tohiks teadlastele märkamatuks jääda ükski mere eripära ega suurem õnnetus.

Eesti ornitoloogiaühing valis aasta linnuks metsise

08.01.18 ... Eesti Vabariigi sajanda sünnipäeva aastal valis ornitoloogiaühing aasta linnuks metsise.

Valga-suurusel Kongo külal Ghanas üsna palju sarnast Eestiga

06.01.18 ... Põhja-Ghanas asuv Kongo küla on oma suuruselt võrreldav Valgaga: 16 ruutkilomeetril elab 12 350 inimest. Kuid seda linna ühendab Eestiga veel midagi - mis täpselt, uuris “Osooni” võttemeeskond.

Kliimateadlased selgitavad, kust ja miks tuli USAd kimbutav külmalaine

06.01.18 ... Tänavune talv on eriti mõjutanud inimeste elu Põhja-Ameerikas: lumi on jõudnud Floridani, mitmed osariigid on saanud uued külmarekordid, rannikul külmuvad isegi mereelukad. Aasta viimastel päevadel postitati fantastilisi fotosid jäätuvast Niagara kosest.

Postimees valis aasta inimeseks ökoloog Asko Lõhmuse

05.01.18 ... Postimees valis 2017. aasta inimeseks ökoloogi ja Tartu Ülikooli zooloogia osakonna loodusressursside õppetooli juhataja Asko Lõhmuse tema rolli eest teadlasena möödunud aastal inimeste meeli erutanud metsandusteemalises diskussioonis.

Trump plaanib lubada nafta puurimise pea kõigis USA vetes

05.01.18 ... USA presidendi Donald Trumpi administratsioon on teinud vastuolulise ettepaneku lubada nafta ja gaasi puurimine seni kaitstud aladel Atlandi ookeanis ja Vaikses ookeanis.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: