Liigu peamenüü juurde 12.09.24 ÜHISKOND ... Ehkki filosoofia võib tunduda paljudele elukauge valdkond, pole see päriselt teps mitte nii. Sellest, kuidas avalikult filosofeerida ja nõnda maailma muuta, rääkis Novaatorile Kings College Londoni filosoof Aaron Wendland.
02.09.24 HARIDUS ... Kui laps tundub mingis valdkonnas andekas, tuleb tema andeid edasi arendada, sest muidu kaovad need sootuks. Koolis on võimalik rakendada noppeõpet, kus sarnaste annetega lapsed saavad kokku ja õpivad üheskoos.
01.09.24 HARIDUS ... Eesti õpetajad kasutavad tunnis õppetegevusi, millega õpilased päriselt õpiksid. Küll aga jätavad õpetajad valitud tegevuste kasu enda teada. Kui õpetajad põhjendaksid tunnis, kuidas üks või teine tegevus toetaks õppimist, omandaksid õpilased hiljem teadmisi iseseisvalt palju tõhusamalt ning nende õpioskuste areng oleks toetatud, osutab Tallinna Ülikooli doktoritöö.
27.08.24 HARIDUS ... Kuigi haridus- ja teadusministeerium laiemate kärbete tuules teadus- ja arendustegevusest raha vähemaks ei võta, väheneb kõrghariduse tegevustoetus. See kasvatab rektorite nõukogu esimehe Tiit Landi sõnul survet osaliselt tasulise õppe sisseseadmiseks.
09.07.24 HARIDUS ... Kuigi gümnaasiumi matemaatikaeksami tulemused on olnud viimastel aastatel heitlikud ja kõrgkoolid kurdavad sisseastujate kehva reaalainete oskuse üle, pole ekspertide sõnul mõtet matemaatika eri mahus õpetamisest loobuda. Küll aga tuleks üle vaadata kitsa ja laia matemaatika õppekava sisu ning mõelda ka gümnaasiumi eesmärgile laiemalt.
05.07.24 HARIDUS ... Järjest enam on noorte jaoks oluline saada töökogemust, mille saab kirja panna elulookirjeldusse. Kui kümme aastat tagasi töötas 13–17-aastastest noortest 15, siis viimastel aastatel juba 30 protsenti.
18.06.24 HARIDUS ... PISA 2022 uuringus tehtud testi tulemuste põhjal on Eesti põhikooliõpilased oma loovmõtlemise poolest Euroopas esikohal ja maailmas 5.–8. kohal. Kokku osales loovmõtlemise uuringus 64 riiki.
03.06.24 HARIDUS ... Žürii hinnete ja rahvahääletuse tulemuste põhjal sai aasta kooliks 2024 Jõhvi gümnaasium. Tiitli saaja selgus esmaspäeva hommikul ETV hommikusaates "Terevisioon".
03.06.24 ARVAMUS ... Vältimatu on, et tekstirobotite ajastul muutub mõnevõrra lõputöö kokku kirjutamise protsess ja tavad. Siiski ei vähenda see iseenesest lõputöö koostamise väärtust, kirjutab Tartu Ülikooli väljendusoskuse lektor ja "Tekstirobotite kasutamine õppetöös" töörühma juht Helen Hint.
28.05.24 HARIDUS ... "Tahaks minna Tšornobõli ja vaadata, kuidas loomad ja loodus seal peale õnnetust on," õhkab reporter Fred Suvi.
21.05.24 HARIDUS ... Seksuaalharidust saab Eesti noor pigem koolist kui kodust. Kuna koolipingis kaetakse ära eeskätt suguhaiguste, raseduse ja abielu küsimused, avastab noor enamiku ülejäänud seksuaalsusega seonduvat internetiavarustest. Koolis antav seksuaalkasvatus võiks rääkida tabudeta suguelust tervikuna, tõdeti Tartus peetud seksuaalhariduse konverentsil.
16.05.24 HARIDUS ... Eesti arengukava näeb ette, et igal aastal peaks lisanduma ülikoolidest 300 doktorikraadi omanikku. Tegelik näitaja on aga vaid 200–250, avaldas haridus- ja teadusministeeriumi asekantsler Renno Veinthal täna Tallinna Tehnikaülikoolis toimuval doktorantide karjäärikonverentsil.
13.05.24 HARIDUS ... Alates esmaspäevast on Novaatori keskkonnas avatud rahvahääletus, mille tulemusel selgitatakse välja aasta kool 2024. Aasta kooli tiitlile kandideerib kümme finaali jõudnud kooli kuuest maakonnast. Hääletamine on avatud 24. maini.
09.05.24 TÄHELEPANU! TEGEMIST ON TEADUSEGA ... Ehkki Eestis kehtib ühtluskooli põhimõte, on siiski inimestel ruumi erinevate haridusvalikute tegemiseks. Sotsiaal- ja riigiteadlased leiavad, et selle mõjul tekkiv hariduslik kihistumine võib hakata mõjutama inimeste edaspidises elus ka tema poliitilisi eelistusi.
02.05.24 ARVAMUS ... Hariduses on õpetajate ja lapsevanemate vaheline koostöö hädavajalik. Seda mitte ainult õpilase akadeemilise edukuse saavutamiseks, vaid ka tema sotsiaalse ja emotsionaalse arengu toetamiseks, kirjutab Tartu Ülikooli (TÜ) ajakirjanduse ja kommunikatsiooni magistrant Laine Lindvest.
26.04.24 HARIDUS ... Õpipäevikute kasutamine õppe tõhususe mõõtmiseks on tõsiselt võetav tööriist. See edendab kriitilist mõtlemist ja õpitu sügavamat mõistmist, selgus Eesti ja Soome teadlaste uuest uuringust. Üksnes päeviku eest hinde panemine tekitab aga asjatut sooritushirmu.
26.04.24 HARIDUS ... Kerge intellektipuudega õppijate matemaatikaoskus sõltub verbaalsest võimekusest. Erikooliõpilaste kergelt madalam mitteverbaalne järeldamisoskus ei takista neil matemaatika omandamist tavakoolis õppijatega samal tasemel, sest neid juhendatakse sobivalt ja nad saavad tarvilikku õpiabi, selgub Tartu Ülikooli teadlaste uuringust.
18.04.24 HARIDUS ... Hiljutise Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) kooliõpilaste tervisekäitumise uuringu (HBSC) kohaselt on viimase paari kuu jooksul koolis kiusamist kogenud kolmandik 11–15-aastastest Eesti õpilastest. Kuigi Eesti näitajad on juba 16 aastat langustrendis, ütlevad Tervise Arengu Instituudi vanemanalüütik Jaanika Piksööt ja teadur Leila Oja, et Eestis esineb kiusamist Euroopa keskmisest endiselt rohkem.
16.04.24 HARIDUS ... Võõrkeele õppimiseks peab inimesel olema selle keelega kontakt. Nüüd osutavad Eesti teadlased, et keelekontakt võib olla ehe ka nuti- või teleekraani vahendusel. Lapsevanem võiks nende sõnul lapsega kindlasti rääkida emakeeles, kuid varane kokkupuude võõrkeelega ekraani vahendusel annab lapsele hiljem selle omandamisel eelise.
09.04.24 TEADUSELU ... Tartus AHHAA teaduskeskuses algas 9. aprillil kahepäevane õpilaste teadusfestival. Juba kümnendat korda toimunud festivalil tutvustasid parimad õpilasteadlased postrivormis oma töid. Novaator käis noorte uurijatega vestlemas.
08.04.24 TEADUSELU ... Rakenduskõrgkoolid on hädas välisüliõpilaste osakaalu langusega Eesti kõrgharidusmaastikul. Ühelt poolt ei väljastata nende hinnangul kolmandatest riikidest tulijatele piisavalt viisasid ning teisalt puudub plaan, kuidas täita riigi tööjõuvajadust.
08.04.24 ARVAMUS ... Ootused koolidele on kõrged nii riigi, omavalitsuste kui ka lapsevanemate ning laiema üldsuse poolt. Ülikoolide ja koolide partnerluse kogemused aga näitavad, et liigne kärsitus väliste sihtrühmade poolt mõjub koolikultuuri muutmisele pigem pärssivalt.
05.04.24 HARIDUS ... Eesti koolinoored kasutavad Vikipeediat eeskätt koolitöös ja peamiselt info otsimist nõudvate ülesannete kiireks täitmiseks, osutab Tartu Ülikooli teadlaste uuring. Sagedamini teevad seda tüdrukud ja 12. klassi õpilased. Üldise õpilaste suhtumise Vikipeediasse paneb paika aga õpetaja enda teadlikkus keskkonna võimalustest ja ohtudest.
05.03.24 HARIDUS ... Õpetajate madalad palgad, suur töökoormus ja õpetajate vähene järelkasv on leidnud ühiskonnas laialdast kajastust. Hoopis vähem on räägitud ülikooli akadeemilisest tööst ning sellega kaasnevatest rõõmudest või valudest, kirjutavad Tallinna Ülikooli teadlased* Larissa Jõgi, Meril Ümarik ja Kaire Povilaitis.
29.02.24 TERVIS ... Huule-suulaelõhe (HSL) on üks sagedasemaid kaasasündinud väärarenguid. Tartu Ülikoolis kaitstud doktoritöö tulemused aitavad edaspidi laste ravile teaduspõhisemalt läheneda, arvestades paremini Eesti laste eripäradega.
20.02.24 HARIDUS ... Tallinna Tehnikaülikooli rektor Tiit Land leiab, et gümnaasiumis võiks ära kaotada kitsa ja laia matemaatika suuna, sest tuhanded õpilased lõpetavad kooli ebapiisavate matemaatikateadmistega.
15.02.24 HARIDUS ... OSKA uuring kaardistas 70 kutseõppekava, mille tulemustest selgus, et lõpetajatest läheb erialasele tööle alla poole. Sageli õpivad Eesti inimesed kutseõppes hoopis seetõttu, et tahavad uut hobi selgeks saada.
15.02.24 TEADUSELU ... Kuna muutuvas maailmas tekib pidevalt juurde nähtusi, mis vajavad eestikeelset nime, on ka terminitöö pidev. Erialaterminoloogid nopivad uudissõnu välja näiteks loengutest ja tudengite lõputöödest. Nende sõnul peaksid terminiloomes igal juhul osalema erialainimesed, kes lähtuvad mitmest algkeelest ja arvestavad olemasoleva mõistesüsteemiga.
01.02.24 HARIDUS ... Kuna turismisektoris levivaid müüte korratakse uuringust uuringusse, mõjuvad need faktidena. Eesti teadlase osalusel valminud rahvusvaheline uuring kaardistas müütide tõepähevõtmist turismiüliõpilaste seas. Ilmnes, et müüte usuvad rohkem alustavad ja liiga enesekindlad tudengid.
31.01.24 TEADUS 3 MINUTIGA ... Õppimisel tekib hulk andmeid, mida ära kasutades saaks luua igale õpilasele nende eripärasid paremini arvestavama õpikeskkonna. Tänu tõenäosusteooriale suudavad teadmisi ja oskusi siduvad võrgustikud ennustada õpilase edukust ning ülevaadet omades suudab laps koostöös õpetajaga oma õppimist teadlikumalt suunata. Esialgsed tulemused viitavad, et tegu pole vaid paberil heana tunduva ideena, vaid taolist lähenemist oskavad hinnata ka õpilased.
30.01.24 HARIDUS ... Poliitikud räägivad üha enam vajadusest haridusreformide järele. Tallinna Ülikooli avaliku poliitika dotsent Triin Lauri pole nõus väitega, justkui poleks haridusmaastiku seni reformitud. Vastupidi, kohati on tunda isegi reformiväsimust.
29.01.24 HARIDUS ... Artiklivõistluse "Teadus Vikipeediasse 2023" parimateks artiklikirjutajateks valis sel aastal žürii Darja Lavõgina ja Triin Targa. Parima teadusfotograafi tiitli pälvis Enno Merivee.
29.01.24 HARIDUS ... Wikimedia Eesti korraldatud teadusfoto konkursil valis žürii aasta teadusfotograafiks Eesti Maaülikoolis vanemteaduri Enno Merivee. Kokku laekus võistlusele 75 fotot ja kuus videot.
25.01.24 TEADUS 3 MINUTIGA ... Eesti on väheseid riike maailmas, kus muusikaõpetus on kohustuslik õppeaine esimesest klassist gümnaasiumi lõpuni. Kuigi muusikaõpetust peetakse endiselt sageli andekus- või oskusaineks, mängib see tähtsat rolli nii Eesti kultuuri säilimises kui ka õpilaste üldiste õpioskuste arendamises.
23.01.24 TEADUS 3 MINUTIGA ... Eesti õpetajate teadmised õpistrateegiatest on küll head, kuid õpistrateegiate õpetamine on jäänud ainetundides tahaplaanile. Tõhusaks õppimiseks on oluline arendada õppijate õpioskusi ja seostada õpitut varasemate teadmistega, et neid hiljem kasutada uues olukorras.
17.01.24 ÜHISKOND ... Rahvusvahelise poliitikateooria professori Vjatšeslav Morozovi vahi alla võtmise tõttu tuleb küll osa õppe- ja teadustööst Johan Skytte instituudis ümber korraldada, kuid Kristiina Tõnnissoni sõnul ükski tudeng juhendajata jäämist kartma ei pea.
12.01.24 AJALUGU ... Aastatel 1904–1939 kaitses doktorikraadi üle 30 Eestimaalt pärit naise. Kui suur osa neist olid eestlased või baltisakslased, on allikate põhjal keeruline täpselt öelda. Küll aga kirjutavad Eesti ajaloolased, et erialadelt omandasid Eesti naised kraade peamiselt meditsiini ja loodusteaduslikel erialadel, kus teaduskarjääri teha oli hõlpsam.
05.12.23 HARIDUS ... Kuigi OECD õpitulemuste uuringu (PISA) põhjal on vaid kolme arenenud riigi 15-aastased Eesti lastest tublimad, muutusid nelja aastaga Eesti põhikooliõpilaste matemaatika- ja funktsionaalne lugemisoskus kehvemaks. Õpetajad näevad selle taga eeskätt pandeemiaga kaasnenud distantsõpet, ent oma roll võib olla ka kvalifitseeritud õpetajate puudusel.
04.12.23 HARIDUS ... Teisipäeval selguvad rahvusvahelise haridusuuringu PISA 2022 tulemused, mida tutvustavad haridus- ja teadusminister Kristina Kallas ning hariduseksperdid Maie Kitsing ja Gunda Tire. Kell 12 algavat pressikonverentsi näeb otsepildis ERR-i portaalis.
30.11.23 HARIDUS ... Ehkki võimalus vahetunnis õue minna on olemas ilmselt igas Eesti koolis, on osades koolides lastele ette nähtud eraldi õuevahetunnid. Hiljutine uuring näitas, et õuevahetunnis liiguvad lapsed kaks korda rohkem kui sisevahetunnis. Poisid liiguvad seejuures tüdrukutest rohkem ning lapsi meelitab liikuma põõsaid, veesilmu ja muid looduselemente täis koolihoov.
27.11.23 TERVIS ... Kes on teismeeas ülekaaluline või rasvunud, on 40–80 protsendil juhtudest rasvunud ka täiskasvanueas. Tartu ülikooli doktoritöö osutab nüüd murdeeas poiste näitel, et juba 12 nädalaga on sprindi intervalltreeninguga võimalik parandada rasvunud noorel mitmeid tervisenäitajaid.
17.11.23 HARIDUS ... Kuigi vähese iibe jätkudes võiks lõppeda Eestit vaevav õpetajapõud kümmekonna aasta pärast pealtnäha iseeneslikult, valitsevad eri piirkondade vajaduste ja võimaluste vahel suured käärid. Muu hulgas peletab õpetajaid suurematest linnadest kasvav elukallidus, mida võiks aidata leevendada riiklikud elutasemetoetused, selgub arenguseire keskuse raportist.
07.11.23 HARIDUS ... Vikipeedias on käimas ühe korraga nii teadusteemaliste fotode kui ka artiklite konkurss. Oma loomingut saab esitada detsembri keskpaigani.
07.11.23 HARIDUS ... Põhikooli jooksul väheneb Eesti õpilaste motivatsioon õppida loodusaineid, osutab Tartu Ülikooli doktoritöö. Ehkki nende huvi langeb kõigi ainete vastu, jääb see elulähedasemate bioloogia ja geograafia vastu suuremaks kui abstraktsemate füüsika ja keemia vastu. Samas ilmnes tööst, et kõige sagedamini huvituvad õpilased loodusainete omandamisest klassikaliste õpimeetoditega.
03.11.23 HARIDUS ... Mõne analüüsi kohaselt pole umbes 80 protsenti 2030. aastal olulistest ametitest veel praegu olemaski. See muudab koolipingis omandatu vaid vundamendiks, millele terve oma ülejäänud elu kaardimaja ehitada ja seetõttu on ka karjääripöörded üha sagenenud.
03.11.23 HARIDUS ... Statistikaameti uuringu andmetel osalesid peaaegu pooled 20–64-aastased täiskasvanud eelmisel aastal tasemeõppes või koolitustel. Samas tõdesid ligi pooled vastanutest, et neil oli soov või vajadus veelgi rohkem õppida.
24.10.23 HARIDUS ... Inimeste haridusteed mõjutavad paljud erinevad tegurid, kuid eestikeelses koolis õppinud venekeelsete noorte seas kõrghariduse omandanute osakaal peaaegu poole suurem kui kogu rahvastikus, selgub hiljutisest uuringust.
22.10.23 EESTI ... Järgmisest sügisest algab Eesti venekeelsetes lasteaedades ja koolides pikalt edasi lükatud üleminek eestikeelsele haridusele. Koolides algab see esimesest ja neljandast klassist, mis alustavad puhtalt eestikeelse õppetööga, lasteaiad aga lähevad täielikult eesti keelele üle. "Aktuaalne kaamera. Nädal" uuris Tallinna näitel, kuidas üleminek toimub.
17.10.23 PSÜÜHIKA ... Ahhaa-hetke ehk äkktaipamisega tähistatakse olukorda, kus arusaamine mingist seaduspärast, loodud seosest või probleemi lahendusest ilmneb järsku ja ootamatult. Gümnasistide ja üliõpilaste ahhaa-elamusi uurinud Elin Makkar Tallinna Saksa Gümnaasiumist leidis uurimistöös, et ahhaa-elamused saadavad noori kõikjal.
13.10.23 EESTI ... Arenguseire Keskuse värske uuring püüab hinnata seda, kui tõhusad on Eesti koolid ning leiab, et koolivõrgu korrastamisel peaks rohkem lähtuma iga kooli eripärast.