Haridus

Valitsus lihtsustab kolmandatest riikidest pärit tudengite saabumist

15.02.18 ... Valitsuse heaks kiidetud eelnõu kohaselt võetakse välismaalaste seadusesse üle Euroopa Liidu õpi- ja teadusrände direktiiv, mis lihtsustab kolmandatest riikidest pärit teadlaste ja üliõpilaste liikumist Euroopa Liidu sees ning seeläbi ka nende saabumist Eestisse.

Pakosta tahab õppekavas suuremat võrdõiguslikkuse kajastamist

14.02.18 ... Soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise volinik Liisa Pakosta tegi haridusministeeriumile ettepaneku täiendada riiklikku õppekava nii, et seal räägitaks ka meeste ja naiste võrdsetest võimalustest ja kohustustest perekonnas, mida praegune õppekava tema hinnangul piisavalt ei kajasta.

Mart Rannut: meie keelekavades pole olnud lõhna ka teoreetilistest alustest

12.02.18 ... "Keelekaval puudub teoreetiline põhi ja see on olnud kõikide strateegiate ja kavade põhiline puudus," rääkis saates Tartu ülikooli Narva Kolledzi õppejõud Mart Rannut. Põhjus on Mart Rannuti hinnangul spetsialistide puuduses, sest meil ei valmistata ette spetsialiste, kes oskaksid keele toimimist ühiskonnas juhtida.

Indrek Ibrus: jah, ajakirjandus on kriisis

09.02.18 ... Tallinna ja Tartu ülikool on viinud sisse muudatusi ajakirjandusõppes. Mõlemad ülikoolid on ühel meelel, et ajakirjandus on kriisis ning muudatusi pole vaja mitte üksnes õppesüsteemis, vaid ka riigi meedipoliitika tasandil. Tallinna ülikooli meediainnovatsiooni professor Indrek Ibrus tõdes, et ajakirjandus on tõepoolest kriisis ja seda mitmuses.

TÜ raamatukogu kutsub tudengeid appi raamatuid riiulisse laduma

06.02.18 ... Kuigi Tartu ülikooli raamatukogu avamise lõpptärminiks on seatud 2019. aasta algus, siis lugejad pääsevad raamatukogu lugemissaali aprilli lõpus. Selleks, et tuhanded raamatud lugejaile kiiremini kättesaadavaks teha, kutsub raamatukogu ilmselt tudengid ja linlased appi raamatutalgutele.

Tahad digilõhet ületada? Räägi teismelistele, kuidas vanemaealisi õpetada

02.02.18 ... Nooremast põlvkonnast on küll vanemaealistele digioskuste õpetamisel kasu, kuid esmalt peaksid nad saama ise uute oskuste jagamiseks ettevalmistuse, selgub Tallinna ülikooli Eesti demograafia keskuse teaduri Tiina Tambaumi teadustööst.

Haridusseaduse värskendus: diplom võib puududa, aga teadmised peavad olema

01.02.18 ... Viimasel nädalal on tähelepanu pälvinud haridusseaduse muudatus, mis lubaks ka näiteks põhiharidusega inimesel ülikooli pääseda. Tegelikult on asi muidugi märksa keerulisem ning teadmised järgmises õppeastmes õppimiseks peavad olemas olema ka diplomita inimesel.

Tõnu Lehtsaar | Jälle ülikoolis

31.01.18 ... Eilne võib olla armas, kuid adekvaatne saab olla vaid tänane, tõdeb Tartu ülikooli rektori kohusetäitja Tõnu Lehtsaar oma arvamusloos.

Omariikluse tekkele sillutas teed eestlaste kõrge haridustase

31.01.18 ... Tartu ülikooli Eesti ajaloo rahvusprofessuuri juht Tõnu Tannberg viitab aasta esimeses Horisondis ilmunud intervjuus, et iseseisva rahvusriigi idee tekke üks olulisemaid eeldusi oli eestlaste haritus.

Teadlane teab, kuidas teadmiste vahel seosed tekivad

29.01.18 ... Jahu, piim ja munad ei moodusta kapis eraldi seistes pannkoogitainast. Nii on ka õppimisega ja sh loodusteaduste õppimisega – eraldiseisvad teadmised faktidest meid ei aita – vaja on teada ka nende vahelisi seoseid. Ja just need omavahel seostatud teabekillud moodustavad loo nagu sõnad lauses.

Mait Klaassen: maaülikool on ka edaspidi saja esimese ülikooli seas

23.01.18 ... Maaülikoolil on potentsiaali saada juhtivaks biomajanduse ülikooliks maailmas, leiab teisipäeval taas maaülikooli rektori ametisse nimetatav Mait Klaassen.

Noorte leidurite programm võib panna aluse kodumaistele nobelistidele

21.01.18 ... Tartus SPARK Makerlabis alguse saanud noorte leidurite ja ettevõtjate programm annab tehnikahuvilistele võimaluse oma teadmised proovile panna ja ka oma kõige pöörasemad inseneriideed päriselt valmis teha. Peagi loodetakse inseneeriahariduse programmi laiendada ka mujale Eestisse.

Tääksi spordiakadeemia hinnangul oli spordikooli hange suunatud vaid Audentesele

17.01.18 ... Haridusministeerium ei ole leidnud kooli, kes pakuks kahe aasta pärast riiklikult rahastatud spordigümnaasiumi teenust. Senine lepingupartner Audentes osales küll hankes, aga soovib poole kõrgemat hinda, samas avaldab Suure-Jaanis tegutsev spordikool kool nördimust, et hange oli mõeldud ainult Audentesele ja neil pole võimalik riiklikku tuge saada.

Kirjandusmuuseum ootab õpilastelt koolipärimusi

15.01.18 ... Kirjandusmuuseum otsustas kokku koguda Eesti koolipärimuse ning ootab koolilastelt kirjeldusi selle kohta, milliseid mänge nad koolis mängivad, milliseid nalju teevad või mida tänapäeva noored kardavad.

Jaak Aaviksoo: lai matemaatika kui laiem tee tulevikku

15.01.18 ... Eestis tasuks uuesti arutada võimalust sobitada senised kaks justkui vastanduvat matemaatikaeksamit üheks küpsuseksamiks. Kui me oskame sõnastada ühtsed nõuded emakeeleoskusele ja seda küpsuseksamil mõõta, siis ei tohiks ka ühtne matemaatika küpsuseksam üle jõu käia, kirjutab tehnikaülikooli rektor Jaak Aaviksoo.

Helen Eelrand: soopõhine käsitöötund on ajast ja arust

09.01.18 ... Kui kellelegi ikka veel kangastub, et tikkimine või viltimine on 21. sajandil möödapääsmatud oskused, seda eriti just tütarlastele, kes ei kavatse oma haridusteed jätkata kodumajanduskoolis, siis palun tõstku käsi ning vastaku argumenteeritult, miks, kirjutab Helen Eelrand.

"Rakett 69" võitja: elus tagab edu oskus säilitada lapselik avastusrõõm

29.12.17 ... Mõtlemist ja küsimist vähe sallivas ühiskonnas on kõige olulisem säilitada lapselik avastusrõõm, leiab saate "Rakett 69" seni kõige noorem võitja Karl Vilhelm Valter ETV aastalõpuintervjuus Katrin Viirpalule.

Video: tulevaste matemaatikute, IT- ja majandusspetsialistide uus õppehoone

28.12.17 ... Tartu Ülikool sõlmis kolmapäeval ehitusfirmade Rand ja Tuulberg AS ning AS Ehitustrustiga lepingu uue õppe- ja teadushoone Delta ehitamiseks. Hoone ehitus läheb maksma 28,4 miljonit eurot.

Reps: õigekirja hindamine lugemisoskuse eksamiosas jääb

18.12.17 ... Haridusminister Mailis Reps kinnitas riigikogu ees arupärimisele vastates, et õigekirja hindamine on eesti keele riigieksami lahutamatu osa, seda nii funktsionaalse lugemisoskuse kui ka kirjutamisoskuse hindamisel.

Lugu sellest, kuidas Tartu ülikooli turundusmagistrandid pada ajasid

15.12.17 ... See on esimene kord, kui Tartu ülikooli tootearenduse õppeaines loodu päriselt müüki jõuab. Üliõpilaste panus ei piirdunud vaid paja keetmisega. Töörühma liige Age Tempel rääkis, et protsess oli mitmekülgne: peale retseptide endi tuli uurida tarbijate vajadusi ja maitse-eelistusi, pakendikujundust.

President andis neljale noorele üle hariduspreemia

14.12.17 ... President Kersti Kaljulaid andis neljapäeval neljale noorele hariduspreemia.

Kirjutamisoskus kui jalgrattasõit

14.12.17 ... Me elame üha enam ja enam kirjalike tekstide maailmas, kuid meid ei õpetata neid looma, kirjutavad Anni Jürine, Ilona Tragel, Djuddah A.J. Leijen.

Lasteaiad saavad kala-aabitsad

13.12.17 ... Valmis on saanud lasteaia viimaste rühmade lastele mõeldud "Meie pere kala-aabits". Autorid loodavad, et veel selle aasta jooksul jõuab aabits igasse lasteaeda ning selle abil hakkavad lapsed tähtede ja numbrite õppimise kõrval ka kalu armastama.

Lukas: aukartus ilusa keele ja õigekirja vastu peab alles jääma

12.12.17 ... Emakeele riigieksamisse sisse viidav muudatus, kus funktsionaalse lugemisoskuse osas ei hinnata enam õigekirja, ei tohi anda signaali, et õigekirjutamine ja ilus eesti keel ei ole enam tähtsad, ütles muuseumijuht ja endine haridusminister Tõnis Lukas.

Tüpograaf: inimestele ei saa kindlat kirjakallet peale pressida

12.12.17 ... Tüpograaf Mart Andersoni sõnul ei tohiks inimestele kindlat kirjakallet peale suruda.

Koolielu 19. sajandil – polegi nii erinev tänapäevast?

12.12.17 ... On 18. jaanuar 1911. aastal. Vene tsaaririigi koolidesse tulevad loendajad. Üle loetakse kõik õpilased, õpetajad, klassiruumid, õpikud. Uuritakse, kui palju lapsi langeb koolist välja – ärge üllatuge, toonane koolist väljalangevus oli oluliselt suurem kui tänapäeval, pigem lõpetas kooli väiksem osa õpilastest.

Altar ja klassituba: kuidas vaba, kuid vaene talupoeg kooli jõuab

12.12.17 ... Sinne artikkel on populaarteaduslik eellugu mahukale teadustööle, mis kannab pealkirja “Altar ja klassituba: õigeusu koolid Balti provintsides 1870–1914”.

Uuring: eesti ja vene noorte vahel laiutab kodanikuhariduses suur lõhe

12.12.17 ... Eesti õpilaste teadmised ühiskonna ja kodanikurollide kohta on paranenud, kuid eesti ja vene õppekeelega noorte hulgas on siin väga suured erinevused. Samas ei usalda noored ajakirjandust ega kipu olema poliitiliselt aktiivsed. Poliitilise aktiivsuse osas on vene õppekeelega noored aktiivsemad kui eesti teismelised.

Volli Kalm: koht edetabelis ei saa olla ülikooli arendamise ainus eesmärk

02.12.17 ... Ülikooli suurim murekoht näib olevat bürokraatia ning sellega võitlemine, selgub intervjuust Volli Kalmuga. Positiivne on aga rahvusülikooli koht rahvusvahelistes edetabelistes, mis rektori sõnul ei peaks siiski olema ülikooli arendamise juures omaette ja peamine eesmärk.

Teadusajakirjanikud: teadushuviharidus on kõva teaduse poole kaldu

22.11.17 ... Millistes huviringides võiksid lapsed käia, et neil tekiks huvi ühe või teise teadusvaldkonna vastu? Robootikaring, väikesed loodushuvilised, füüsikaring, IT ring... Kas ja miks paistab huviharidus ühekülgne, kaldu loodus- ja täppisteaduste poole?

Professor Jaak Vilo: programmeerimisoskusest võib igal erialal kasu olla

22.11.17 ... Tartu ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo tõdeb novembri-detsembri Horisondis ilmunud intervjuus, et kui välismeedias loodud kuvandi järgi õpetatakse Eestis lastele juba esimeses klassis programmeerimist, siis tegelikult ei tehta seda üheski põhikoolis.

PISA koordinaator: ootame koolidelt eeltööd

21.11.17 ... PISA koordinaator Gunda Tire tõdes, et osad õpilased võivad PISA testi selle vastu huvi tundmata lihtsalt läbi klõpsutada, kuid korraldajad ootavad koolidelt ikkagi eeltööd, et suunata lapsi sellele rohkem pühenduma.

Õpilaste sõnul oli PISA testis meeskonnatöö ülesanne oodatust lihtsam

21.11.17 ... Eesti 15-aastased noored saavutasid kaks aastat tagasi läbi viidud PISA uuringu meeskondliku probleemilahendamise oskuses Euroopa parima tulemuse. Õpilaste hinnangul oli meeskondliku koostöö ülesanne oodatust lihtsam, samuti on mitmeid võimalusi meeskonnatööd harjutada.

PISA uuring: Eesti ja Soome 15-aastased on Euroopa parimad meeskonnatöös

21.11.17 ... Eesti ja Soome troonivad hariduse kvaliteeti hindava PISA uuringu kõige värskemate tulemuste Euroopa pingerea eesotsas. Uuringuga mõõdeti 15-aastaste meeskonnatöö-, interaktiivsus- ja probleemilahendusoskusi.

Õpetajatel pole tihti võimalik end koolikiusamise eest kaitsta

16.11.17 ... Koolikiusamisega seoses räägitakse enamasti õpilastest, kuid kiusatava rolli võivad koolis sattuda ka õpetajad. Neljapäeval arutati teemat Tartus toimunud haridusfoorumil.

Geograafiaviktoriini piltküsimus: mis kohta Eestis on mudelil kujutatud

15.11.17 ... Kolmapäeval on ülemaailmne GIS-päev, nii on ka meie teemaks GIS ja sellega põimunud kartograafia. Rahvusvahelise geograafianädala raames korraldab Tartu ülikooli geograafiatudengite organisatsioon EGEA-Tartu kooliõpilastele mõeldud veebiviktoriini.

Lasteaednike palgad tõusevad 85 protsendini õpetajate palkadest

08.11.17 ... Lasteaiaõpetaja miinimumpalk jõuab järgmisel aastal 85 protsendini üldhariduskooli õpetaja miinimumpalgast ja ületuleval aastal 90 protsendini. Magistrikraadiga lasteaedniku miinimumpalk aga võrdsustub selleks ajaks kooliõpetaja omaga.

Õpetajate miinimumpalk tõuseb 1150 euroni

08.11.17 ... Õpetajate miinimumpalk tõuseb jaanuarist praegusega võrreldes sada eurot 1150 euroni kuus. Koos lisatasudega küündib õpetajate keskmine palk sellega umbes 1400 euroni. Samas on paljudes väiksemates omavalitsuses endiselt probleem selles, et õpetajatel ei ole võimalik töötada täiskoormusel.

Õpetajate töötasu alamäär tõuseb 1150 euroni

08.11.17 ... Haridusminister Mailis Reps kohtub kolmapäeval haridustöötajate liidu, õpetajate liidu, linnade liidu ja maaomavalitsuste liidu esindajatega, et leppida kokku uus õpetajate töötasu alammäär.

Kaks müüti koolikiusamisest ja mida uuringud selle kohta räägivad

01.11.17 ... Sügisvaheaeg on läbi, lapsed on kolmandat päeva tagasi koolis. Paljude jaoks tähendab see uut algust ja paljude jaoks kordub kõik otsast peale. On aeg rääkida koolikiusamisest.

Hendrik Agur ERM-i juhivalikust: koolijuhid vajaks ka hädasti konkurentsi

28.10.17 ... Tallinna Gustalf Adolfi gümnaasiumi direktor Hendrik Agur tuletas ERM-i juhivalikule järgnenud reaktsioonide taustal meelde, et hädasti vajaks muutmist ka kord, et Eestis haridussüsteem poleks n-ö eluaegsete koolijuhtide küüsis.

Eksamitulemused: leia oma kooli tulemus matemaatikas, eesti ja võõrkeeltes

26.10.17 ... Allolevatest tabelitest saab otsida, millistes koolides läksid eesti keele või matemaatika eksamid kõige paremini. Matemaatika kitsa ja laia eksami tulemused on erinevates tabelitest. Samuti on võimalik koole järjestada tulemuste põhjal.

Haridusstatistika: kuivõrd aitavad koolid häid tulemusi saavutada?

26.10.17 ... Õpilaste saavutustel on roll mängida ka koolidel. Innove vaatab selle hindamiseks koolide panust. Allolevast graafikust saab aimu, kas kooli panus oli oodatav, oodatust kõrgem või sootuks madalam.

Haridusstatistika: neiud olid riigieksamites edukamad

26.10.17 ... Nii eesti keele riigieksami, matemaatika kitsa ja laia eksami kui ka eesti keel teise keelena eksamis saavutasid neiud noormeestest keskmiselt paremaid tulemusi. Seda ka mediaanide arvestuses ja maksimumtulemuste saavutamises.

Eksamitulemused: 7 ettepanekut õpetajatele, õpilastele ja ülikoolidele

26.10.17 ... Üldiselt on eesti õpilaste eksamitulemused kiiduväärt: suuri languseid ei ole märgata, head taset kinnitab ka PISA testide tulemus, mis näitab, et juba gümnaasiumisse minevad põhikoolide lõpetajad on heade teadmistega. Siiski toob Innove välja mõned mõtted, kuidas õpilasi loovamalt tööle panna ja tulemusi mitmekülgsemalt parandada.

Ülevaade riigieksamitest: õpilaste argumenteerimisoskus jätab soovida

25.10.17 ... Eesti keele eksami tulemused on igati rahuldavad, küll aga võiks parandada õpilaste argumenteerimis- ja refereerimisoskuseid. Matemaatika kitsa eksami tulemused olid pisut madalamad kui mullu. Samas tugevad kitsa eksami sooritajad võiks olla julgemad ja proovida teha laia eksamit.

Testi, kuidas vihane Eva või rõõmus Tõnu uudiseid loevad

17.10.17 ... Tänu teadustööle saavad kõnepuudega inimesed oma emotsioone lisaks sõnavalikule ka häälega väljendada.

Erakoolide "karbikulude" hüvitamise eelnõu jõuab riigikogu suurde saali

09.10.17 ... Riigikogu kultuurikomisjon saatis erakoolidele lisarahastust ettenägeva seaduse arutelu edasi riigikogusse 18. oktoobriks esimesele lugemisele.

Reps: füüsika- ja keemiaõpetajatest on tõsine puudus

07.10.17 ... Pärnu kontserdimajas toimunud aasta õpetaja auhinnagalal oli nominentide hulgas palju noori õpetajaid ning ise tõdesid noored, et õpetajaamet on vahva ja pakub iga päev positiivseid emotsioone. Siiski on õppeaineid, mille õpetajatest on puudus käes ja kuhu just noori oodatakse.

Aasta haridusteoks kuulutati tehnoloogia ja disaini hackathon'id

07.10.17 ... Laupäeva õhtul toimunud galaõhtul tänas haridus- ja teadusministeerium aasta parimaid õpetajaid, tublimaid õpilasi ja hariduselu sõpru. Samuti kuulutati välja aasta tegu Eesti hariduses.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: