Teadusvideod

Teadlane teab, millest tuleb hiina keele keerulisus

19.02.18 ... Kui soovitakse anda iseloomustuse millelegi, mis tundub mõeldamatult keeruline või arusaamatu, öeldakse tihti: “Raske nagu hiina keel”. Kas hiina keel on tõesti nii raske? Jah ja ei.

Teadlane teab: muld on sama elus kui inimene

12.02.18 ... Pealtnäha ka kõige mittemullalikum muld on elu poolest sedavõrd rikas, et selle geneetilist mitmekesisust võib võrrelda inimese omaga, teab rääkida Tallinna ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi bioloogia professor Madis Metsis.

Teadlane teab, kuidas teadmiste vahel seosed tekivad

29.01.18 ... Jahu, piim ja munad ei moodusta kapis eraldi seistes pannkoogitainast. Nii on ka õppimisega ja sh loodusteaduste õppimisega – eraldiseisvad teadmised faktidest meid ei aita – vaja on teada ka nende vahelisi seoseid. Ja just need omavahel seostatud teabekillud moodustavad loo nagu sõnad lauses.

Kuidas mõjusalt esineda: seisa sirgelt, räägi selgelt ja ole vait

22.01.18 ... Kuidas mõjusalt esineda? Kõnelemise kunsti ehk retoorika hällis Vanas Kreekas oli esinejate jaoks üks arusaadav ja lihtne soovitus: seisa sirgelt, räägi selgelt ja ole vait. Viimane ei tähendanud seda, et esineja peaks tulema lavale ja vaikima, aga ta ei tohtinud liigselt lobiseda, pidi oskama pidada pausi ja mis peamine- jälgima kuulajaskonda, kirjeldab Tallinna ülikooli avalike suhete lektor Mart Soonik.

Tehnoloogia väärkasutamine võib viia inimkonna taandarenguni

15.01.18 ... Kas tehnoloogia võib viia inimkonna taandarenguni? "Ei," vastab Tallinna ülikooli haridustehnoloogia vanemteadur Kairit Tammets, kuid lisab, et tehnoloogia väärkasutamine võib viia taandarenguni.

Teadlane teab: kuidas mõjutab väike Eesti suurt ilma?

01.01.18 ... Eesti on selgelt väga väike riik, territooriumilt umbes 125s ja rahvaarvult 150s. Maailmas teevad otsuseid suured ja tähtsad, meie väikese Eesti tegemised pole olulised. Sellel on plussid ja miinused, nendib Tallinna ülikooli ühiskonnateaduste instituudi rahvusvaheliste suhete lektor Catlyn Kirna.

Kuidas tähistavad jõule eesti kirjanduslikud kangelased?

25.12.17 ... Vargamäe Andrese ja Mari esimene ühine sõit kirikusse, romaanis „Ristideta hauad“ metsavennad pühade ajal punkris sülti söömas, Väikese Illimari elevus jõulukuuske nähes – ka kõige erinevamad jõulukirjeldused sisaldavad tuttavlikke märksõnu, mis haakuvad meie, lugejate jõulumälestustega.

Teadlane teab, milline on hea kriitik

18.12.17 ... Kultuuritooteid ilmub tohutu palju. Kui rääkida kirjandusest, siis Eestis avaldatakse aastas umbes 70 algupärast romaani ja üle 100 luulekogu. Lisaks sama palju tõlkeid. Mitte keegi ei jõua kõike läbi lugeda, nendib Tallinna ülikooli kirjandusteooria lektor Märt Väljataga.

Teadlane teab: mis teeb saiast saia ja õllest õlle?

11.12.17 ... Kuigi nii saia kui õlut kergitab pärmiseen, teeb saiast saia ja õllest õlle pisut erinev seen, selgitab Tallinna ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi süsteemibioloogia külalislektor Kairi Koort.

Teadlane teab, kas maitse üle tasub vaielda

04.12.17 ... On ütlus, et maitse üle ei vaielda.  Aga miks peaks sellega üldse nõustuma? Miks ei peaks maitse üle vaidlema? Seda selgitab Tallinna ülikooli filosoofia lektor Margus Vihalem. 

Teadlane teab: geenid ütlevad, millised mikroobid inimeses elavad

13.11.17 ... Meile tuntud bakteritest enamus ei põhjusta haigusi. Vastupidi, mikroobid toetavad oma elutegevusega inimese organismi, normaalset funktsioneerimist. Mis on mikrobioota, mis mikrobioom ja kuidas seda uuritakse, räägib Tallinna ülikooli süsteemibioloogia lektor Kairi Koort.

Teadlane teab: kas noorus on hukas?

06.11.17 ... Noorus on olnud hukas juba aegade algusest saati, teab rahvasuu. Päris maailmas saab aga väita, et noored on huvitavas kasvueas ehk akronüümina hu-kas, aga mitte hukas selle otseses tähenduses leiab Tallinna ülikooli noorsootöö- ja mitteformaalõppe õpetaja Lianne Teder.

Teadlane teab: kui palju on ühist eesti ja vene kultuuril?

30.10.17 ... Kas eesti ja vene kultuur kusagil tänapäeval kattuvad ka, küsis nõutu televaataja. Sellele küsimusele saab vastata Tallinna ülikooli kirjandusteadlase Mihhail Trunini sõnul ainult jaatavalt. Baltimaad üldse ja Eesti nende hulgas on üks neist paigust maailmas, kus on eri keeled ja kultuurid koos toiminud ja üksteist mõjutanud juba aastasadu.

Teadlane teab: kas tarretise saab sauna kaasa võtta?

23.10.17 ... Miks mõni tarretis toasoojas üles sulab, mõni aga mitte? Kas mõne tarretise saab sauna kaasa võtta? Uudishimuliku lugeja küsimusele vastab TLÜ loodus- ja terviseteaduste instituudi keemia dotsent, keemia vanemteadur Rando Tuvikene.

Teadlane teab: miks Eesti suvi läheb aina külmemaks ja kas nii jääbki?

16.10.17 ... Mitu aastat kulub kuni mandrilt saartele saab maakerke tõttu juba jala ja kas meie kliima tõepoolest soojeneb? Miks Eesti suvi läheb aina külmemaks ja kas nii jääbki? Teadushuvilist televaatajat vaevanud küsimustele vastab Tallinna ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi vanemteadur Hannes Tõnisson.

Teadlane teab: kas maailma võiksid valitseda ainult teadlased?

09.10.17 ... Vajadusest elada elu teadmisepõhiselt ja langetada otsuseid teadusele tuginedes räägitakse tänapäeval üha enam. Ulmes maalitakse lugejate silmade ette ühiskondi, mida juhivadki teadlased. Tallinna ülikooli Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudi teaduskommunikatsiooni lektor Arko Olesk nendib aga, et lõplikku tõde ei paku isegi teadus.

Teadlane teab: kas meie emakeel mõjutab meie intellektuaalseid võimeid?

02.10.17 ... Uudishimuliku televaataja Madis Hurda küsimusele, kas inimese emakeel mõjutab tema intellektuaalseid võimeid ja maailmapilti, vastab Tallinna ülikooli humanitaarteaduste instituudi itaalia uuringute ja semiootika professor Daniele Monticelli.

Teadlane teab: kui palju on Eestis maa-aluseid salajõgesid?

25.09.17 ... Kui palju on Eestis maa-aluseid salajõgesid? Kas mõni salajõgi on ka vooluhulgalt suurem kui näiteks suuremad n-ö päris jõed? Uudishimuliku televaataja küsimusele vastab Tallinna ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi nooremteadur Oliver Koit.

Teadlane teab: miks on muru roheline?

18.09.17 ... Miks muru on roheline või kas ikka on? Uudishimuliku televaataja küsimusele vastab Tallinna ülikooli humanitaarteaduste instituudi lingvistika ja tõlketeaduse dotsent Mari Uusküla.

Teadlane teab: miks on vaja õpetada muusikat "andetule" inimesele?

11.09.17 ... Kas ja kuidas on mõtet inimestele muusikat õpetada, teades, et mõnel inimesel lihtsalt pole annet, tundis Tallinna ülikoolile saadetud küsimuses huvi televaataja Ele. Tallinna ülikooli muusikaõpetuse metoodika professor Tiina Selke sõnul on muusikalised alged peidus igaühes. Need lihtsalt vajavad avamist.

Teadlane teab: mis andis perioodilisustabelile selle tänase ilme?

04.09.17 ... Miks on perioodilisustabel just sellise kujuga, nagu kõik teavad? Kas on olemas veel mingeid eriilmelisi tabeleid? Just sellise küsimuse saatis Tallinna ülikoolile televaataja Mart. Vastuse annab TLÜ rektor, professor Tiit Land.

Video: nähtamatu kummituse ehk tantsulise ööliblika varjatud elukäik

24.07.17 ... Tartu ülikooli putukateadlane Sille Holm jälgis kodutalu hoovis Euroopa ühe tantsulisema ööliblika humala-eistekedriku varjatud elu nukust eduka paaritumiseni ja avaldas sellest Instagramis lõbusa video. Skandinaavia ja germaani mütoloogias tuntakse humala-eistekedrikut "nähtamatu kummitusena". 

TTÜ teadussekundid: kuidas satelliiti energiaga varustada?

21.06.17 ... TTÜ küberneetika dotsent Raavo Josepson selgitab, mida peab silmas pidama orbiidile saadetaid kuupsatelliite töös hoidvate päikesepatareide disainimisel.

Ühe minuti loeng: milleks meile mälestused?

20.06.17 ... Meie peamised ajalooteadmised pärinevad ajalooraamatutest, filmidest ja muuseumidest, mis kõik tunduvad palju usaldusväärsemad kui näiteks vanaema mälestused. Kes ikka viitsib neid päevast päeva kuulata? Neist mööda vaatamine oleks aga lühinägelik, leiab Tallinna ülikooli humanitaarteaduste instituudi ajaloo magistrant Elmar Gams

Ühe minuti loeng: mis muudab jalakäija liiklushuligaaniks?

19.06.17 ... Jalakäijad on sagedased reeglite rikkujad. Kas minnakse punasega või vales kohas üle sõidutee või ületatakse teinekord tee diagonaalselt ja mitte otsemat teed pidi, nagu nõuab liiklusseadus. Või kõnnitakse lihtsalt sõiduteel. Isegi kui jalakäijad on muidu seaduskuulekad, patustatakse mitmete reeglite vastu. Kuidas sellist käitumist mõista?

Ühe minuti loeng: kuidas ületada poliitiline seisak?

12.06.17 ... Viimasel kümnendil on Euroopa põhivoolupoliitikat iseloomustanud seisak ja populistlike alternatiivide tugevnemine. Olukorra muutmiseks tuleb lahti saada praegusest tehingupõhise poliitilise juhtimise ja uusliberaalse valitsemise kombinatsiooni segust, leiab Tallinna ülikooli riigiteooria professor Leif Kalev.

TTÜ teadussekundid: kuidas satelliidile koht kätte näidata?

31.05.17 ... Kui soovime uurida inimtegevuse mõju meie koduplaneedile, on vahel otstarbekas vaadata seda veidi kaugemalt – näiteks kosmosest, leiab TTÜ100 satelliidi arendaja ja TTÜ tarkvaratehnika lektor Martin Rebane. Esmalt tuleb aga teadlastel satelliidile selgeks teha, kus ja kuidas see üleüldse see ise paikneb.

Ühe minuti loeng: kuidas sünnib riik?

29.05.17 ... Koos Eestiga tähistavad sel ja tuleval aastal oma 100. sünnipäeva veel mitmed Euroopa riigid. Kuigi Euroopa Liidus pole plaanitud neid veel kuidagi ühiselt tähistada, oleks Tallinna ülikooli ühiskonnateaduste instituudi õigusajaloolase Peeter Järvelaiu hinnangul selleks küllaga põhjust.

Ühe minuti loeng: mida teha riskinoortega?

29.05.17 ... Riskinoorte probleemide põhjustegurite taust ei ole must-valge, nendib Tallinna ülikooli ühiskonnateaduste instituudi sotsiaaltöö doktorant Koidu Saia. Õigel ajal abita jäänud noort on hiljem raske ja kallis aidata aga nii riigil kui ka perekonnal.

TTÜ teadussekundid: kuidas muuta e-riik kodanikusõbralikumaks?

17.05.17 ... Eesti võib olla oma e-riigi üle õigustatult uhke. Just talle vajalike teenuste leidmist saaks teha aga oluliselt lihtsamaks, leiab Tallinna tehnikaülikooli tarkvarateaduse instituudi professor Kuldar Taveter.

Ühe minuti loeng: mis on ühist algustel?

15.05.17 ... Tallinna ülikooli emeriitprofessor Voldemar Kolga selgitab seekordses ühe minuti loengus, mis ühendab erinevaid algusi.

Ühe minuti loeng: kuidas kasutab kunst massimeediat?

08.05.17 ... 20. sajandi kunstnikest ja filmitegijatest visionäärid uskusid tuleviku meediumitest väga palju. Kui hästi kaasaegne kunst massimeedia demokraatlikkust ära kasutada oskab, selle üle mõtiskleb kuraator ja kunstnik Sandra Jõgeva.

100 sekundi video: milline on hea õpetamine?

05.05.17 ... Kas on olemas üldiseid hea õpetamise põhimõtteid, mida kõik õpetajad rakendada võiksid, küsib Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia huvihariduse lektor Külli Salumäe.

Ühe minuti loeng: kuidas sünnib piltidest dokumentaalfilm?

02.05.17 ... Mis teeb ühest pildireast ekraanil dokumentaalfilmi? See ei olegi nii lihtne küsimus, kui esialgu tundub. Dokumentaalfilmiks kiputakse nimetama igasugust liikuvat pilti, millel on näha reaalset maailma ja päriselt eksisteerivaid tegelasi, nendib Tallinna ülikooli Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudi dokumentaalfilmi dotsent Riho Västrik.

Ühe minuti loeng: kuidas on seotud keel, kultuur ja värvid?

24.04.17 ... Värvid ümbritsevad meid kõikjal. Igal asjal on oma värv – merel, murul, taeval, lilledel ning kõik tehislikud objektid meie ümber on värvilised. Värve ei saa objektist lahutada ja vaadata ainult värvi ennast. See on asjaolu, mis muudab lastele värvisõnade omandamise raskeks, märgib Tallinna ülikooli humanitaarteaduste instituudi tõlkeõpetuse dotsent Mari Uusküla.

TTÜ teadussekundid: kuidas rajada ohutumaid kalapääse?

19.04.17 ... Tallinna tehnikaülikooli teadlaste loodud kaladest inspireeritud mõõteseadmed võiksid aidata rajada senisest ohutumaid kalapääse ja kanaleid.

Ühe minuti loeng: mis on armastus?

17.04.17 ... Vaatamata müüdile, et pühendumuslik armastus kasvab esialgsest kirest välja iseeneseslikult, nõuab mina-keskse armastuse ületamine püsivust ja teadmisi, leiab Tallinna ülikooli humanitaarteaduste instituudi direktor Tõnu Viik.

Ühe minuti loeng: kuidas ennetada infoväsimust?

10.04.17 ... Inimkond loonud nüüdseks maailma, kus on 300 eksabaiti inimtekkelist informatsiooni. See on 300 000 000 000 000 000 000 baiti. Nii pole ime, et paljusid kimbutab juba infoväsimuse sündroom.

Ühe minuti loeng: kuidas isesõitev auto ümbrust tajub?

03.04.17 ... Autonoomseks autoks nimetatakse sõidukit, mis täidab tavapärase sõiduki funktsionaalsusi, jälgides ümbritsevat keskkonda ning navigeerides ilma juhi abita. Isesõitev ehk robotjuhitav sõiduk reageerib mistahes olukorras inimesest kiiremini ja suudab olla täpsem ning tähelepanelikum, märgib Tallinna ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi rakendusfüüsika professor Tõnu Laas.

TTÜ teadussekundid: raadiosideta poleks ka kosmosemissioone

31.03.17 ... Tallinna tehnikaülikooli Seebecki elektroonikainstituudi dotsent Ivo Müürsepp kinnitab, et igasuguse kosmosesatelliidi tööks on hädavajalik side baasjaamaga ehk siis raadioside on õnnestumiseks eluliselt oluline.

Ühe minuti loeng: mis muudab koolilapsed õnnetuks?

27.03.17 ... Kuigi on lihtne arvata, et õpilaste mureliku meele põhjus on kooliväsimus, võib olla väsimus hoopis märk mõningatest puuduvatest õpioskustest, leiab Tallinna ülikooli haridusteaduste instituudi teadur Grete Arro.

Ühe minuti loeng: mis mõjutab kuriteo pealtnägija mälu?

20.03.17 ... Mõnikord võib juhtuda, et oleme pealtnägijaks kuriteole. See tähendab, et meil tuleb anda juhtunu kohta ütlusi ning vajadusel tuvastada nähtud isik. See ei pruugi aga olla nii sirgjooneline, kui esmapilgul paistab, nendib Tallinna ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi üldpsühholoogia dotsent Kristjan Kask.

Ühe minuti loeng: kuidas arvutada peast nagu mustkunstnik?

13.03.17 ... Ilmselt enamik koolilapsi arvavad, et matemaatika on igav, keeruline ja kui on vaja teha arvutusi vihikus või jumal hoidku, tahvlil, on see tüütu, võtab palju aega ja viib tihti valele vastusele. Osutub, et pole vaja näha nii palju vaeva, kinnitab Tallinna ülikooli digitehnoloogiate instituudi matemaatika dotsent Maria Zeltser.

Ühe minuti loeng: milleks meile füüsika?

06.03.17 ... Matemaatika ja füüsika – sageli lausutakse neid sõnu kohatu ning hirmunud aupaklikkusega. Justkui oleks tegu millegi ebamaise ja üliraskega. See "hirm" on aga kohutav õnnetus, mille väärilised viimased sugugi pole, kinnitab Tallinna ülikooli füüsika doktorant Sander Paekivi.

100 sekundi video: miks on vaja käsitööteadust?

01.03.17 ... Eestis toodetavast lambavillast peaaegu 90% hävitatakse, samas kui mõned käsitöötehnikad vaevlevad materjalipuuduses. Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakonna juhataja Ave Matsin usub, et teadusliku lähenemise abil saab olukorda muuta.

Ühe minuti loeng: kuidas tekivad hallutsinatsioonid?

27.02.17 ... Olgu tajujaks arvuti või inimene – üks võimalik selgitus meelepetete tekkeks võib olla üllatuslikult sarnane, leiab Bergeni ülikooli bioloogilise psühholoogia dotsent ja Tallinna ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi kognitiivse neuropsühholoogia dotsent Kristiina Kompus.

Ühe minuti loeng: kui vana on Eesti?

23.02.17 ... See esmapilgul lihtne küsimus tekitab tihti suurt kimbatust. Tudengite peal testituna annab see enamasti vastuoksliku tulemuse: Eesti on küll põline maa, kus me oleme elanud aastatuhandeid, kuid siiski riigina väga noor, märgib Tallinna ülikooli kultuuriajaloo professor Marek Tamm.

Ühe minuti loeng: kuidas turism rahu tagab?

13.02.17 ... Turism on üks parimaid purustatud majanduse taastajaid, sest seda on võimalik ergutada ilma igasuguste investeeringuteta st näidata turistele seda, mis sõda on teinud, leiab loodus- ja terviseteaduste instituudi rekreatsioonikorralduse dotsent Mart Reimann.

100 sekundi video: inkade kuld ja muistse Peruu loojang

10.02.17 ... Tartu ülikooli võrdleva usuteaduse professor Tarmo Kulmar räägib eurooplaste vallutusretkedest 16. sajandil, mis viidsid Peruu inkade riigi langemiseni.

TTÜ teadussekundid: kuidas vältida elektriseadmete kummalist käitumist?

08.02.17 ... Kui Popov ja Marconi aastal 1895 oma esimesi raadioside katseid tegid, võisid nad olla suhteliselt rahulikud, sest maailmas polnud just palju erinevaid elektriseadmeid, mis oleks võinud segada nende raadioside seansse. Tänapäeval on olukord kordi keerulisem, nendib Tallinna tehnikaülikooli elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi teadur Heigo Mõlder
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: