arvamus

Pikkade kuumalainetega kaasnevaid põudu näeb ka juba Eestis üha sagedamini.
OTSE

Eesti kliimamuutuse tuules: mida teada ja ette võtta

Tartu Ülikooli kestliku arengu keskuse teadlased* toovad valitsustevahelise kliimamuutuste paneeli (IPCC) äsja avaldatud aruande valguses esile kaheksa olulist järeldust ning üheksa tegevust, mis on seotud Eesti ja kliimamuutustega.

Analüüs näitas, et just eriti intensiivseid vihmasid hakkab meil tulevikus olema oluliselt sagedamini,
OTSE

Lühinägelik planeerimine tõotab Ülemiste vanakesele hõlpelu

Eesti kliima on juba soojenenud ja soojeneb tulevikus veel, mille mõjul muutuvad Eesti vihmahood intensiivsemaks, osutab Eesti teadlaste uus uuring. Kuna lühikese aja jooksul peab linna sademeveetaristu ära juhtima suurema koguse sademevett, võiks vähendada tulevikus uputuseohtu looduslähedased sademevee lahendused.

Transpordisektoris säästlike lahenduste poole liikumine juba käib, aga mitte veel piisavas ulatuses.
OTSE

Professor: rohepööre transpordis vajab humanitaarteaduste panust

Euroopa Liidu seatud eesmärkide järgi peaks transpordivaldkond arvestama lähikümnenditel keskkonna ja inimestega senisest märgatavalt rohkem. Varasemast enam on vaja tähelepanu pöörata ühiskondlikele väärtustele, ootustele ja võimalustele. Näiteks uurida seda, kuidas väärtustada aeglasemat eluviisi, selgub hiljutisest uurimistööst.

Erinevalt paljudest Euroopa riikidest majandatakse masselamupiirkondi Eestis endiselt kui kodusid.
OTSE

Erastamislaine pidurdas Eesti suurmagalate rahastumist

Kogu Euroopa eluasemevaldkonda iseloomustab rahastumine. See tähendab, et kinnisvarast saab kodu asemel investeering, mis koguneb eeskätt suuromanike portfelli. Eesti inimgeograaf osutab, et Eesti masselamupiirkondade korterid on erastamise järel jäänud pigem kodudeks, kuid ebavõrdsust suurendav investorlus imbub vaikselt ka sinna.

arvamus

Huvitatud lugeja loeb vabal ajal rohkem, arendades nõnda oma tekstimõistmisoskust.
OTSE

Eesti poisid loevad päevas kuus minutit

Kuigi nii mõnedki uuringud väidavad, justkui magavad ja liiguvad lapsed Eestis liiga vähe, siis statistikaameti ajakasutuse uuringu järgi liiguvad lapsed päevas umbes tund aega – täpselt nii palju, kui WHO soovitab. Samuti tulevad täis soovituslikud unetunnid. Küll aga loevad noored väga vähe.

Nova seletab!

Tartu Ülikooli geoloogia ja mineraloogia professor Kalle Kirsimäe.
OTSE

Eesti fosforiidi tulevik sõltub üksikasjadest

Kaevandustehnoloogiate arengu ja maailma muutunud vajaduste tõttu on hakanud Eesti fosforiidi vastu uuesti huvi tundma nii riik kui ka eraettevõtted. Senised uuringud vihjavad, et fosforiidi ja selles leiduvate haruldaste metallide kaevandamise kasumlikkus sõltub mitmetest üksikasjadest ning eeskätt tuleks näha fosforiidis väetiseallikat.

arvamus

Legionella bakterikülv Petri tassil.
OTSE

Professor: Legionella on ohtlik raske immuunpuudulikkuse korral

Reedel leidis terviseamet kolmandast Tartu asutusest rohkem Legionella bakterit, kui seal olla tohiks. Tartu Ülikooli meditsiinilise mikrobioloogia professori Irja Lutsari sõnul võiksid olla ettevaalikumad eeskätt sügava immuunpuudulikkusega inimesed ja lähikümnenditel võib legionelloosi juhtude arv Eestis kasvada.

Vseviovi sõnul väljendas mingil määral oma soo vastu huvi 19,6 protsenti küsitletud noori.
OTSE

LGB-noored väärtustavad laste olemasolu isiklike kõhkluste kiuste

Eesti noortest tunneb väiksemal või suuremal määral enda soo vastu külgetõmmet umbes viiendik. Tallinna Ülikooli demograafide uurimus osutab, et keskmiselt soovivad sellised noored tulevikus saada endale teistest vähem lapsi. Samas peavad nemadki laste saamist ühiskonna vaates oluliseks ja pigem võivad nende endi kavatsusi kammitseda piiratud võimalused.

Kel kodus gaasipliit, võiks Rain Jõgi sõnul peale iga kasutuskorda tuba tuulutada.
OTSE

Toss ja niiskus on gaasipliidist palju ohtlikumad

Hiljutine USA teadlaste metaanalüüs osutas, et 12,7 protsenti kohalike laste astmajuhtudest on seotud gaasipliidiga kodus. See vallandas riigis nii-öelda pliidisõja, kui tarbijaohutuse amet viitas gaasipliitide võimalikule piiramisele tulevikus. Novaator uuris Tartu ülikooli kliinikumi kopsukliiniku juhataja Rain Jõgilt, kuivõrd on Eesti inimestel põhjust muretseda.

Lugeja küsib

Sul on põletav teadust puudutav küsimus või on sul ettepanek mõne teema sügavamaks kajastamiseks? Klõpsa selle edastamiseks allolevale nupule.

teadusuudiste kokkuvõte

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: