Gravüür Eesti talurahvast 19. sajandi alguses.
OTSE

18. sajandi talupojale võis kooselunormide rikkumine lõppeda peakaotusega

Kui tänapäeval eelistatakse tihti vabaabielu, siis eesti talukultuuris on abielul ja pulmadel väärikas koht. Pulmapidustused vältasid jõukamatel talupoegadel terve nädala, kooseluga seotud normide rikkumine võis aga lõppeda surmanuhtlusega, sõnas abielu tähendust 18. sajandi Eesti- ja Liivimaal uurinud Tartu Ülikooli eesti ja võrdleva rahvaluule kaasprofessor Merili Metsvahi.

Rand Pakri poolsaarel.
OTSE

Lugeja küsib: kuidas tekivad rannaliivad?

Pehmed ja justkui inimese jaoks loodud liivarannad on paljude jaoks lahutamatu suvepuhkuse osa. Rannaliivade tekkimine eeldab liiva sisaldava settematerjali olemasolu merelainetuse mõjuvööndis ja soodsaid tingimusi liivade kuhjumiseks, sõnas Tartu Ülikooli rakendusgeoloogia professor Alar Rosentau.

Paapua Uus-Guinea mägedes on inimesed elanud 20 000 aastat.
OTSE

Paapua Uus-Guinea mägielanikud on kõrgusega kohastunud

Austraalia lähistel paikneval Paapua Uus-Guineal on inimesed elanud ligikaudu 50 000 aastat. Värskest uurimusest selgus, et võrreldes saare madalamatel osadel elavate inimestega on sealsetel mägielanikel arenenud välja suuremad kopsud ja laiem rindkere.

Saju saabumine
OTSE

Äikeseuurija: kliimamuutus toob üha enam äärmuslikke sademeid

Esimese eestlasena Saksamaal EUMETSAT-is välku registreeriva ilmasatelliidi missiooni juures töötava äikeseuurija Sven-Erik Enno sõnul Eesti äikeserohkusega kuidagi silma ei paista. Kliima soojenedes jõuab tema sõnul aga õhku rohkem niiskust, mis tähendab üha sagedamini äärmuslikke sademeid.

arvamus

Nova seletab!

Jarek Kurnitski.
OTSE

Kurnitski: korteri jahutamiseks tuleb päevasel ajal aknad kinni hoida

Et alandada kuumalaine ajal temperatuuri jahutussüsteemita korteris, tuleks päevasel ajal, mil päike paistab, aknad kinni hoida ning need õhtuks ja ööseks lahti teha, ütles Tallinna Tehnikaülikooli ehituse ja arhitektuuri instituudi professor Jarek Kurnitski Vikerraadio saates "Uudis +".

OTSE

Eesti teadlaste mudel kergitab närviimpulsside köögipoolelt saladusloori

Kiire infotöötlus ja -vahetus on keerukas maailmas hakkama saamiseks hädavajalik. Kuigi selle aluseks olevate närviimpulsside tekke ja levimisel analüüsimisel on keskendutud eeskätt elektrisignaalidele, nähtub eesti teadlaste monograafiast, et selle peensuste mõistmiseks tuleb arvestada loomse elektri kõrval teistegi nähtustega, sealhulgas mehaaniliste lainetega.

Osa tarbijaid tahaks ehk naabrist tublimad olla ja rohkem energiat säästa.
OTSE

Digitaalsed kaksikud teevad säästlikust energiatarbimisest võistluse

Kui praegu saavad teenusepakkujad klientide energiatarbimisest aimu vaid küsitluste põhjal, siis lähitulevikus hoiab uus nutikas lahendus kliendi tarbimiskäitumisel pidevalt silma peal. Iga soovija võib hankida enda majapidamise või ettevõtte digitaalse kaksiku, mis aitaks tal just tema tausta ja käitumist arvestades energiat säästa, kirjutavad Tallinna Tehnikaülikooli teadlased.

Lugeja küsib

Sul on põletav teadust puudutav küsimus või on sul ettepanek mõne teema sügavamaks kajastamiseks? Klõpsa selle edastamiseks allolevale nupule.

teadusuudiste kokkuvõte

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: