

Viroloog: Eestis jääksid sääsehaigused ainult hooajaliseks
Sel nädalal käis Saksa meediast läbi hoiatus, et kliimamuutuse tagajärjel levivad Saksamaal troopilised haigused. Viroloog Andres Meritsa sõnul on sakslaste hirm põhjendatud, kuid Eestit säästavad sellistest muredest geograafiline asukoht ja külm talv.

Õpilased kipuvad sotsiaalmeedias õpetajaid luurama
Hiljutisest uuringust selgus, et õpilased ja õpetajad suhtlevad omavahel sotsiaalmeedias üha enam. Küll aga on õpilased sageli üsna kriitilised selle osas, mida õpetajatel sobib sotsiaalmeedias jagada ja mida mitte. Näiteks ei peaks pedagoogid noorte meelest jagama pilte, kus tarbitakse alkoholi või ollakse poolpaljas.

Tehisintellekt leidis pea kõigi tuntud valkude kuju
Google'i all tegutseva ettevõtte DeepMind loodud tehisintellekt ennustas, kuidas näevad välja umbes 200 miljonit teadusele tuntud valku. Saavutus tõotab hüppeliselt kiirendada nii uute ravimite leidmist kui ka aitab mõista paremini elusorganismis toimuvat.

Matsalu lahest leitud mudakrabi võib mereelustiku pea peale pöörata
Eelmisel nädalal leiti Matsalu lahest täiskasvanud krabi, keda seal varem ei ole kohatud. Tegemist on hariliku rändkrabi ehk mudakrabiga (Rhithropanopeus harrisii). Kuigi krabi inimesele ohtlik ei ole, võib ta Matsalu lahe loodusliku tasakaalu pea peale keerata. Seda on näha Pärnu lahes, kus mudakrabi viimased kümme aastat elanud on.

Toiduainetehnoloog: leiva tervislikkuse määrab koostisosade arv
Kui uurida poes, millest erinevad leivad koosnevad, võib pikk koostisosade nimekiri silme eest kirjuks võtta. Tallinna Tehnikaülikooli toiduainetehnoloog Kaarel Adamberg rääkis "Vikerhommikus", et suuremat osa neist ainetest ei ole leiva sisse vaja panna. Täpselt ei teata ka, kuidas need inimest mõjutada võivad.

Merebioloog: väärikas morsaproua jäi Läänemeres nälga
Viimastel nädalatel on nii Saksamaalt, Poolast, Lätist kui ka Soomest tulnud teateid Läänemerre sattunud morsast. Merebioloog Mart Jüssi kinnitab, et tegu on ühe ja sama loomaga, kes eksis toitu otsides toiduvaesesse Läänemerre. Kuigi morskasid on Läänemeres nähtud varemgi, jäävad nende külaskäigud kliima soojenedes üha harvemaks.

Raport: toidujulgeolekut ohustavad veenõudlus, põud ja poliitrahutused
Järgmisel kahel aastakümnel kujuneb suurimaks ohuks toidujulgeolekule kasvav veevajadus, osutab USA teadlaste värske raport. Toidu kättesaadavust hakkavad pärssima ka kuumalained, põuad, elanike ebavõrdne elatustase ja poliitiline ebastabiilsus. NIi kutsub raport maailma riike üles koostööle vastupidavama üleilmse toiduvaru loomisel.
Nova seletab!

ESA peadirektor: Venemaa sõda muudab Euroopa kosmosesektorit üdini
Venemaa vallutussõda aitas Euroopa riikidel mõista, et see peab olema iseseisvam ja paindlikum mitte ainult energeetika, vaid ka kosmose vallas, leiab Euroopa Kosmoseagentuuri peadirektor Josef Aschbacher.

NASA avaldas maailma võimsaima teleskoobi esimesed ülesvõtted
USA president Joe Biden esitles esmaspäeva õhtul esimest James Webbi kosmoseteleskoobiga tehtud teaduslikku ülesvõtet. Instrumendi pakutavaid võimalusi näitlikustav pilt kujutab muu hulgas tuhandeid galaktikaid, mis olid varem nende pildile püüdmiseks liialt tuhmid.

Magistritöö: kärgperede emasid vaevab ühiskonna hukkamõist
Üha rohkem leidub peresid, kus kokku on saanud mees ja naine, kel on lapsi ka eelnevatest suhetest. Tallinna Ülikoolis kaitstud magistritööst selgus, et kärgpere emade vaimset heaolu vähendab lisaks uue peremudeliga harjumisele ka ühiskonna hukkamõist.

Lugeja küsib
Sul on põletav teadust puudutav küsimus või on sul ettepanek mõne teema sügavamaks kajastamiseks? Klõpsa selle edastamiseks allolevale nupule.