Kitšilike laulude võime mõjutada poliitilisi sündmusi muudab laulva revolutsiooni unikaalseks.
OTSE

Kitšmuusika kasvatas laulva revolutsiooni ajal ühtekuuluvustunnet

Laulva revolutsiooni ajal ehk ajaperioodil 1987-1991 mängisid Eesti vabaduspüüdluste juures olulist rolli rahvuslikku eneseteadvust turgutavad laulud. Isamaalisi tundeid tekitavad laulud ilmestavad, kuivõrd oluline roll võib olla tänapäevases vaates kitšilikuks liigituval muusikal ühiskondlike muutuste kujundamisel.

Töös osalenud KBFI ning Tartu Ülikooli teadlased. Vasakult Margus Varjak, Andres Merits, Olesja Bondarenko, Grigory Vasiliev, Anna-Liisa Kubo, Eva Zusinaite ja Kai Rausalu.
OTSE

Eesti teadlaste loodud nanokangas tõrjub koroonaviirust

Kui praegu kasutatavad näomaskid takistavad viiruse levikut eeskätt füüsiliselt, siis nende nanoosakestega täiendamine aitaks ka neile langevaid viirusi ja baktereid otseselt surmata. Eesti teadlaste uuring näitab, et abi võiks olla levinud metallist nagu vask.

Sea- ja inimese süda
OTSE

"AK.Nädal" uuris organisiirdamise tulevikku

Ameerika Ühendriikides siirati 57-aastasele mehele sel nädalal esimest korda ajaloos geneetiliselt modifitseeritud sea süda. Kui sarnased me ikkagi seaga anatoomiliselt oleme ning kas toimunud operatsioon avas uue peatüki organisiirdamises?

Nova seletab!

Rohekampaaniad apelleerivad sageli inimeste sotsiaalsele närvile ja looduse ilule, mistõttu ei pruugi püüda nad uuendustele vähem avatud inimesi.
OTSE

Keskkonnasõbralik käitumine seostub avatuse ja kõrgema ilumeelega

Senistest uuringutest tuleb välja, et keskkonnasõbralikumalt käituvad inimesed on tavaliselt eos uuendustele avatumad ja kõrgema ilumeelega. Ühiskonna keskkonnateadlikkuse kasvatamiseks ning kliimat puudutavate otsuste puhul võiksid arvestada sellega nii reklaamitootjad kui ka valijad.

Sooleparasiit Ascaris lumbricoides.
OTSE

Troopikas möllav solge vähendab põhjala meeste kopsumahtu

Lääne- ja Põhja-Euroopas pigem eksikülaliseks peetud sooleparasiit Ascaris lumbricoides on levinud arvatust laiemalt ning võib vähendada märgatavalt Eesti, Norra ja Taani noormeeste kopsumahtu. Ühtlasi seostub kokkupuude solkmega ligi kuus korda kõrgema riskiga haigestuda astmasse.

arvamus

Gunnar Okk
OTSE

Gunnar Okk: Eesti ülikoolid, raha ja tulevik

Eestis võiks teha laiaulatusliku kõrghariduse ja teadustegevuse reformi, mille käigus koondataks Eesti ülikoolide ning teadus- ja arendusasutuste tegevus kahte keskusesse Tallinnas ja ühte keskusesse Tartus, kirjutab Gunnar Okk.

Lugeja küsib

Sul on põletav teadust puudutav küsimus või on sul ettepanek mõne teema sügavamaks kajastamiseks? Klõpsa selle edastamiseks allolevale nupule.

teadusuudiste kokkuvõte

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: