Jänesed on kiired paljunejad.

Mida peaksid teadma eksponentsiaalsest kasvust?

Sageli on meedias juttu, et kui koroona tõkestamiseks meetmeid ei rakendata, hakkab viirus levima eksponentsiaalselt. Ehkki enamik inimesi aimab, et see viitab kiirele kasvule, näitavad uuringud, et tegelikult ei suudeta ligilähedaseltki aduda, kui suured numbrid kohe mängu tulevad.

arvamus

Marko Uibu

Marko Uibu: miks tekib maskivastasus ja kuidas sellele reageerida?

Vastuseis ekspertide ja riigi soovitustele ning nõuetele illustreerib juba aastaid süvenenud usalduskriisi, mida ei tohiks samas üle dramatiseerida. Kuigi süsteemsed koroonatõkestamise meetmed on tekitanud näiliselt ulatusliku protestilaine, pole täiesti veendunud vastaseid ilmselt tegelikult kuigi palju, leiab Tartu Ülikooli kommunikatsioonijuhtimise lektor Marko Uibu.

Õpilane eksamil.

Suur ülevaade: leia oma kool 2020. aasta riigieksamitulemuste seast

Võrreldes eelmise aastaga pole muutunud õpilaste keskmised tulemused riigieksamitel kuigi palju. Samas võib jätta pandeemiast tingitud distantsõpe eksaminandide sooritusele jälje järgnevatel aastatel ja parimal juhul saaks kasutada seda tõmbekeskustest kaugemal asuvate koolide õpilaste järele aitamiseks.

Kui metsa kuivendamata jätta ei saa, võib väikeveekogudele abi olla leevendusveekogudest ehk kraavilaienditest ja tiikidest.

Kraavikaevamine annab väikeveekogudele löögi

Majandusmetsades asuvad väikeveekogud on mitmekesised elupaigad. Kui metsaomanik kaevab uusi kraave või uuendab olemasolevaid, annab ta väikeveekogude elustikule löögi. Tartu Ülikooli värske doktor Maarja Vaikre soovitab looduslikud lombid puutumata jätta ning vajadusel metsa isegi lompe juurde rajada.

Ain Kallis

Klimatoloog: enam kui nelja päeva ilma naljalt ette ei ennusta

Ehkki ilma ennustamine on muutunud viimase paarikümne aastaga oluliselt täpsemaks, jätab pikemate prognooside täpsus soovida, nendib klimatoloog Ain Kallis. Mõneti paradoksaalselt võib tõusta sünoptikutel tulu ilmatarkade kümnete aastate vältel tehtud tähelepanekutest.

Matemaatika.

Naised tuubivad matemaatikat õppides rohkem kui mehed

Matemaatikat peavad ühtmoodi pigem raskeks aineks kõik õppurid, kuid mehed ja naised õpivad seda veidi erinevalt. Näiteks on naised altimad valemeid lihtsalt pähe tuupima, samas kui mehed otsivad varmamalt õpitu ja elu vahel seoseid, kirjutavad Tartu Ülikooli (TÜ) ja Estonian Business Schooli (EBS) teadlased.

Lugeja küsib

Sul on põletav teadust puudutav küsimus või on sul ettepanek mõne teema sügavamaks kajastamiseks? Klõpsa selle edastamiseks allolevale nupule.

taskuhääling

vaata saadet

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: