DNA põhjal valminud denisi tüdruku näo rekonstruktsioon.

DNA paljastas iidse inimlase näo

Aasias elanud denisi inimeste geene uurinud teadlastel õnnestus välja selgitada, milline võis välja näha Siberi koopas umbes 75 000 aasta eest elanud tüdruk.

Poruni ürgmets

Rohesäuts süsinikust, metsast ja rohepesust

Kui palju raiuda ja millist metsa raiuda? Paljud argumendid ühe või tiese poolt või vastu vajavad läbimõeldud artuelu, et mitte osutuda lihtsalt rohepesuks, leiab Vikerraadio Rohesäutsus ökoloog Aveliina Helm.

Ennetuse nurgakiviks on suurima haigestumisriskiga inimeste kindlakstegemine ja neile ennetava ravi pakkumine.

Doktoritöö: suremust südame-veresoonkonnahaigustesse on võimalik vähendada

Selleks tuleb tõhustada nii ravi kui ka ennetust. Viimastel aastakümnetel on suremus südame-veresoonkonnahaigustesse, eelkõige südame isheemiatõppe ja südamelihase infarkti Eestis kahanenud, kuid see on endiselt suurem Euroopa keskmisest. Edasiseks languseks tuleb vähendada isheemiatõve riskitegureid, nagu suitsetamine ja kõrge vererõhk, ning tõhustada infarktiravi, leidis Tartu Ülikooli kliinilise meditsiini instituudi doktorant Aet Saar oma doktoritöös.

Vanad nutitelefonid.

Minutiloeng: mis saab kasutatud külmkapist ja nutitelefonist?

Sel aastal tekib maakera iga elaniku kohta üle kuue kilogrammi e-jäätmeid. Mis saab meie vanadest kodumasinatest, kui palju neist ümber töödeldakse ja mida saaks iga inimene teha selle jalajälje vähendamiseks räägib minutiloengus Tallinna Ülikooli keskkonnakorralduse lektor Margus Vetsa.

Valeinfo.

Valeinfo vohamine sunnib ajakirjandust muutuma usaldusväärsemaks

Infoküllases ühiskonnas elades muutub järjest olulisemaks oskus, kuidas teada, millist infot saab usaldada, millist mitte. Värskest uuringust selgub, et inimesed eelistaksid, kui ajakirjandus pöörduks tagasi tugevalt faktipõhise sisu juurde, mida saaks usaldada.

Kas geenidoonorite anonüümsust saab kaitsta?

Doktoritöö pakub lahenduse geenidoonorite info jõudmiseks arsti töölauale

Meditsiin on alati personaalne, sest arsti ja patsiendi vaheline suhe ongi personaalne. Personaalmeditsiin ehk täppismeditsiin tähendab, et raviotsused, näiteks ravimikogus, sõltub täpselt selle inimese terviseolukorrast ja geeniinfost. Tartu Ülikoolis valminud doktoritöö loob võimaluse see seni teoorias olnud täppismeditsiini arendus tuua praktikasse ehk arsti töölauale.

Kõige rohkem mõjutavad Eesti laste subjektiivset heaolu  iseendaga rahul olemine, turvaline keskkond ja õppimine.

Uuring: Eesti laste heaolu mõjutab kõige enam oskus olla endaga rahul

Rahvusvahelise uuringu tulemuste põhjal on Eesti lapsed oma eluga üle keskmise rahul, kuid vaadates lähemalt tegureid, mis eluga rahulolu mõjutavad, tasuks õpetajatel ja lapsevanematel toetada lapsi, et õpetada neile endaga rahul olemist. Olulised on ka lähisuhted ning turvaline kasvukeskkond.

Nelja päeva vanune inimembrüo. Munaraku kest on avatud, selle seest paistavad embrüorakud, munaraku pinnal on näha ka spermatosoide.

Kas tahad teada, mida sa embrüona oma emale ütlesid?

Me kõik oleme pidanud suvisel ajal taluma tüütuid sääski ja mõelnud, milline nuhtlus see putukas küll on. Aga kui paljud meist teavad, et meil on sääsega midagi ühist? Nimelt oleme kõik teatud ajal oma elust olnud "parasiidid" ja sõltunud oma kehaliste vajaduste rahuldamisel täielikult kellestki teisest. Nii kirjeldab Tartu Ülikooli kliinilise genoomika ja personaalmeditsiini professor Alireza Fazeli ligikaudu üheksat kuud, mille veedame oma ema üsas.

Kõhetu porosamblik (Cladonia macilenta), mida iseloomustavad kuni 3 cm kõrgused pulkjad tallused, mis on kaetud peenjahuja puruga; pulkade tipus on silmatorkavad punased viljakehad. See samblik on Eestis väga sage, teda tasub otsida näiteks männimetsadest

Tartu Ülikooli lihhenoloogid panid Eesti suursamblikud kaante vahele

Samblikud kasvavad nii kividel, puudel kui ka maapinnal ning on seejuures kõik isenägu- ja tegu. Sellest kirevast maailmast annab põhjaliku ülevaate Eesti suursamblike triloogia, mille viimane osa – "Eesti maapinna suursamblikud" – äsja trükist saabus. Varem on ilmunud "Eesti puudel kasvavad suursamblikud" (2011) ja "Eesti kividel kasvavad suursamblikud" (2015).

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: