Ameerika soolajärves elab arseeni taluvaid usse

Foto: clr_flickr/CC BY 2.0

Teadlased on avastanud erakordselt soolase, aluselise ja kohati ka mürgise veega järvest olendeid, keda seal enne ei teatud elavat.

Järv on Ameerika Ühendriikides Californias asuv Mono järv, mille vesi on kolm korda soolasem kui ookeanivesi, sama aluseline kui seep ja sisaldab paiguti ohtralt arseeni, seda viimast õnneks küll mitte ujumiskohtade juures.

Peale äärmuslussõbralike bakterite ja vetikate oli kohalikust elustikust seni teada ainult üks soolalembene vähiliik ja üks vee-eluline kärbseliik.

Teadlaste leitud ümarussid Autor/allikas: Caltech

Paul Sternberg Ameerika Ühendriikidest California Tehnikainstituudist ehk Caltechist ja Amir Sapir Iisraelist Haifa Ülikoolist kirjeldavad nüüd aga koos kolleegidega ajakirjas Current Biology veel kaheksat loomaliiki, mille nad Mono järvest ja selle põhjasetetest leidsid.

Kõik need liigid on ümarussid ehk nematoodid, kolm neist ka varem tuntud, viis aga seni koguni tundmata.

Arseenine keskkond Mono järve usse ei heiduta. Üks neist uutest liikidest suudab taluda tervelt 500 korda kõrgemat arseenitaset kui see, mida inimesele eluohtlikuks peetakse.

Teadlased tõdevad, et ümarussidel tundub Mono järve ökosüsteemis olevat tegelikult täita üsna kandev roll. See ei olegi aga mõnes mõttes nii väga üllatav, sest ümarusse peetakse mõningail hinnanguil kõige arvukamaks loomarühmaks kogu maakeral.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: