Video: perseiidide tähesaju kõrghetk

Erakordselt tihe oli tähesadu 2016. aastal.
Erakordselt tihe oli tähesadu 2016. aastal. Autor/allikas: usdagov/(CC BY 2.0)

Perseiidide meteoorivool saavutas sel aastal maksimaalse tugevuse ööl vastu teisipäeva. Ülekannet tähesajust sai jälgida ka ERR Novaatori vahendusel.

Meteooride silmamist raskendab seekord ere kuuvalgus. Maa kaaslane jõuab täiskuu faasi 15. augustil. Kerge valgusreostusega taeva all võib märgata seetõttu tunnis keskmiselt 10–15 lendtähte. Soodsamate vaatlustingimuste, ilma Kuuta ja tihedama vooluga aastatel oleks nende arv ligikaudu kümme korda suurem suurem. Viimati juhtus see 2016. aastal.

Parim aeg vaatluste tegemiseks on kella 2–3 paiku öösel, kui kui meteoorivoolu radiandiks olev Perseuse tähtkuju on tõusnud kõrgele horisondile. Ilmtingimata ei pea aga tähtkuju taevalaotuselt üles otsima. Meteooride jäetavaid valgusjälgi võib näha üle terve taeva.

ERR Novaatori vahendusel sai jälgida robotteleskoopteenuse Slooh ülekannet meteoorisajust 13. augustil Eesti aja järgi kella 4.00 ja 7.00 vahel.

Kahvatumate meteooride nägemiseks peavad silmad harjuma pimedusega enam kui tunni, suuremat osa peaks nägema juba 15 minuti järel. Pimedusega harjunud silmadega ei tasu vaadata aga teisi eredamaid valgusallikaid ega nutitelefone.

Kuigi voolu kõrgpunkt saabub esmaspäeva öösel, on see suhteliselt tugev ka järgmisel ööl. Üksikuid perseiide võib silmata taevalaotusel 17. juuli ja 24. augusti vahel.

Augustikuist tähesadu tekitavad Päikesesüsteemi siseossa iga 133 aasta tagant sattuvast komeedist Swift-Tuttle poolt maha jäetavad tolmukübemed ja räbu. Maa atmosfääri sattudes hakkab materjal hõõguma ja aurustub. Enamasti läbib Maa komeedijälgi vaid riivamisi. 2016. aasta erakordselt tiheda tähesaju ajal nägi tunnis kuni 200 meteoori.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: